Microsoft koupil GitHub, vývojáři se mají na co těšit

26. 6. 2018. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: DCD Publishing)
Na začátku června informovalo několik zpravodajských serverů, že Microsoft usiluje o portál GitHub. Záhy se ukázalo, že nejde jen o námluvy – potvrdilo se, že softwarový gigant rozšiřuje své portfolio o GitHub. Hodnota celého obchodu vyšla na 7,5 miliardy dolarů v akciích.

Akvizice jsou ve světě IT na denním pořádku. Pro přední technologicky zaměřené společnosti jsou důležitou součástí vlastního vývoje a konkurenceschopnosti. Koupě GitHubu je největší investice, již Microsoft učinil od převzetí profesní sociální sítě LinkedIn v roce 2016. Tehdy byla však cena transakce daleko vyšší – za LinkedIn zaplatil Microsoft 26 miliard dolarů. Podobně jako tehdy se i nyní uživatelé GitHubu obávají, co bude s platformou dál. Microsoft dokonce zvažoval koupi GitHubu už před dvěma lety, kdy byl GitHub otevřen investorům, tehdy ale z obchodu sešlo. Společnost byla nedávno oceněna na dvě miliardy dolarů, roční tržby se pohybovaly okolo 200 milionů dolarů, firma nebyla v zisku.

Co je GitHub

GitHub je služba spuštěná v roce 2008 (zakladateli jsou Tom Preston-Werner, Chris Wanstrath a PJ Hyett) za účelem vytvoření prostoru pro ukládání a sdílení open source projektů. Ostatně, pokud se věnujete softwarovému vývoji, jistě GitHub dobře znáte. Služba je zdarma, je zde však možnost za měsíční předplatné například vytvářet soukromé repositáře nebo získat prioritní podporu. 

A jak služba funguje? GitHub je vlastně webový Git, což je distribuovaný systém správy verzí vytvořený Linusem Torvaldsem za účelem vývoje jádra Linuxu. Služba usnadňuje a zpřehledňuje softwarový vývoj, během nějž je kód neustále revidován a upravován několika členy týmu. Díky platformě GitHub mají programátoři okamžitý přehled o úpravách kódu, sami jej mohou modifikovat, ukládat, komentovat a nahrávat nové verze, což jim usnadňuje vzájemnou spolupráci. Většina vývojářů pro kontrolu verzí preferuje právě Git – oproti jiným nástrojům má řadu výhod. Jde zejména o efektivní ukládání změn, které současně zajišťuje lepší integritu dat. 

K projektům na GitHubu mohou mít také přístup další lidé, kteří už se na samotném vývoji přímo nepodílejí – z GitHubu si mohou díky open source režimu stáhnout soubory a použít je. Mnoho uživatelů Linuxu už tento proces dobře zná – ať už z využívání Gitu, Subversionu nebo dalších nástrojů, které jsou postaveny na tom, že si lidé stahují aktuálně potřebné soubory za účelem kompilace programu ze zdrojového kódu, což je pro linuxové nadšence běžná praxe.

Git a hub

GitHub není jen webovým verzovacím nástrojem, ale také hubem, tedy místem, kde mohou vývojáři sdílet své projekty nejen s kolegy z týmu, ale s kolegy programátory z celého světa. Právě možnost potkat zde kvalitní programátory, prohlédnout si jejich práci nebo navázat spolupráci patří k největším přednostem GitHubu. 

Ale GitHub není platforma jen pro programátory a vývojáře. Sledování verzí mohou využít různé pracovní skupiny a týmy, a to pro jakýkoliv typ dat. GitHub lze například využít také při práci na obyčejném wordovském dokumentu, což sice vzhledem k velkému množství alternativ není masově rozšířená praxe, ale v každém případě i to umí GitHub odbavit.

Microsoft a GitHub

Až donedávna Microsoft provozoval podobnou platformu – Codeplex, přesto je jedním z největších přispěvovatelů na GitHubu (podle Nadella jde o vůbec největšího přispěvatele). Během posledních let se také výrazně změnil postoj Microsoftu k open sourcu, což by mohlo znamenat, že v tomto ohledu nabídne i uživatelům GitHubu další nástroje a možnosti vývoje. 

GitHub je navzdory aktuální ztrátovosti pro Microsoft nesmírně atraktivní – v tuto chvíli platformu využívá více než 28 milionů vývojářů a v repositáři je uloženo přes 85 milionů kusů kódu. Budováním důvěry a výraznější podporou vývojářské komunity může Microsoft získat řadu talentů a projektů do svých řad. 

O GitHub a jeho rozvoj se bude v Microsoftu starat Nat Friedman, zakladatel Xamarinu, což je multiplatformový framework využívající C# a .NET, který usnadňuje vývoj napříč rozdílnými platformami. Zakladatel GitHubu Chris Wanstrath dostal od Microsoftu pozici „technical fellow“.

Přechod pod křídla Microsoftu nesou někteří uživatelé GitHubu s nelibostí a řada z nich se v internetových diskuzích a fórech vyjádřila, že je to pro ně důvod, aby službu opustili. Nespokojení vývojáři hledají azyl nejčastěji na GitLabu, který je GitHubu nápadně podobný, BitBucketu, SourceForgu nebo Launchpadu.

Štítky: 
Microsoft, Akvizice

Podobné články

Češi vyvinuli globální e-learningovou platformu pro Microsoft 365

2. 10. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Mainstream Technologies)
Příchod koronaviru ve většině společností urychlil digitalizaci a přechod do cloudu. Překotný vývoj způsobil, že nestačí pouze nasadit nové technologie. Daleko důležitější je zaměstnance naučit moderní technologie správně a efektivně využívat. Čtěte více

Kaspersky přidává zabezpečení SharePoint Online a Microsoft Teams

1. 4. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Kaspersky)
Nová verze bezpečnostního produktu Kaspersky Security for Microsoft Office 365 rozšiřuje ochranu na aplikace pro spolupráci zaměstnanců. Již stávající ochranu nástrojů Exchange Online a OneDrive tak doplňuje zabezpečení SharePoint Online a bezpečné sdílení souborů přes Microsoft Teams. Čtěte více

Soukromá zařízení v práci si razí cestu českým byznysem. Polovina firem využívá BYOD

2. 8. 2016. (redaktor: Ondřej Kosnar, zdroj: Microsoft)
Z průzkumu Náskok díky technologiím, který si nechala zpracovat společnost Microsoft, se počet firem, které mají pravidla pro tzv. BYOD, za poslední dva roky víc než zdvojnásobil. Česko se díky tomu vyšvihlo nad evropský průměr. Čtěte více

Microsoft představil nové služby a produkty

25. 7. 2016. (redaktor: Ondřej Kosnar, zdroj: Microsoft)
Společnost Microsoft představila na akci Microsoft Worldwide Partner Conference několik novinek ze svého portfolia. Mezi ty patří nově uvolněný online portál Microsoft AppSource, služba Azure Information Protection či oficiální termín uvedení Windows Server 2016. Čtěte více