Malware FinSpy opět útočí – nová verze je zacílena na iOS i Android

18. 7. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: Kaspersky)
Odborníci společnosti Kaspersky objevili novou verzi pokročilého špionážního nástroje FinSpy. Nově objevené škodlivé programy útočí na zařízení s iOS i Android a jsou schopné monitorovat aktivitu uživatele na téměř všech oblíbených službách pro zasílání zpráv včetně těch šifrovaných.

Oproti dřívějším verzím malware daleko lépe maskuje svou přítomnost v systému. Nástroj tak umožňuje útočníkům sledovat veškeré aktivity na napadeném zařízení a vynášet citlivá data jako jsou poloha z GPS, zprávy, obrázky, hovory a další.

FinSpy je velmi efektivní softwarový nástroj umožňující cílené sledování. Podle odborníků kradl informace po celém světě od mezinárodních nevládních organizací, vlád a orgánů činných v trestním řízení. Útočníci mohou přizpůsobit chování každého škodlivého implantátu FinSpy konkrétnímu cíli nebo skupině cílů.

Hlavní funkcí malwaru jsou téměř neomezené schopnosti monitoringu aktivit na napadeném zařízení. Útočníci mohou sledovat polohu zařízení, všechny příchozí a odchozí zprávy, kontakty, uložená médií a data z oblíbených platforem pro zasílání zpráv jako je WhatsApp, Messenger od Facebooku nebo Viber. Všechna ukradená data se k útočníkovi přenesou prostřednictvím SMS zprávy nebo v http protokolu.

Nejnovější známé verze tohoto malwaru mají navíc rozšířené sledovací funkce, díky nimž mohou sledovat i platformy, které byly pro zasílání zpráv považovány za bezpečné – Telegram, Signal nebo Threema. Mají také lepší schopnosti pro zamaskování svých stop. Například verze malwaru zacílená na iOS 11 a starší verze, je schopná skrýt stopy po jailbreaku (softwarové úpravě mobilního zařízení iPhone, po níž lze nainstalovat neoficiální aplikace). Podobně je tomu i u Androidu – nová verze FinSpy obsahuje exploit schopný získat rootovací oprávnění a tím pádem neomezený přístup k souborům a příkazům.

Aby mohli kyberzločinci úspěšně infikovat mobilní zařízení s operačním systémem iOS nebo Android, potřebují k nim buď fyzický přístup, nebo zařízení, které prošlo jailbreakem nebo rootováním. Vyplývá to z informací, které mají odborníci z Kaspersky k dispozici. K infikování takto „oslabených“ zařízení pak útočníci mohli využít jeden ze tří možných způsobů: SMS zprávu, e-mail nebo vyskakující oznámení.

Z telemetrie Kaspersky vyplývá, že bylo v uplynulém roce tímto malwarem infikováno několik desítek zařízení.

„Vývojáři stojící za malwarem FinSpy průběžně sledují bezpečnostní aktualizace mobilních platforem na jejichž základě pružně mění své škodlivé programy, tak aby se vyhnuly detekování. Sledují také aktuální trendy a zavádějí funkcionality, díky nimž jsou schopni dostat data z aplikací, které jsou v danou dobu na vrcholu popularity. V podstatě každý den se setkáváme s novými oběťmi FinSpy, proto je důležité věnovat pozornost nejnovějším aktualizacím svých zařízení a provádět je hned jak jsou k dispozici,“ varoval Alexey Firsh, bezpečnostní odborník společnosti Kaspersky.

Štítky: 

Podobné články

Raja Patel, senior vice prezident pro vývoj bezpečnostních produktů, Sophos

Ochrana proti sofistikovaným kybernetickým útokům vyžaduje vícevrstvou obranu

2. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Sophos)
Podvodníci proměnili počítačovou kriminalitu v sofistikovaný a nebezpečný tanec. Využívají umělou inteligenci (AI) k vylepšování útoků prostřednictvím sociálního inženýrství a k napadání svých cílů mají k dispozici malware poskytovaný formou služby (Malware-as-a-Service, MaaS). Čtěte více

Kybernetická kriminalita a hrozby pro malé a středně velké podniky

19. 3. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Sophos)
Studie Sophos Threat Report pro rok 2024 popisuje „Kyberkriminalitu na hlavní obchodní třídě“ a největší hrozby, kterým malé a středně velké podniky čelí. Podle studie v roce 2023 téměř 50 % detekcí malwaru v malých a středně velkých podnicích představovaly keyloggery, spyware a stealery (tedy malware, který útočníci používají ke krádeži dat a přihlašovacích údajů). Čtěte více

Spyware v lednu posílil na pětinu všech detekcí

20. 2. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Eset)
Nebezpečné e-mailové přílohy šířící spyware Agent Tesla, spyware Formbook a password stealer Fareit byly nejčastějšími lednovými hrozbami pro uživatele operačního systému Windows v Česku. Přílohy útočníci dlouhodobě vydávají za doklady k objednávkám či za faktury. Buď byly opět součástí globálních kampaní, nebo v českém překladu cíleně zaměřeny na české uživatele. Čtěte více

České organizace čelí nejčastěji útokům zlodějského malwaru NanoCore

9. 2. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Check Point)
Check Point Research zveřejnil Celosvětový index dopadu hrozeb, podle kterého byl v prosinci nejrozšířenějším škodlivým kódem FakeUpdates. Ten využívá podvodné webové stránky k oklamání uživatelů a snaží se je přimět ke spuštění falešné aktualizace prohlížeče. Navíc šíří další nebezpečný malware, jako jsou GootLoader, Dridex, NetSupport, DoppelPaymer a AZORult. Čtěte více