Které faktory budou mít v následujících dvou letech zásadní vliv na DevSecOps?

12. 12. 2022. (redaktor: František Doupal, zdroj: Progress )
Progress oznámil výsledky svého průzkumu „DevSecOps: Simplifying Complexity in a Changing World.“ Z výsledků průzkumu vyplývá, že 73 % respondentů připouští, že by se pro zlepšení postupů DevSecOps dalo udělat více a poukazuje na společné rysy firem, které dosáhly úspěchu.

Cílem průzkumu bylo zjistit skutečný stav zavádění DevOps a DevSecOps – od byznysových priorit až po zavádění technologií, roli firemní kultury nebo investic, ale také nejčastější úskalí a úspěchy, kterých společnosti po celém světě dosáhly. Průzkum pro společnost Progress provedla britská výzkumná technologická společnost Insight Avenue.

Mezi hlavní zjištěné skutečnosti patří:

  • Řada firem nestíhá plnit své cíle v oblasti DevOps a DevSecOps. O tom, že by v tomto ohledu mohly udělat více, je přesvědčeno 73 % z nich. Dalších 76 % uznává, že musí zlepšit strategii řízení DevSecOps a 17 % uvedlo, že se stále nacházejí ve fázi testování a ověřování koncepce.
  • Hlavním důvodem pro většinu implementací DevOps a DevSecOps je bezpečnost. Pouze 30 % z nich se však domnívá, že úroveň spolupráce mezi oběma oblastmi, tedy bezpečností a vývojem, je u nich dostatečná. S problémy se při svém současném přístupu potýká 86 % z nich a 51 % přiznává, že plně nerozumí tomu, jak bezpečnost zapadá do DevSecOps.
  • Největší překážkou dosažení úspěchu v oblasti DevOps a DevSecOps je firemní kultura. Celkem 71 % respondentů se shodlo na tom, že největší překážkou pokroku v oblasti DevSecOps je právě firemní kultura. Ale pouze pro 16 % z nich bude její optimalizace prioritou v nadcházejících 12-18 měsících.

Organizace, kterým se daří úspěšně implementovat zásady a postupy DevOps a DevSecOps si uvědomují důležitost školení a zvyšování kvalifikace v oblasti bezpečnosti. To jim pomáhá dosáhnout dlouhodobě vyšší úrovně spolupráce mezi bezpečnostními a vývojovými týmy. Podle respondentů patří mezi hlavní faktory, které vedou k přijetí a rozvoji DevOps v jejich organizacích – zaměření na agilitu, snížení podnikatelského rizika v oblasti kvality, bezpečnosti, ale také odstávky nebo problémy s výkonem či potřeba implementace DevOps za účelem podpory cloudového mandátu nebo přesunu do cloudu. Mezi další důležité body patří snaha o modernizaci infrastruktury, zásady Policy as Code, zavádění cloudových řešení, ROI, investiční a vzdělávací příležitosti a další. 

„Přínos integrace bezpečnostních požadavků do oblasti DevOps je obrovský – od snížení rizik a nákladů až po rychlejší dodávky a efektivnější naplňování compliance požadavků. Náš průzkum potvrzuje, co v Progressu slyšíme od našich zákazníků na denní bázi – každý je v trochu jiné situaci, má svou vlastní firemní kulturu, vlastní výzvy a překážky, a tedy i různé cesty k adopci DevSecOps přístupu. Progress je schopen s tímto pomoci, a proto se nás obrací firmy po celém světě,“ uvedl Petr Špringl, Senior Director, SW Engineering ve společnosti Progress.

Celosvětově se do průzkumu zapojilo více než 600 respondentů s rozhodovací pravomocí v oblasti IT, bezpečnosti, vývoje aplikací a DevOps, kteří se zde podělili o jejich pohled na úroveň připravenosti DevSecOps a výzvy, kterým musejí čelit.

Celý průzkum je k dispozici zde.

Štítky: 
Vývojáři, Bezpečnost, Software, Progress Flowmon

Podobné články

ALSO Power Platform Club „naživo“

26. 2. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
ALSO Czech Republic na sklonku loňského roku oživilo vzdělávací projekt Power Platform Club zaměřený na technologie společnosti Microsoft z oblastí, jako jsou vývoj podnikových aplikací, automatizace, umělá inteligence a další aktuální témata. Platforma spoléhá primárně na online webináře, ale počítá také s osobními setkáními. První taková akce proběhla v polovině února v Praze. Čtěte více

AI bude v roce 2024 nejsilnějším motorem produktivity vývojářů

19. 2. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Red Hat)
Generativní umělá inteligence vloni dominovala novinovým titulkům. Není tedy divu, že i rok 2024 bude ve znamení umělé inteligence. Jak a kde se letos potkají technologie budoucnosti a vývojáři a kde to zvýší jejich produktivitu? Čtěte více

Nová verze Progress OpenEdge pomůže zrychlit vývoj aplikací

19. 2. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Progress )
Progress představil nejnovější verzi své platformy pro vývoj aplikací Progress OpenEdge 12.8. Novinka přichází s řadou vylepšení, která pomohou optimalizovat vývojové procesy, zvýšit výkon databází, posílit zabezpečení aplikací a celkově držet krok s novými technologiemi. Čtěte více

85 % IT manažerů očekává, že AI zvýší produktivitu firemních vývojářů

30. 1. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Salesforce)
Drtivá většina IT manažerů a dalších vedoucích pracovníků v IT oblasti očekává, že umělá inteligence v příštích třech letech zvýší produktivitu vývojářů v jejich organizacích. Podle průzkumu společnosti Salesforce by to mělo pro firmy znamenat značnou úlevu, protože jen za poslední rok zaznamenaly 39% nárůst požadavků na IT týmy. Čtěte více