Matěj Kopecký (Epson): Projektorům ještě neodzvonilo

16. 10. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: Epson a DCD Publishing)
V posledních pěti letech ušla projekční technika velký kus cesty. Ukázala, že má stále co nabídnout, ale i co zlepšovat a kde růst. Z mého pohledu je projekční technika odvětví, kde jsou možnosti potenciálu a kreativity stále nevyčerpané.

Mnoho z nás si dokáže představit projektor pouze jako nástroj pro sdílení informací. Ono to tak v zásadě je, a proto je jeho kouzlo tak silné, jelikož bez předání informací směrem k našim posluchačům, studentům nebo kolegům bychom dnes nedokázali moc dobře fungovat, komunikovat ani pracovat.

Celkový potenciál projektorů je ale mnohem širší, je to nástroj ve vašich rukou. Je zcela na vás, jakým způsobem se ho rozhodnete používat.

Vzpomínám na skvělou zkušenost, kdy jsme na jednom školním kempu, zaměřeném na rozvoj digitálních dovedností dětí, společně s učiteli vymýšleli aktivitu, která by dětem dokázala více přiblížit práci s různými softwarovými nástroji a zároveň zábavně zapojit tradiční formu výuky. V té době vznikl dnes snad již legendární nápad jednoho skvělého učitele zkombinovat obyčejný PowerPoint a náš neobyčejný 3LCD Epson projektor. Asi se ptáte, co jiného, než úplně obyčejná prezentace z toho mohlo vzniknout? Patrně znáte název mapping nebo digital signage, spojení obrazu, zvuku, lidské kreativity a projekční techniky. Velmi jednoduše a kreativně jsme za pomocí těchto nástrojů vytvořili zábavnou hodinu pro děti, ve které si rozšířily své znalosti v oblasti IT softwarů, pochopily základní principy deskriptivní geometrie a práce s objekty v prostoru a užily si hromadu zábavy, která je snadno přenosná.

Jistě, dnes můžete narazit na celou řadu jiných zobrazovacích technologií, které mají rozhodně co nabídnout a dokážou na první pohled zaujmout. Na druhou stranu, než podlehnete „jejich kouzlu“, zkuste se na chvilku zamyslet. Je skutečně tato na první pohled lákavá technologie to správné, co potřebuji? Znám všechny plusy a minusy a vím, do jak velkého prostoru budou danou technologii instalovat? A co její obraz – bude dostatečně velký a čitelný, je 4K rozlišení v kombinaci s malou úhlopříčkou efektivní nejen pro mě, ale hlavně pro mé kolegy nebo studenty ve druhé / třetí / čtvrté řadě? Neodrážejí se v ní náhodou okna či světla? Nebo nezůstávají na ploše viditelné otisky prstů? A když takovou zobrazovací technologii nevyužívám, jaký má další účel – může sloužit třeba jako nástěnka, flipchart/whiteboard, nebo je to jen černá „mrtvá“ plocha…?

Otázek může být nespočet, stejně tak

jako odpovědí, proč projektorům již dávno odzvonilo. Rozhlédněte se ale kolem sebe – co školy, zasedací, přednáškové a školicí místnosti, hotely, muzea, galerie, letecké simulátory, domácí i profesionální kina? Nejen zde, ale i na mnoha dalších místech najdete právě projektory, které stále patří z více než 50 % k nejpoužívanějším zobrazovačům na trhu s jednoduchou a pragmatickou obsluhou.

Určitě jste již někde narazili na tvrzení, že konkurenční technologie dávno převálcovala projektory a že projektorům již dávno odzvonilo. Ale to je jako s elektromobily, všichni o nich mluví, všichni je znají, ale málo z nás v nich jezdí, a to jsem nezmínil jejich případný servis a ekologickou udržitelnost.

Projektory Epson moderní doby jsou jiné, jsou postavené na laserovém zdroji světla a technologii Epson 3LCD. V této kombinaci máte na výběr z velkého množství různých variant, které mohou plnit funkci cenově dostupného základního zobrazovače, být interaktivní nebo mít velmi vysoký světelný výkon a výměnné objektivy, jako znáte u fotoaparátů. Navíc díky zmíněné kombinaci unikátních technologií Epson jsou předsudky o tom, že projektor je jen slabou světelnou bludičkou s nutností zhasnout a nejlépe zatemnit všechna okna, naprostou minulostí.

Je dobré si ale přiznat, že od deset let starého projektoru, u kterého se rozhodnete vyměnit lampu, nic moc čekat nemůžete. Proto je mnohdy lepší se rozhodnout pro pořízení nového moderního projektoru, stejně tak jako byste to udělali u jakéhokoliv jiného zařízení v IT prostředí. Kouzlo projekce v takovém případě totiž spočívá v tom, že můžete zachovat původní koncept instalace ať už v zasedací/přednáškové místnosti, nebo ve školní třídě (např. v kombinaci s tabulovým systémem), a ušetřit tak investice navíc spojené s kompletní výměnou za jinou technologii. Pokud kladete důraz na vysoké rozlišení 4K, v případě projektoru vás nebudeme omezovat úhlopříčkou pořízeného zařízení, ale pouze velikostí vaší projekční plochy – plátna, zdi nebo jiného povrchu, který se rozhodnete tak použít. A pokud jste pomysleli na bezdrátový přenos obsahu, většina moderních projektorů pro školní a podnikové prostředí tuto funkci má již vestavěnou v základní výbavě. Přenesení (inter)aktivity na koncové zařízení (tablet, notebook, mobil) nebo na studenta nebylo nikdy snazší.

Jako bonus na závěr od nás dostanete prodlouženou záruku v délce pět let nebo tři roky bez omezení počtu nasvícených hodin (podle typu projektoru) jako garanci toho, že naše produkty jsou kvalitní a spolehlivé a dokážou obstát i v moderním a náročném konkurenčním prostředí, kde si na nás naši rivalové již dlouho brousí své ostré „marketingové“ zuby.

Autor pracuje na pozici account manager – video projection ve společnosti Epson CZ&SK.

Profilová karta firmy

Epson Europe B.V.

Epson Europe B.V.

Společnost Epson je globálním technologickým lídrem s historií sahající až do roku 1942, jehož cílem je přirozené propojení věcí, lidí a informací. Světovou důvěru si společnost získala díky svému závazku otevřenosti, spokojenosti zákazníků a udržitelnosti. Epson se soustředí především na výrobu inovativních a precizních produktů od tiskáren, přes skenery, projektory, chytré brýle, nositelné příslušenství až po roboty.

Zobrazit detail firmy

Podobné články

Herní projektory BenQ ze série X se soustředí na kvalitu projekce

13. 2. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: BenQ)
Společnost BenQ uvedla na trh nové 4K HDR projektory X3100i a X500i určené konzolovým hráčům. Oba modely jsou optimalizované pro hraní nejnovějších AAA herních titulů a soustředí se na kvalitu projekce audiovizuálních detailů. Čtěte více

ISE 2024 a trendy z oblasti audia, videa a systémové integrace

9. 2. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Veletrh Integrated Systems Europe (ISE) patří mezi největší události v oboru audiovizuální technologie a systémové integrace na světě. Setkávají se zde přední světoví výrobci, kteří zde prezentují své nejnovější technologie, distributoři, integrátoři i koncoví zákazníci. Jde tak o skvělou příležitost pro poodhalení budoucnosti AV technologií (a třeba i získání nových obchodních kontaktů nebo dokonce kontraktů). Čtěte více

Panasonic představil svůj doposud nejudržitelnější LCD projektor

2. 2. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Panasonic)
Řada projektorů Panasonic MZ882 je udržitelnou volbou díky kombinaci vyššího jasu (až 8 200 lm) a účinnosti s recyklovatelnými součástmi. Svými vlastnostmi nastavuje novinka standard vizuální kvality v oblasti vzdělávacích institucí a na pracovištích a zároveň klade velký důraz na udržitelnost a nákladovou výkonnost. Čtěte více
A/R brýle Sony pro tvorbu 3D obsahu

CES 2024: Audio, video, AR/VR a další oblasti

26. 1. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
V předchozích článcích jste se mohli seznámit s novinkami ze světa osobních počítačů, na CESu jsou však samozřejmě k vidění i představitelé mnoha dalších tržních segmentů. Nyní tedy dáme prostor zástupům z oblastí, jako jsou audio a video průmysl, chytré telefony či virtuální a rozšířená realita. Čtěte více