Mobilní pracovní stanice v roce 2023

15. 11. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Rozdíl oproti klasickým notebookům může být na první pohled nezřetelný, přesto však tvoří přenosné pracovní stanice svůj vlastní, svébytný segment s jasně daným okruhem zákazníků. Nejde přitom jen o dramatický nárůst cen, ale také o důraz na zcela jiné vlastnosti, často úplně jiné než u notebooků pro běžné uživatele.

Nejlepší mobilní pracovní stanice jsou navrženy tak, aby poskytovaly výpočetní výkon blížící se úrovni stolních počítačů a zároveň byly dostatečně přenosné, a umožňovaly tak v případě potřeby pracovat prakticky kdekoli. Samozřejmě je v tomto případě nutné počítat také s odpovídajícími cenami, které mohou atakovat hranici sta tisíc korun a bez problémů se vyšplhat i podstatně výše.

Mobile workstations, jak je můžeme také nazývat, jsou navrhovány a konstruovány tak, aby umožňovaly osazení špičkových komponent včetně těch nejvýkonnějších dostupných mobilních procesorů a grafických karet i vysokokapacitních úložišť a nadstandardní kapacity operační paměti. Velmi důležitá je v tomto případě také kvalita použitých zobrazovačů. Poplatná je tomu všemu samozřejmě i konstrukce, která sice i v tomto případě sází na kvalitní materiály, jako jsou ušlechtilé kovy a pokročilé slitiny či kompozity, ale místo honby za nízkou váhou a kompaktními rozměry jde v tomto případě většinou spíš o co nejvyšší odolnost. A také prostor pro výkonné chladicí systémy schopné se vypořádat s teplem vznikajícím i při trvalé intenzivní výpočetní zátěži. Ve srovnání s běžnými notebooky je zde navíc kladen výrazně větší důraz na servisovatelnost a možnost v případě potřeby měnit či upgradovat stávající hardwarovou výbavu.

Za běžné se v této třídě považuje samozřejmě i spolehlivé zabezpečení, bezchybná ergonomie nebo široká nabídka drátových i bezdrátových komunikačních technologií.

Jakýmsi pomyslným puncem kvality dané pracovní stanice je také certifikace nezávislých dodavatelů softwaru (ISV) dokazující schopnost bez problémů provozovat nejrozšířenější oborové aplikace.

Kde najdou pracovní stanice uplatnění?

Vlastnosti a výkon mobilních pracovních stanic neocení každý, přesto je však jejich cílová skupina napříč obory dostatečně široká. Zmínit v první řadě můžeme různá průmyslová odvětví, kde se uplatní např. při návrhu nových produktů nebo při plánování, prototypování či simulacích. Silné jsou také v práci s CAD či CAM softwary a následných 3D vizualizacích, a to stále častěji i v prostředí virtuální či rozšířené reality, navíc v reálném čase. Další cílovou skupinou jsou (datoví) vědci, analytici a jiní pracovníci, kteří ocení možnost provádění náročných výpočtů a zpracování velkých objemů rozsáhlých dat. Stále důležitější roli dnes hrají také výpočty pracující se strojovým učením a umělou inteligencí (např. s jejím trénováním nebo lokálním provozování LLM – velkých jazykových modelů).

Zmínit můžeme například i designéry a návrháře nebo stavební či infrastrukturní odborníky, kteří využijí možnost vzít si pracovní stanici do terénu. Jít může také o programátory, herní vývojáře a další IT pracovníky nebo střihače videí a jiné multimediální tvůrce. Pracovní stanice se hodí také pro virtualizaci a kompilaci softwaru nebo pro provoz rozsáhlých databází.

Specifická hardwarová výbava

Již jsme si řekli, že pracovní stanice jsou určeny profesionálním uživatelům pracujícím s výpočetně a graficky náročnými aplikacemi. Na rozdíl od herních notebooků, které také dokážou nabídnout vysoký výkon, ale jsou přizpůsobeny pro hraní her a další běžné činnosti, jsou workstations optimalizovány pro potřeby průmyslu a dalších specifických odvětví.

V případě procesů se tak spíše než s typy jako Core i7 známými z běžných notebooků setkáváme s nejnovějšími generacemi modelů jako Intel Core i9, nebo dokonce přímo Intel Xeon, které jsou pro náročné výpočty a serverové nasazení specificky vyvíjeny. V případě AMD bychom mohli zmínit CPU jako AMD Ryzen 9 7945HX3D nebo AMD Ryzen 9 7945HX.

Totéž platí i o dalším hardwaru, typicky grafických kartách, kde hrají prim modely jako AMD Radeon PRO (W6300M, W6500M nebo W6600M) nebo NVIDIA RTX generace Ada (dříve byly známé také pod označením Quadro a dnes jsou dostupné v celé řadě konfigurací od základních modelů jako RTX A500 a RTX A1000 přes pomyslnou střední třídu zahrnující varianty jako NVIDIA RTX 2000, NVIDIA RTX 3000 a NVIDIA RTX 3500 až po vrchol nabídky tvořený řadami NVIDIA RTX 4000 a NVIDIA RTX 5000).

S tím nejlepším se samozřejmě setkáme také u úložišť. Dnes jde samozřejmě výhradně o SSD, kde lze kromě nadstandardních kapacit (často i 4 až 8 TB) počítat také s výjimečnými výkonnostními parametry. Některé pracovní stanice umožňují osadit také více SSD a ty pak volitelně zapojit v některém z režimů RAID (pro zvýšení bezpečnosti uložených dat nebo výkonu). Kapacita osazených RAM pamětí se u pracovních stanic běžně pohybuje v rozmezí od 32 do 64 GB. V případě potřeby lze však u některých modelů (teoreticky) dosáhnout až na 192 GB.

Obraz hraje prim

U pracovních stanic se (oproti konvenčním notebookům) setkáváme spíše s většími obrazovkami, nejčastěji v rozmezí 15" až 17". Kvůli obecně jinému pojetí těchto počítačů tu není takový tlak na zmenšování, rozměrnější pracovní plocha navíc přijde vhod pro zobrazení většího množství informací (a jejich snazší čitelnost) i jakékoli grafiky.

Zejména při práci s grafikou a různými simulacemi či vizualizacemi uživatelé ocení i obrazovou kvalitu použitých panelů. Opět samozřejmě nelze mluvit paušálně, ale v případě potřeby lze v nabídkách výrobců najít modely s opravdu kvalitními displeji schopnými splnit i náročná kritéria a požadavky. Zákazníci tak mohou volit mezi různými typy panelů, nejčastěji však jde o IPS či postupně také OLED, s různými rozlišeními (běžně i QHD nebo 4K) a s různými obnovovacími frekvencemi. Samozřejmostí jsou panely s nadstandardním barevným pokrytím (bavíme se o prostorech jako DCI-P3) i přesností barev, což v mnoha případech dokládají také nejrůznější certifikáty (PANTONE apod.).

Specialitou jsou stanice se dvěma vestavěnými zobrazovacími panely. V poslední době se navíc opět zvedá i vlna 3D obrazovek, které dokážou produkovat stereoskopický trojrozměrný obraz bez potřeby jakýchkoli speciálních brýlí či dalšího příslušenství. V případě potřeby zobrazení plánů či prototypů může jít o užitečnou pomůcku.

Nejzajímavější reprezentanti mobilních pracovních stanic

Nabídka přenosných workstations je dnes relativně široká, přesto však můžeme v portfoliích výrobců najít modely, které opravdu „stojí za to“.

Acer zaujme např. grafiky a související profese, a to díky modelům jako ConceptD 7 Ezel a ConceptD 7 Ezel Pro. Specialitou je v tomto případě zejména 4K UHD displej, jenž je s tělem počítače propojen prostřednictvím speciálního pantu „Ezel Hinge“ umožňující obrazovku v závislosti na aktuálně vykonávané činnosti nastavit do šesti různých poloh.

V případě společnosti ASUS můžeme zmínit např. produktovou rodinu ProArt Studiobook 16, která svým zaměřením rovněž primárně cílí na práci s grafikou. Uživatelé v jejím případě kromě dostupného výkonu ocení špičkový 3D OLED displej s perfektními parametry a třeba i praktický hardwarový otočný ovladač ASUS Dial, který může výrazně zefektivnit obsluhu podporovaných programů.

Širokým portfoliem pracovních stanic disponuje také Dell. My si v tomto případě přiblížíme 16" řešení Precision 5680, které může být navzdory tenkému a lehkému provedení v maximální konfiguraci osazeno procesorem Intel Core i9 (45 W), až 64 GB paměti DDR5 i mobilní grafickou kartou NVIDIA RTX 5000 Ada. Uživatelé ocení ostrý obraz displeje typu InfinityEdge s rozlišením až UHD+ a technologií PremierColor. Další výbava zahrnuje např. infračervenou kameru se senzorem přiblížení, trackpad s haptickou odezvou či chlazení s patentovanou technologií ventilátoru. Vrcholem nabídky z pohledu výkonu i rozměrů je u Dellu 17,3" stanice Precision 7780.

Neméně bohatou nabídku pracovních stanic svým zákazníkům dopřává také HP Inc. Z nejnovější generace zařízení vyčnívá např. model ZBook Fury G10 s procesory Intel Core HX a grafickými kartami řady až NVIDIA RTX 5000 generace Ada. Dále můžeme zmínit např. model ZBook Studio G10, který kromě své výbavy (čítající např. procesor Intel Core i9, grafiku NVIDIA RTX generace Ada nebo GeForce RTX a až 64 GB RAM) zaujme také elegantním designem a (na svou třídu) dobrou přenositelností. Na svou mobilitu (a třeba i procesory AMD Ryzen PRO) zákazníky lákají i ZBooky Firefly G10 a ZBooky Power G10.

Důležitým hráčem na poli přenosných pracovních stanic je samozřejmě také Lenovo, které boduje o přízeň zákazníků např. 16" modelem ThinkPad P16 Gen 2 s procesory Intel Core řady HX 13. generace a grafikou až NVIDIA RTX 5000 Ada Generation. Úložiště PCIe Express 5. generace doplňuje až 192 GB DDR5 paměti. Výkon, mobilita a ultralehké provedení s váhou 1,78 kg jsou charakteristickými znaky ThinkPadu P1 (Gen 6) s (volitelným) 16" OLED dotykovým displejem s tovární kalibrací barev, výkonnými grafickými čipy (až NVIDIA RTX 5000 Ada Generation) nebo mobilní konektivitou. Lenovo dále nabízí např. ThinkPad P16v i Gen 1 navržený tak, aby snížil rozdíl v ceně mezi základními a špičkovými pracovními stanicemi nebo modely ThinkPad P14s i Gen 4 a P16s i Gen 2, které kromě OLED displejů či grafiky NVIDIA RTX A500 zaujmou také dlouhou výdrží baterie.

Alternativní možnosti

K výše zmiňovaným produktům hlavních světových dodavatelů zde však máme i několik rovnocenných alternativ. První z nich jsou samozřejmě počítače řady MacBook Pro od Applu. Na první pohled sice nemusí působit jako hardcore pracovní počítače, při bližším prozkoumání však zjistíme, že bez problémů zastanou i náročnou práci, a to ať již díky svému vysokému výpočetnímu a grafickému výkonu, rychlému úložišti, štědré RAM, široké konektivitě, ergonomii, výdrži baterie nebo velmi kvalitním displejům.

Další možností mohou být například zakázkově vyráběné počítače firmy Eurocom, která zákazníkům nabízí možnost si detailně nakonfigurovat drtivou většinu parametrů a u některých svých pracovních stanic umožňuje osadit také komponenty pro desktopové počítače. Některé své přenosné přístroje (jako Tornado F7) pak společnost dokonce označuje přímo jako mobilní servery s vestavěnou UPS…

Podobné články

Globální prodej PC se v prvním čtvrtletí 2024 vrátil na předpandemickou úroveň

10. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Podle údajů společnosti IDC se celosvětový trh s osobními počítači po dvou letech poklesu vrátil v prvním čtvrtletí roku 2024 k růstu. Celkem se v tomto období prodalo 59,8 milionu PC, což představuje meziroční nárůst o 1,5 %. Čtěte více

Acer: notebooky Predator Helios Neo 14 a Nitro 16

21. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Acer)
Společnost Acer rozšířila svou nabídku herních notebooků o dva modely Predator Helios Neo 14 a Nitro 16. Oba nabídnou nové procesory Intel Core Ultra s podporou umělé inteligence, kvalitními displeji, výkonnými grafickými kartami, spolehlivým chlazením a řadou dalších vlastností atraktivních pro hráče i tvůrce obsahu. Čtěte více

Microsoft představil „firemní“ edice počítačů Surface Pro 10 a Surface Laptop 6

9. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Microsoft)
Microsoft představil své první počítače řady Surface s umělou inteligencí určené pro firemní segment: Surface Pro 10 for Business a Surface Laptop 6 for Business. Novinky disponují vlastnostmi a funkcemi důležitými pro firemní zákazníky, jako jsou adekvátní výkon, dlouhá výdrž baterie, široká konektivita, spolehlivé zabezpečení nebo odolné antireflexní displeje. Čtěte více
Chris Papaphotis, CEMA DPS Lead ve společnosti Microsoft

Chris Papaphotis (Microsoft): Pojďme zůstat společně v čele díky AI a nové vlně PC

5. 4. 2024. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: DCD Publishing)
Kolik počítačů v komerčním segmentu není připraveno na Windows 11 a kam směřuje vývoj umělé inteligence? Chris Papaphotis, CEMA DPS Lead ze společnosti Microsoft, s námi probral výhody nasazení operačního systému Windows 11. Detailně jsme se věnovali také umělé inteligenci v čele s Copiloty, AI asistenty, kteří se prolínají produkty Microsoftu. Čtěte více