Micro Datová Centra APC by Schneider: MicroDC

28. 4. 2016. (redaktor: Štěpán Feik, zdroj: APC by Schneider Electric)
V dnešní době se stále více a více setkáváme s pojmem „micro data center“, co to tedy vlastně je? Pokud budete hledat na internetu, pokud se zeptáte deseti různých lidí, s velkou pravděpodobností obdržíte deset různých odpovědí.

Slovník definuje slovo „micro“ jako „v malém měřítku, nebo malý ve srovnání s ostatními svého druhu“. Dobře, ale jak malý je tedy malý?

Malý je subjektivní

Použití přirovnání micro – malý může být vodítkem. Potíž je v tom, že co je malé pro jednoho, může být vnímáno jako velké pro druhého. Například internetoví giganti staví datová centra o velikosti 50–100 megawattů, jednomegawattové datové centrum bude chápáno jako malé, ale že by to bylo adekvátní k označení micro? To rozhodně ne.

Některé společnosti používají termín „micro-modulární“ datové centrum. Jde o prefabrikovaný datový kontejner umístěný někde na poušti nebo na odlehlém místě. Ostatní používají toto označení ve spojitosti s prefabrikovaným datovým kontejnerem umístěným někde v rámci přilehlých prostor komerčních/kancelářských budov, nemocničních kampusů atd.

Když slyším termín micro datové centrum, nemyslím jen na fyzické rozměry, ale také uvažuji o kapacitě IT zařízení, která mohou být takto podporována z hlediska dostupné výkonové kapacity [kW].

Stanovení definice

Schneider Electric definuje micro datové centrum jako soběstačné, bezpečné výpočetní prostředí, které zahrnuje veškeré instalační, záložní, síťové a provozní podmínky pro spuštění aplikace zákazníka.

Micro datová centra jsou sestavena a testována přímo ve výrobním závodě, k zákazníkovi pak expedována již plně funkční, formou jediné skříně, která obsahuje všechny potřebné komponenty pro napájení, chlazení, bezpečnost a související nástroje pro IT správu (DCIM).

Sečteno a podtrženo micro datové centrum může být řešeno v různých velikostech a konfiguracích, s možností nasazení v rámci kancelářského prostředí, venkovního prostředí, pro instalaci a podporu IT u výrobních linek, průmyslu, bankovních poboček, Telco aplikací, v oblasti školství, nemocničního prostředí, maloobchodu atd.

Celkové řešení je navrženo tak, aby se minimalizovaly investiční výdaje, minimalizovaly požadavky na potřebný instalační prostor s důrazem na maximalizaci rychlosti nasazení s možností přesunu a dalšího rozšíření dle budoucích potřeb zákazníka. Samozřejmě vše s ohledem na vysokou míru zabezpečení a odolnosti v rámci instalovaných podmínek.

Stačí si jen vybrat

V nabídce společnosti APC by Schneider Electric mají reselleři k dispozici hned tři základní řady navržené s ohledem na provozní podmínky požadovaného řešení:

-       NetShelter SX a SV;

-       NetShelter CX;

-       NetShelter PX.

NetShelter SX je multifunkční stojanová skříň, která byla vyvinuta na základě připomínek zákazníků z celého světa. Tyto skříně vyhovují aktuálním trendům na trhu informačních technologií a jsou určeny pro použití jak ve výpočetních prostředích s vysokou hustotou výkonu a v počítačových sítích, tak v oblasti médií a audiovizuálních technologií. Skříně jsou zaměřeny na optimalizaci chlazení, rozvodu napájení, správy kabelů a komplexní monitoring tak, aby bylo zajištěno spolehlivé prostředí pro instalovanou IT technologii. Řada NetShelter SV disponuje navíc volitelnými možnostmi, jako jsou boční panely, otočná pojezdová kolečka a zadní kabelový kanál, který snižuje náklady na základní skříň.

Skříně NetShelter CX jsou určeny pro pobočky společností, malé kanceláře a prostory nevyhrazené pro zařízení IT, kde není k dispozici dostatek místa, času či financí k vybudování vyhrazené zóny IT, a představují tak přenosné, bezpečné, finančně výhodné a snadno použitelné řešení IT. Stačí je jednoduše umístit do připravené kanceláře, vložit do nich zařízení, zapojit je a zavřít dvířka. Díky zvukotěsnému provedení skříně NetShelter CX se může zákazník v klidu soustředit na podnikání.

Řešení NetShelter PXje určeno pro ty nejnáročnější aplikace, skříně jsou v robustním ocelovém provedení, vybaveny zvukovou izolací, systémem pro detekci a prevenci požáru, s možností zabezpečení pomocí biometrického snímače. Řada PX umožňuje taktéž instalaci vysoké IT zátěže, o kterou je dobře postaráno prostřednictvím prvků aktivního chlazení.

Více informací získáte zde.

Štítky: 
Datová centra, APC by Schneider Electric

Podobné články

Počasí ovlivňuje téměř polovinu datových center

10. 9. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Altron)
Extrémní výkyvy počasí zvyšují riziko výpadků všech IT systémů včetně datových center. Následky mohou být fatální. Ze studie, kterou provedla společnost Uptime Institute vychází, že až 60 % všech respondentů se domnívá, že přerušení dodávek v oblasti IT sektoru bude stále častější. Česká společnost Altron tuto tezi potvrzuje a dodává, že je důležité s tímto faktorem počítat již při výstavbě datových center. Čtěte více

Modernizovaný hyperkonvergovaný systém Dell EMC VxRail zvyšuje výkon i flexibilitu

27. 7. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Dell EMC)
Společnost Dell Technologies představila nové, výkonnější systémy hyperkonvergované infrastruktury Dell EMC VxRail založené na nedávno uvedených serverech Dell EMC PowerEdge. Dell vydává také inovovaný software a představuje dynamické nody, které zákazníkům umožní efektivněji využívat stávající prostředky a podporovat náročné pracovní zátěže. Čtěte více

Výdaje na cloudovou infrastrukturu v první čtvrtletí 2021 rostly

16. 7. 2021. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: IDC)
Podle studie IDC Worldwide Quarterly Enterprise Infrastructure Tracker: Buyer and Cloud Deployment vzrostly v prvním čtvrtletí roku 2021 (1Q21) výdaje na produkty výpočetní a úložné infrastruktury pro cloudovou infrastrukturu, včetně dedikovaných a sdílených prostředí, meziročně vzrostly o 12,5 % na 15,1 miliardy dolarů. Čtěte více

Kingston Digital dodává U.2 NVMe SSD disk DC1500M pro datová centra

8. 7. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Kingston)
Kingston zahájil prodej U.2 NVMe PCIe SSD DC1500M, který je určen pro datová centra a smíšenou provozní zátěž. DC1500M využívá rozhraní NVMe PCIe 3.0 ×4 a má předvídatelný výkon při náhodném čtení/zápisu i předvídatelnou latenci v širokém rozsahu pracovních zátěží. Čtěte více