Na udržitelnost domluvou? Zaměstnanci mají šetřit tiskem a barvy jen pro vyvolené

15. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Canon)
Nejrozšířenějším nástrojem udržitelnosti v českých kancelářích je slovní nabádání zaměstnanců, aby šetřili tiskem. Striktně dané postupy, jako je trvalé nastavení oboustranného tisku nebo využívání uhlíkově neutrálního papíru, se u nás podle průzkumu Canonu zatím spíše učíme.

„I když dnes mnoho firem uvádí udržitelnost, hlavně snižování emisí CO2, jako jeden ze svých základních pilířů, průzkum odhalil, že v kancelářích si zatím počínají spíše amatérsky. Chybí strategie a některé prokazatelně efektivní nástroje zůstávají bez využití,“ uvedla Eva Kučmášová, ředitelka korporátní a marketingové komunikace Canonu ve střední Evropě.

Nejčastěji užívané postupy jsou verbálního charakteru. Jde hlavně o nabádání zaměstnanců k šetření tiskem, které je běžné v 87 % oslovených českých firem, nebo ke sledování spotřeby inkoustu či toneru na sdílené tiskárně (76 %). Běžné je využívání lehce omezujících postupů, jako je defaultní oboustranný tisk (69 %) a práce pouze na tiskárnách s nízkou spotřebou energie (59 %).

Výrazně méně jsou u nás praktikovány striktně omezující postupy – tisk pouze na recyklovaný papír (43 %) či předem dané množství papíru pro zaměstnance (16 %). Zatím spíše raritou je nastavení tiskárny tak, aby barevně mohli tisknout jen vybraní zaměstnanci, a to včetně kontroly pomocí čipu. „Přitom třeba využívání uhlíkově neutrálního papíru pro tisk je věcí, kterou snadno do svého provozu může zařadit jakákoliv firma. A vliv na udržitelný provoz kanceláře je neoddiskutovatelný,“ dodala Kučmášová. Dodává, že papíry s neutrální uhlíkovou stopou, jako je Black Label Zero, jsou k dostání už od roku 2012 a staly se nejprodávanějším kancelářským papírem Canonu v celé Evropě.

Efektivním nástrojem, jak ušetřit spotřební materiál a snížit produkce skleníkových plynů, je pochopitelně také digitalizace. Tedy hlavně práce s elektronickými dokumenty namísto papírových (60 % respondentů v průzkumu uvedlo, že podstatnou část, nebo dokonce většinu svých pracovních procesů už řeší elektronicky).

Budoucnost tisku

Průzkum Canonu se zabýval také tím, zda české firmy plánují v blízké budoucnosti zavést ekologickou strategii na snížení spotřeby papíru. Kladně odpovědělo 73 % firem. Součástí takové strategie by mělo být „pevné“ nastavení oboustranného tisku nebo podpora tisku pouze nezbytných dokumentů. Nakoupit pokročilejší – tedy zejména úspornější a efektivnější – kancelářské multifunkce, aby své procesy optimalizovali, má v úmyslu 65 % respondentů.

Celá třetina firem nicméně neočekává, že by v důsledku přechodu na digitální způsoby komunikace výrazně pokleslo využívání tiskových zařízení v kancelářích, i když 81 % zároveň přiznává, že rozhodně neplánuje v příštích měsících a letech tisknout více než dnes.

Podobné články

Zákazníci stále věří, že laserové tiskárny jsou udržitelnější než inkoustové

3. 10. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Epson)
Nová data společnosti Epson ukazují, že mezi osobami s rozhodovací pravomocí v oblasti IT panuje běžná a potenciálně nákladná mylná představa o tom, která tisková technologie je udržitelnější. Čtěte více

Benefity ESG v Česku zastiňují strach z byrokracie a nedůvěra v nové trendy

18. 9. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Thein Digital)
Velkým korporacím obchodovaným na burze s více než 500 zaměstnanci zákon dle směrnice z roku 2014 ukládá povinnost zveřejňovat zprávy týkající se nefinančního reportingu. Původní Směrnici NFRD zcela zásadně rozšířila nová vyhláška CSRD. Ta se zaměřuje především na ESG (Environmental and Social Governance) reporting a týká se i menších podniků. Čtěte více

ViewSonic jako první na světě získal ocenění EPEAT Gold v oblasti signage displejů

12. 9. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: ViewSonic)
Společnost ViewSonic se stala první značkou na světě, která získala zlaté hodnocení Electronic Product Environmental Assessment Tool (EPEAT) v kategorii signage displejů. Certifikované interaktivní displej ViewBoard dokládají odhodlání společnosti poskytovat produkty, které při výrobě a používání snižují dopad na životní prostředí a zároveň podporují oběhové hospodářství. Čtěte více
David Chytil, člen představenstva společnosti REMA Systém

Nová odpadová legislativa a sběr starého elektra

9. 9. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Rema Systém)
Změny v legislativě, které postupně vstupují v platnost, mají zlepšit nakládání s odpady v České republice. Otázkou však zůstává, jaké dopady bude tato legislativa mít na sběr a recyklaci odpadních elektrozařízení. Čtěte více