Kyberbezpečnostní předpověď pro rok 2017 podle Kaspersky Lab

28. 11. 2016. (redaktor: František Doupal, zdroj: Kaspersky Lab)
Analytici Kaspersky Lab předpovídají na rok 2017 změnu způsobu detekce malwaru. Vychází z letošního odhalení hrozeb APT, které umí útočit na každou oběť jinak. Expertní tým Global Research and Analysis Team (GReAT) očekává, že se v příštím roce prohloubí dopad na míru vytvářených jednorázových nástrojů útoků, rozšíření zavádějících informací o identitě útočníků, zranitelnost stále propojenějšího světa a využití kybernetických útoků jako válečného nástroje.

Soumrak IoCs

Indikátory napadení, označované IoCs (z anglického „Indicators of Compromise“), byly dlouho osvědčeným způsobem, jak sdílet charakteristické znaky známého malwaru a umožňovat rozeznání aktivní infekce. To se však změnilo po odhalení ProjectSauron APT týmem analytiků Kaspersky Lab. Analýza skupiny odhalila malwarovou platformu, která na zakázku upraví funkce malwaru na míru každé oběti. To znehodnotilo IoCs pro odhalení útoku na další oběti, pokud indikátory nebudou spolupracovat s dalším nástrojem, jako například detekčními pravidly Yara.

Vzestup prchavých infekcí

Kaspersky Lab v roce 2017 očekává také nárůst malwaru usazeného v paměti, který zpravidla nezůstane v přístroji déle, než do prvního restartu, po kterém je vymazán. Tento druh malwaru je navržen pro všeobecný průzkum a sběr osobních údajů, přičemž je útočníky nenápadně šířen tak, aby ve vysoce citlivém prostředí nevzbuzoval podezření či nebyl odhalen.

Další předpovědi hrozeb v roce 2017

  • Útoky pod falešným označením: Vzhledem k tomu, že kybernetické útoky hrají stále větší roli v mezinárodních vztazích, bude označení jejich původce představovat klíčovou otázku při určování dalších politických kroků – například odvety. Snaha o označení a stíhání původce útoků by mohla vést k tomu, že zločinci nabídnou svou infrastrukturu nebo nástroje volnému trhu, ke komerčním účelům či jako open-source, nemluvě o rozšířené praktice zavádějících informací a falešného označování, tak aby odhalení ještě ztížili.
  • Nástup informační války: Svět v roce 2016 začal brát vážně šíření informací získaných hackováním pro agresivní účely. Takové útoky by v roce 2017 mohly dále sílit. Zároveň existuje riziko, že se útočníci budou snažit využít náchylnosti lidí takovým zprávám uvěřit, a to prostřednictvím manipulace s daty či účelovým zveřejním pouze určitých částí informací.
  • Kaspersky Lab očekává nárůst počtu „aktivistických“ hackerů – nelegálního získávání dat a jejich následného zveřejnění s cílem dosažení domnělého „vyššího dobra“.
  • Vyšší náchylnost vůči kybernetickým sabotážím: Kritická infrastruktura a síťově propojené výrobní systémy bývají často chráněny nedostatečně nebo dokonce vůbec. Jejich poškození či narušení může být pro kyberzločince velmi lákavé, především pak pro ty schopnější, navíc v době vzrůstajícího geopolitického napětí.
  • Špionáž se přesune do mobilů: Podle očekávání Kaspersky Lab se špionážní akce zaměří více na mobilní zařízení. Mohou těžit z faktu, že bezpečnostní firmy jen s obtížemi získávají plný přístup do mobilních operačních systémů za účelem forenzní analýzy.
  • „Komodifikace“ finančních útoků: Kaspersky Lab očekává, že se kyberútoky stanou podle vzoru krádeže „2016 SWIFT“ předmětem obchodování. Informace získané jejich pomocí budou k prodeji na ilegálních fórech nebo prostřednictvím as-a-service schémat.
  • Zpronevěra platebních systémů: Protože platební systémy nabývají na oblíbenosti, experti Kaspersky Lab předpokládají zvýšený zájem zločinců o tento segment.
  • Ztráta „důvěry“ u ransomwaru: Analytici Kaspersky Lab předpokládají, že ransomware i nadále poroste, nicméně důvěra obětí ve vrácení dat po zaplacení výkupného bude klesat s tím, jak se k těmto druhům útoků budou uchylovat „nižší vrstvy“ kyberzločinců.  To možná povede k menší ochotě lidí zaplatit.
  • Integrita zařízení v přehlceném internetu: Výrobci dodávají na trh stále více nezabezpečených produktů internetu věcí, které mohou způsobit dalekosáhlé problémy. To by mohlo vyprovokovat „aktivistické“ hackery aby se zmocnili příležitosti a vyřadili z činnosti co nejvíce zařízení.
  • Přitažlivost digitální reklamy: V průběhu příštího roku budeme svědky využití sledovacích a cílených nástrojů běžně využívaných v reklamě pro monitorování domnělých aktivistů a disidentů. Stejně tak reklamní sítě, které umožňují vytvořit přesný profil potenciální oběti, díky shromažďování informací o IP adresách, historii vyhledávání, oblíbených stránkách a přihlašování, budou zneužity kyberšpionážními aktéry, kteří mohou lépe cílit a snadněji chránit vlastní nástroje.
Štítky: 

Podobné články

Integrace firewallu dělá z platformy Nebula nejkomplexnější řešení pro cloudovou správu sítí malých a středních firem

12. 4. 2021. (redaktor: Reseller Magazine OnLine, zdroj: Zyxel)
Společnost Zyxel Networks, která patří mezi špičky na trhu domácích a podnikových síťových řešení využívajících přednosti umělé inteligence a cloudu, rozšířila svou vlajkovou platformy Nebula o firewally řady USG FLEX. (PR článek) Čtěte více

dTest se zaměřil na antiviry: Před čím ochrání a kde mají slabiny?

12. 4. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: dTest)
Antivirové softwary procházejí neustálým vývojem, aby dokázaly čelit novým hrozbám. Každý rok tyto programy míří do laboratoří nezávislé spotřebitelské organizace dTest, která tak může nabídnout aktuální srovnání 25 antivirů pro Windows a 11 pro macOS. Čtěte více

Kaspersky spouští kurzy reverzního inženýrství zaměřené na analýzu malwaru

12. 4. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Kaspersky)
Společnost Kaspersky rozšířila své portfolio online školení pro profesionály v oblasti kybernetické bezpečnosti o kurz zaměřený na reverzní inženýrství. Je určen především těm, kteří už mají základní znalosti o analýze malwaru, a umožní jednotlivcům i týmům osvojit si dovednosti aplikovaného reverzního inženýrství z pohodlí domova. Čtěte více

Sophos představil skenování zranitelností kontejnerů

8. 4. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Sophos)
Novinka od Sophosu identifikujte zranitelnosti před nasazením obrazů kontejnerů. S cílem urychlit migraci do cloudu při udržení nejvyšší možné míry zabezpečení, zpřístupnil nyní Sophos v řešení Cloud Optix pokročilou správu cloudového zabezpečení pro podniky všech velikostí a v různých fázích adopce cloudu. Čtěte více