Mzdy loni rostly nejvíce programátorům a testerům

15. 2. 2012. (redaktor: Petra Piscová, zdroj: Robert Half International)
Rok 2011 přinesl na trhu práce nárůst mezd specialistů napříč všemi sledovanými obory. K nejvýraznějšímu zvýšení mezd došlo mezi programátory a testery. Vyplývá to z průzkumu Salary & Benefits Guide 2011–2012 mezinárodní personální agentury Robert Half.
Foto: SXC.hu

Zvyšování mezd specialistů, které jsme zaznamenali již od konce roku 2010, pokračovalo i v roce 2011. Růst mezd se nejčastěji týkal zkušených odborníků, a to zejména v IT, administrativě, logistice a u obchodních pozic v FMCG a specifických technických pozic. V loňském roce se také významně zvýšil zájem o uchazeče na pozice v oblasti lidských zdrojů,“ řekl Aleš Křížek, ředitel společnosti Robert Half International pro Českou republiku.

Nové pracovní možnosti se otevřely i pro vysokoškolské absolventy, podmínkou ale byla komerční praxe vykonávaná při studiu. Největší uplatnění našli v oblasti IT a obchodu. Na trhu práce se i v roce 2011 projevoval nedostatek kvalifikovaných odborníků. Extrémní poptávka byla zejména po zkušených programátorech a testerech na trhu IT. Rozšířeným trendem loňského roku se stalo zaměstnávání na dobu určitou.

V roce 2012 očekáváme větší stabilizaci pracovního trhu specialistů. „Zaměstnavatelé budou pravděpodobně opatrnější při otevírání nových pozic. Nábory nových zaměstnanců budou probíhat zejména jako náhrady za stávající zaměstnance. V důsledku toho neočekáváme v průběhu roku 2012 výrazný nárůst mezd,“ dodal Aleš Křížek. Nadále ale bude na pracovním trhu nedostatek zkušených profesionálů s praxí a nenaplněná bude poptávka zejména po IT specialistech. Předpokládá se, že společnosti budou v roce 2012 ve větší míře využívat specializované agenturní zaměstnávání.

V oblasti finančního a účetního sektoru došlo k poměrně výraznému nárůstu mezd. Zvýšení mzdy potvrdilo 45 procent dotázaných respondentů. „Pokud se mzda zvyšovala, tak nejčastěji do pěti procent (uvedlo 39 procent respondentů). Navýšení mzdy o 6-10 procent potvrdilo 28 procent dotázaných,“ vysvětlil Křížek. Ze strany zaměstnavatelů byl v loňském roce největší zájem o kvalifikované a zkušené senior účetní a hlavní účetní, finanční analytiky, finanční a business controllery a o pozice do center sdílených služeb.

Změny nastaly v průběhu roku 2011 také v externím auditu. V porovnání s předchozími roky docházelo k častějším odchodům asistentů na stranu klientů. Důvodem byla mnohdy snaha o zlepšení rovnováhy mezi pracovním a osobním životem. Naopak pro zkušené manažery byl loňský rok obtížnější pro změnu oboru, a to vzhledem k jejich vysokému finančnímu ohodnocení. Oblast center sdílených služeb (SSC) poprvé za uplynulých šest let nezaznamenala oproti předchozím rokům výraznější změnu. Během roku 2012 je možné očekávat navyšování mezd u kvalifikovaných a zkušených odborníků na specifických pozicích.
 
V oblasti obchodu a marketingu došlo jak k nárustu, tak snižování mezd na jednotlivých pozicích. Zatímco navyšování se týkalo hlavně obchodníků v sektoru FMCG (rychloobrátkové zboží) a specifických technických obchodních pozic, ke snižování mezd docházelo v technických oborech a na některých pozicích v marketingu a službách. Mezi trvale stabilní obory patří farmacie, kde v loňském roce nedošlo k výraznějším změnám ve mzdách.

Podle průzkumu došlo v roce 2011 ke zvýšení mzdy u 36 procent respondentů. Docházelo ale i ke snižování mezd, které potvrdilo 18 procent dotazovaných. Pokles se projevil jednak ve fixní složce mzdy, to se týká hlavně technických oborů, a také v bonusové složce, což postihlo převážně pozice v marketingu,“ řekl Křížek.

K oživení českého pracovního trhu došlo díky většímu množství nově otevřených obchodních pozic. „V průběhu roku 2011 se projevoval nedostatek kvalifikovaných odborníků a seniorních zaměstnanců. Loňský rok byl vstřícnější pro vysokoškolské absolventy, kterým se otevřely nové pracovní příležitosti. Podmínkou ovšem byla komerční praxe získaná při studiu,“ dodal Aleš Křížek. Jedním z výraznějších trendů loňského roku byla i větší obliba pracovních úvazků na dobu určitou, kterými si zaměstnavatelé nechávali otevřené možnosti pro případné zhoršení ekonomických podmínek na trhu.

Větší opatrnost ze strany zaměstnavatelů je očekávána i v průběhu letošního roku. Předpokládáme, že uchazeči budou ale více flexibilní a ochotnější ke změně zaměstnání. Trend loňského roku založený na snižování fixní mzdy a zvyšování bonusové složky u obchodníků bude pokračovat. Nadále se v oblasti obchodu a marketingu bude projevovat nedostatek kvalifikovaných odborníků, zejména v technických oborech a sektoru rychloobrátkového zboží (FMCG).
 
V oblasti informačních technologií došlo k extrémní poptávce po programátorech a testerech. Právě tyto pozice zaznamenaly v uplynulém roce v České republice nejvyšší mzdový nárůst (o 10-15 procent). Tím se tyto pozice dostaly zpět do předkrizového období do roku 2008 a tím do role hlavních tahounů IT trhu. Naopak stabilní poptávka, podobná situaci v roce 2010, je po správcích systémů, obchodnících a manažerech. Kromě poptávky se u nich nezměnilo ani mzdové ohodnocení, které zůstalo na srovnatelné úrovni s předešlými lety. „Loňský rok byl charakteristický zejména tím, že zaměstnavatelé pociťovali celkový nedostatek kvalifikovaných IT specialistů,“ popsal Aleš Křížek.

Mezi nejlépe placené pozice patřily vloni, stejně jako v roce 2010, seniorní Java vývojáři a architekti, databázoví administrátoři a vedoucí týmů pro vývoj softwaru. „Měsíční hrubá mzda se u těchto pozic v loňském roce pohybovala mezi 50-90 tisíci korunami,“ doplnil Křížek. Ze strany zaměstnavatelů byl největší zájem o programátory (Java/J2EE, C/C++, C#), business analytiky a nově i o testery. U těchto pracovních míst se společně se specialisty na vývoj a administraci databází také nejvíce zvyšovaly jednotlivé mzdy. „Stabilní mzdy odpovídající předchozímu roku 2010 se udržely u správců systémů a pracovníků v managementu. U obchodníků v oblasti IT došlo v uplynulém roce ke snížení fixní části mzdy a navýšení její bonusové složky. Cílem je zvýšení motivace zaměstnanců,“ dodal Aleš Křížek.

V letošním roce je očekávána stabilizace poptávky po testerech a vývojářích softwaru, stále však bude poptávka převyšovat nabídku. Vyhledávat se budou vedoucí nově vzniklých týmů. Vzhledem k situaci na trhu roste zájem o projektové zaměstnávání IT odborníků. Situace na pracovním trhu se zlepšila i pro vysokoškolské absolventy, u kterých je stále podmínkou komerční praxe získaná již během studia.
 
V loňském roce vzrostly mzdy u 35 procent respondentů, což je nejvíce od roku 2009. Nárůst se týkal především zkušených pracovníků s 3-5letou praxí v administrativě, logistice a lidských zdrojích. Nadále pokračoval nedostatek kvalifikovaných odborníků. „Oproti předchozím rokům 2009 a 2010 došlo ke stagnaci poptávky po zaměstnancích v zákaznickém servisu. Naopak se v průběhu loňského roku opět zvedl zájem o kandidáty na pozicích HR manažerů, HR generalistů a HR specialistů,“ řekl Aleš Křížek. „Nové pozice se vytvářely zejména v administrativě, logistice a v rámci technických pozic. V oblasti firemního práva bylo více příležitostí i pro juniorní kandidáty,“ dodal.

V oblasti administrativy byl zaznamenán nejvyšší nárůst mezd na pozicích výkonných asistentů (až o tři tisíce korun). Atraktivním oborem je stále oblast lidských zdrojů, kde zájem kvalifikovaných uchazečů výrazně převyšuje počet nabídek ze strany zaměstnavatelů. Pracovní nabídky jsou v tomto oboru často na dobu určitou. Ve většině případů je důvodem zástup za zaměstnance, kteří odcházejí na mateřskou dovolenou. Měsíční hrubá mzda u pozic HR specialistů se oproti roku 2010 navýšila až o sedm tisíc korun.

Přes stagnaci poptávky po zaměstnancích v zákaznickém servisu byl v roce 2011 zájem o pracovníky v call centrech. Mzda na těchto pozicích byla srovnatelná s rokem 2010. Vyhledávanými se stali kandidáti se specifickými jazykovými znalostmi jako je maďarština nebo polština. V logistice došlo k navýšení mezd až o 3 tisíce korun u specialistů s praxí 3-5 let v oboru. Naopak mzdy se snížily u logistických manažerů. Mírný pokles poptávky po zaměstnancích zaznamenala oblast advokacie. Mzdy se ale v právním sektoru udržely stabilní. „Obvyklé mzdové rozpětí u zkušených kandidátů v advokacii s délkou praxe v oboru nad 5 let se pohybovalo mezi 70-180 tisící korunami,“ dodal Aleš Křížek.

Největší nedostatek kvalifikovaných odborníků pocítil v loňském roce technický sektor. V důsledku toho docházelo k přímému oslovování kandidátů ze strany firem a jejich přeplácení. Obecně byly ale mzdy na technických pozicích srovnatelné s rokem 2010. K výraznějšímu oživení došlo v oblasti výroby (automotive).

„Očekáváme, že stejně jako v předchozích letech si zkušení kandidáti budou moci vybírat z více pracovních nabídek. Při rozhodování o změně zaměstnání ale budou opatrnější. Jedním z důležitých faktorů bude kromě výše nabízené mzdy i balíček zaměstnaneckých výhod,“ doplnil Aleš Křížek.