Mobilní komunikace ve stárnoucí společnosti

3. 2. 2010. (redaktor: Milan Loucký, zdroj: )
Shrnutí hlavních závěrů vídeňské konference Mobilní komunikace ve stárnoucí společnosti, které se zúčastnili vývojáři, marketingoví odborníci i zástupci organizací pro seniory z dvanácti evropských zemí včetně ČR i USA.

Kam ve stárnoucí společnosti směřuje budoucnost mobilní komunikace? Jaké jsou potřeby starších lidí? Co od produktů požadují? Těmito otázkami se ve Vídni na konferenci nazvané „Mobilní komunikace ve stárnoucí společnosti“ zabývali vývojáři, marketingoví odborníci i zástupci organizací pro seniory z dvanácti evropských zemí včetně České republiky i USA.

Generace 60+ v současnosti představuje rychle rostoucí skupinu. Jen v České republice dnes žije přes 2 miliony obyvatel starších 60 let. Podíl občanů nad 60 let tak tvoří více než 20% populace. Toto procento je platné pro celou Evropu. Přesto ale starší lidé byli a stále jsou při vývoji nových produktů přehlíženi. Společnost Emporia Telecom, která byla partnerem vídeňské konference, je ovšem v tomto ohledu výjimkou. Úspěch rodinné firmy sídlící v Linci vychází z toho, že vždy brala vážně přání, požadavky i obavy lidí ve zralém věku. Není náhodou, že Emporia Telecom stojí v oboru telekomunikací v čele technologického vývoje mobilních telefonů pro generaci 60+. „Neusínáme na vavřínech,“ říká Eveline Pupeter-Fellner, generální ředitelka firmy a dodává: „Spíše se snažíme růst společně s nároky a požadavky našich zákazníků.“

Nejdůležitější výsledky konference: Neexistuje JEN skupina seniorů a pro ně JEDINÝ mobilní telefon. „Cílová skupina, kterou starší lidé tvoří, je velice různorodá,“ říká Albert Fellner, zakladatel společnosti Emporia Telecom. Proto v budoucnu nebudou starší občané volit jen JEDEN telefon, ale budou mít na výběr z mnoha různých typů. „Zájmy a požadavky starších lidí jsou zcela jiné,“ říká Fellner. „Paleta produktů je stejně rozmanitá, jak rozmanití jsou lidé.“ Nabídka sahá od jednoduchých mobilních telefonů, se kterými je možné pouze telefonovat a posílat textové zprávy, až po produkty nabízející medicínské aplikace.

Hlavními mluvčími byli Helene Karmasin, známá rakouská odbornice v oblasti výzkumu motivace, a Ian Hosking z univerzity v Cambridge. Ten ve stárnutí společnosti spatřuje velkou výzvu i příležitost. Úspěšní budou lidé a podniky, kteří budou své produkty navrhovat tak, aby z jejich používání vyloučili co nejmenší skupinu lidí.

Vývoj jde kupředu mílovými kroky. Technologie se bude požadavkům uživatelů přizpůsobovat stále lépe. Mobilní telefony budoucnosti jsou charakterizovány různorodými funkcemi i technologií, která bere do úvahy nejrůznější prostředí i handicapy jednotlivých uživatelů. Cílem, který mezinárodní konference ve Vídni sledovala, bylo odstraňování komunikačních překážek pro starší spoluobčany. Na několika úrovních také řešila otázku, jak může moderní komunikační technologie zjednodušovat život starších lidí a nabídnout jim větší bezpečí.