McAffe má spoustu novinek z oblasti spamu

14. 12. 2009. (redaktor: Milan Loucký, zdroj: )
Prosincová data ukazují, že přes legislativní opatření a trestní postihy zůstávají USA stále hlavním zdrojem nevyžádané pošty. Zákon CAN-SPAM, který mj. zakazuje používat nepravdivé údaje v hlavičce e-mailu byl přijat už v roce 2003.

Vyvstává otázka, jak je možné účinně bojovat proti internetové kriminalitě v mezinárodním měřítku, když se to nedaří ani v rámci jediné země.

Odstavení serverů společnosti McColo právě před rokem mělo pouze dočasný efekt a množství spamu meziročně opět vzrostlo. Spammeři nyní těží z výhod levného hostingu a možnosti anonymních registrací domén. Jejich metody jsou stále propracovanější, dokáží například rychle měnit používané IP adresy, jakmile se ty aktuálně používané dostanou na blacklisty. Řízení botnetů je nyní také decentralizova­nější, což znamená, že jednotlivá akce už útočníky nepoškodí zdaleka tolik jako před rokem.

Na vzestupu je také spam v síti Twitter. Podvodníci se pokoušejí nabídkou peněz přesvědčit uživatele, aby si zde zakládali účty a rozesílali nevyžádané zprávy. Malware i spam je před Vánoci často zaměřen na nabídku padělků značkového nebo luxusního zboží, přičemž zločinci se snaží uživatele přimět kliknout v e-mailu na odkaz vedoucí na podvodný web. Přetrvávajícím tématem spamu také zůstává ekonomická recese.

Hlavní doporučení pro uživatele spočívá v používání antispamových filtrů. Je třeba neklikat na odkazy v e-mailech, pro návštěvu stránek, především e-shopů a finančních služeb, používat oblíbené položky ve webovém prohlížeči nebo URL do adresního řádku prohlížeče zadávat ručně.