Mobilní malware Chrysaor umí krást data i odposlouchávat

9. 5. 2017. (redaktor: Jakub Špaček, zdroj: Check Point)
Google zveřejnil informace o novém sofistikovaném spywaru pro Android s názvem Chrysaor. Škodlivý kód byl pravděpodobně vytvořen skupinou NSO, která stála také za nechvalně známým malwarem Pegasus pro iOS.

Chrysaor je špionážní nástroj pro zařízení se systémem Android, který umožňuje útočníkům poslouchat rozhovory, pořizovat snímky obrazovky a odposlouchávat okolí přístroje, krást citlivá data a číst SMS zprávy. Tento malware je názornou ukázkou, jak mohou kyberútočníci proměnit váš telefon v dokonalý sledovací nástroj.

Podle Googlu používají útočníci pro infikování obětí a získání potřebných oprávnění sociální inženýrství. Je však pravděpodobné, že tato pokročilá hrozba využívá také nějakou zranitelnost nultého dne, která ještě nebyla odhalena. Po instalaci na zařízení se pokouší Chrysaor provést root zařízení a získat nad ním plnou kontrolu.

Jednou z nejzajímavějších funkcí Chrysaoru je živý záznam zvuku. Výzkumníci společnosti Check Point odhalili další vrstvy a možnosti odposlechů a nahrávání zvuku. Jakmile jsou splněny podmínky pro zvukový odposlech, malware upozorní svůj řídící server, který pak zahájí volání na zařízení. Malware volání zachytí a zkontroluje, zda příchozí číslo splňuje potřebné podmínky. Pokud ano, skryje volání pod další okno a hovor přijme pomocí sluchátka nebo ITelephony API. Chrysaor nechává hovor jako ztlumený a blokuje tlačítko upozorňující na probíhající hovor, aby uživatel nic nezjistil a hovor zůstal utajený.

Tvůrci malwaru věnovali také značné úsilí, aby malware zůstal skrytý a nevyvolal podezření a pozornost uživatele, ale zároveň se útočníci snaží zařízení maximálně zneužít. Podobně jako u předchozího malwaru, tak i v tomto případně můžeme očekávat, že tyto pokročilé techniky brzo okopírují i další běžné škodlivé kódy. Znovu je to důkaz, že uživatelé i organizace musí brát mobilní hrozby velmi vážně a používat pokročilá bezpečnostní opatření, která detekují a zablokují zranitelnosti nultého dne a sofistikovaný malware," uvedl Petr Kadrmas, Security Engineer Eastern Europe ve společnosti Check Point Software Technologies.

Check Point chrání uživatele i před touto hrozbu. Řešení Check Point Mobile Threat Prevention detekuje a blokuje malware hned v počáteční fázi, což potvrzuje, že se jedná o nejlepší mobilní ochranu proti běžným i mimořádným hrozbám.

Více informací najdete na blogu společnosti Check Point.

Štítky: 
Bezpečnost, Check Point

Podobné články

Ekonomika SOC: Jaká je návratnost investice do bezpečnostního centra?

28. 3. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Thein Security)
Investice do Security Operations Center (SOC) může představovat značné počáteční náklady pro mnoho organizací. V dnešní digitální éře však mohou náklady na kybernetické incidenty rychle narůst. Jak tedy vyčíslit návratnost investice (ROI) do SOC a jaká je skutečná ekonomická hodnota takového centra? Čtěte více

Objem DDoS útoků na české firmy po měsících stagnace vzrostl

28. 3. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: ComSource)
Počty DDoS útoků na české firmy i jejich celková intenzita po několika měsících stagnace v únoru trojnásobně narostly. Sice zatím ani zdaleka nedosahují objemu z loňského léta, přesto hrozby a způsobené škody neklesají. Jak totiž trend posledních měsíců jednoznačně ukázal, útoky jsou stále kvalitnější a intenzivnější útoky. Nejvíce útoků přitom již od července loňského roku míří z Ruska. Čtěte více

Podniky k přechodu na MSP služby motivují hlavně výpadky IT

27. 3. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Zebra systems)
Podle více než 60 % českých a slovenských prodejců společnosti Zebra systems, distributor je hlavní motivací zákazníků k přechodu na MSP služby nepříjemná zkušenost s výpadky IT provozu. Stále více IT dodavatelů tak nabízí svým zákazníkům vedle tradičních také MSP služby. Čtěte více
Jan Pinta, manažer rozvoje byznysu ve společnosti Thein Security

Všechny typy phishingu pohromadě

26. 3. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Thein Security)
Phishing, česky rybaření, je úspěšný nástroj útočníků při chytání oběti za účelem krádeží osobních údajů, přihlašovacích jmen a hesel, údajů z platebních karet i řady dalších věci. Slovo samotné vychází z mechanismu, kdy rybář nahodí digitální udičku a oběť na ni ochotně naskočí. Čtěte více