Kyberútočníci vloni využili přes pět stovek unikátních nástrojů a taktik

4. 5. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: Sophos)
Data, analyzovaná z více než 150 případů reakce společnosti Sophos na incidenty, ukázala více než 500 unikátních nástrojů a technik, včetně 118 binárních souborů typu „Living off the Land“ (LOLBins). Na rozdíl od malwaru je tyto spustitelné soubory, které se přirozeně nacházejí v operačních systémech, podstatně obtížnější zablokovat.

Sophos dále zjistil, že nejčastější příčinou toho, že útočníci získali prvotní přístup k cílovým systémům, jsou neošetřené zranitelnosti. V polovině vyšetřování, která jsou ve studii zahrnuta, zneužili útočníci k průniku do organizací zranitelnosti ProxyShell a Log4Shell, které jsou známé už od roku 2021. Druhou nejčastější příčinou útoků byly kompromitované přihlašovací údaje.

„Když se dnešní útočníci do sítě nevlámou, jednoduše se přihlásí. Skutečnost je taková, že objem a složitost prostředí hrozeb vzrostly do té míry, že obránci už nemají žádné zjevné rezervy, které by mohli využít. Pro většinu organizací je doba, kdy mohly kyberbezpečnost řešit samy, dávno pryč. Hrozby jsou skutečně všude a všechny útočí současně. Podniky mají ale k dispozici nástroje a služby, které jim mohou ulehčit část břemene obrany a umožní jim soustředit se na jejich klíčové obchodní priority,“ řekl John Shier, technický ředitel pro komerční oblast společnosti Sophos.

Více než dvě třetiny útoků, které tým společnosti Sophos prověřoval (68 %), se týkaly ransomwaru, což dokazuje, že ransomware je pro firmy stále jednou z nejrozšířenějších hrozeb. Ransomware byl také příčinou téměř třech čtvrtin vyšetřování, které Sophos vedl v posledních třech letech.

Ačkoli ransomware stále dominuje v oblasti hrozeb, tak doba, po kterou se útočníci zdržují v síti, se v roce 2022 u všech typů útoků snížila z 15 na 10 dní. V případech ransomwaru se tato doba snížila z 11 na 9 dní, zatímco u ostatních typů útoků byl pokles ještě větší. Doba zdržení se v síti se u nich snížila z 34 dnů v roce 2021 na pouhých 11 dnů v roce 2022. Narozdíl od minulých let však nebyly zjištěny žádné významné odlišnosti v době pohybu útočníků v síti mezi různě velkými organizacemi nebo odvětvími.

„Organizace, které úspěšně zavedly vrstvenou obranu s nepřetržitým monitoringem, zaznamenávají lepší výsledky, pokud jde o závažnost útoků. Vedlejší efekt zdokonalené obrany znamená, že aby mohli dokončit své útoky, musí protivníci zrychlit. Rychlejší útoky proto vyžadují dřívější odhalení. Závod mezi útočníky a obránci se bude nadále vyostřovat a největší následky ponesou ti, kteří nemají proaktivní monitoring,“ upozornil Shier.

Studie Sophos Active Adversary Report for Business Leaders vychází ze 152 vyšetřovaných incidentů po celém světě ve 22 odvětvích. Cílové organizace se nacházely ve 31 různých zemích, včetně USA a Kanady, Velké Británie, Německa, Švýcarska, Itálie, Rakouska, Finska, Belgie, Švédska, Rumunska, Španělska, Austrálie, Nového Zélandu, Singapuru, Japonska, Hongkongu, Indie, Thajska, Filipín, Kataru, Bahrajnu, Saúdské Arábie, Spojených arabských emirátů, Keni, Somálska, Nigérie, Jihoafrické republiky, Mexika, Brazílie a Kolumbie. Nejvíce zastoupenými odvětvími jsou zpracovatelský průmysl (20 %), následovaný zdravotnictvím (12 %), vzděláváním (9 %) a maloobchodem (8 %).

Štítky: 

Podobné články

České podniky čelí většímu počtu kyberútoků než organizace v okolních zemích

26. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Check Point)
První čtvrtletí roku 2024 přineslo další posun v kybernetických válkách. Kyberbezpečnostní společnost Check Point Software Technologies zaznamenala výrazný nárůst kyberútoků, kdy v 1. čtvrtletí 2024 došlo k 28% nárůstu průměrného počtu kybernetických útoků na jednu organizaci v porovnání s posledním čtvrtletím roku 2023. Největší nápor směřuje na vzdělávací a výzkumné organizace. Čtěte více

Eviden monitoruje na dark webu ukradená data a pomáhá tak firmám předvídat kybernetické hrozby

25. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Eviden)
Eviden svým zákazníkům poskytuje službu prediktivní bezpečnosti založenou na řešení LUMINAR monitorující únik citlivých informací do prostředí dark webu. Jde o službu, která firmám na základě kontinuálního monitoringu umožňuje vyhledávat a sledovat data a informace, které by útočníci mohli zneužít pro kybernetický útok a proaktivně tak přijímat preventivní opatření. Čtěte více
Scott Tyson, ředitel prodejního kanálu MSP pro oblast EMEA ve společnosti Sophos

Scott Tyson (Sophos): Pojďte s námi udávat trendy v kybernetické bezpečnosti

24. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Při příležitosti pražského setkání MSP partnerů jsme měli možnost hovořit se Scottem Tysonem, ředitelem prodejního kanálu MSP pro oblast EMEA ve společnosti Sophos. Mluvili jsme o spravovaných službách, řízené detekci a reakci na hrozby, budování vztahů s obchodními partnery a mnoha dalších aspektech oboru, které budou podle společnosti Sophos udávat směr vývoje celého odvětví. Čtěte více

Pět největších trendů v oblasti SASE pro rok 2024

19. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Fortinet)
Situace na poli kyberbezpečnosti je komplikovaná. Společnosti využívají tzv. hybridní pracovní sílu, desítky aplikací a třeba i řadu IoT zařízení. Jedním z řešení možných otázek může být přístup SASE (Secure Access Service Edge), na který se v následujícím komentáři zaměřila společnost Fortinet. Čtěte více