Konica Minolta slaví 150 let od svého založení

14. 11. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: Konica Minolta)
Společnost Konica Minolta slaví v letošním roce 150 let od svého založení. V České republice působily obě původně oddělené společnosti Konica i Minolta od začátku 90. let minulého století. Od sloučení v roce 2003 je Konica Minolta dlouhodobým lídrem mezi tuzemskými dodavateli tiskových řešení.

V poslední dekádě se Konica Minolta etablovala i na trhu poskytovatelů IT služeb souvisejících s digitalizací firem či inteligentních kamerových systémů.

„Charakteristickou vlastností Konica Minolta, kterou dokládá i její 150letá historie, je umění přizpůsobení se změnám na trhu i potřebám zákazníků. Původní společnosti se vypracovaly nejprve na lídry v segmentu fototechniky a později také v oblasti tiskových a kopírovacích řešení. Tuto dovednost se nám daří i nadále naplňovat a rozvíjet, nicméně stále více se soustředíme na nové oblasti podnikání,“ řekl Pavel Čurda, generální ředitel společnosti Konica Minolta Business Solutions Czech.

Mezi ty náleží v posledních letech zejména komplexní IT služby a chytrá kamerová řešení využívající umělou inteligenci. Právě jejich prodeje se na výsledcích tuzemského zastoupení globálního koncernu Konica Minolta v minulém fiskálním roce podílely již z jedné třetiny. „Aktuální výsledky za první pololetí tohoto roku ukazují, že by se nám mohlo povést loňský úspěch minimálně zopakovat. Dosavadní tržby a zisk zatím kopírují rok 2O22,“ informoval Čurda s tím, že za dobu svého působení na českém trhu dosáhla letos Konica Minolta i jubilejních 40 000 obsloužených zákazníků.

Významnou pozici v hierarchii globální společnosti má také brněnské výzkumné a vývojové centrum, které je jedním z pouhých pěti podobných inovačních center Konica Minolta na světě. Čeští programátoři se zde zaměřují zejména na vývoj softwarových produktů spojených se správou digitálních dokumentů a na videoanalytické nástroje využívající prvky umělé inteligence určené pro chytrá kamerová řešení. 

150 let inovací

Na samém počátku stál Rokusaburo Sugiura, který v roce 1873 založil v Tokiu první fotografickou prodejnu v Japonsku. Ta se později stala základem firmy Konica. O 55 let později založil v Osace Kazuo Tashima společnost Nichi-Doku Shashinki Shōten (Japonsko-německý obchod s fotoaparáty), která se v roce 1933 přejmenovala na Minoltu. V roce 2003 se pak Konica a Minolta spojily a vznikla současná společnost Konica Minolta.

Během své bohaté historie získaly obě společnosti spoustu prvenství ve svém oboru. V roce 1903 přichází Konica s první japonskou značkou fotoaparátů Cherry Hand Camera. V roce 1975 představila společnost první 35mm fotoaparát na světě s vestavěným bleskem, přičemž o dva roky později přidala jako první výrobce na světě i funkci automatického ostření. V roce 1995 pak uvedla na trh ve své době nejrychlejší kopírku na světě Konica 7050.

Také společnost Minolta má za sebou řadu prvenství. V roce 1962 vynesl americký astronaut John Glenn do vesmíru na palubě lodi Friendship 7 speciálně upravený fotoaparát Minolta Hi-Matic. V roce 1969 se vesmírný měřič Minolta dostal až na povrch Měsíce během mise Apollo 11. Společnost byla také prvním výrobcem, který integroval autofokus do 35mm zrcadlovky. Konkrétně šlo o fotoaparát Minolta Maxxum 7000 představený v únoru 1985. Minolta je rovněž jedním z předních světových výrobců planetárií a Konica Minolta je dokonce dodnes jedinou společností na světě, která kromě výroby zajišťuje i provoz planetárií.

V roce 2003 se obě firmy sloučily a vznikla současná společnost Konica Minolta. Tímto krokem byla odstartována nová éra inovací v oblasti digitalizace informací. Symbolem Konica Minolta se stala nová značka multifunkčních tiskových zařízení bizzhub.

V roce 2006 Konica Minolta oznámila, že se zcela stahuje ze segmentu fotoaparátů.

V poslední dekádě se Konica Minolta transformovala z pozice dodavatele tiskových řešení do poskytovatele komplexních IT služeb pro digitalizaci firem. V České republice za tímto účelem v roce 2015 akvírovala společnost Webcom, z níž se později stala společnost Konica Minolta IT Solutions, a posílila tak svou pozici poskytovatele softwarových služeb. Od roku 2018 v tuzemsku vstoupila také na trh kamerových systémů s technologií chytrých kamer značky Mobotix, kterou doplňuje vlastními videoanalytickými nástroji.

Milníky v historii Konica Minolta:

• 1873: Rokusaburo Sugiura založil společnost Konica.
• 1903: Konica představila „Cherry Hand Camera“, první značku fotoaparátu v Japonsku.
• 1928: Kazuo Tashima založil Nichi-Doku Shashinki Shoten (později známý jako Minolta Co.).
• 1960: Minolta uvedla na trh první kopírku Minolta Copymaster.
• 1962: Americký astronaut John Glenn během mise Friendship 7 pořídil první snímky Země z vesmíru pomocí fotoaparátu Minolta Hi-Matic.
• 1983: Zoom tiskárna EP450Z se stala první kopírkou na světě s funkcí plynulého zvětšování/zmenšování.
• 2002: Byl vyvinut toner Simitri - první polymerizovaný toner na světě obsahující biomasou, který snižuje emise CO2 a NOx až o 40 % a zároveň zajišťuje nákladově efektivní výrobu.
• 2003: Došlo ke sloučení společností Konica a Minolta a vznikla společnost Konica Minolta.
• 2004: Společnost vstoupila do segmentu produkčního tisku s Konica Minolta bizhub Pro 1050.
• 2007: Společnost ukončila své působení na trhu s fotografiemi a fotoaparáty.
• 2016: Byl představen tiskový systém B2+ UV inkjet AccurioJet KM-1.
• 2020: IDC jmenovalo Konica Minoltu celosvětovým lídrem pro transformaci tisku.
• 2022: Konica Minolta byla podruhé za sebou jmenována nejlepším poskytovatelem spravovaných služeb a vedoucím systémovým domem v Německu.

Štítky: 

Profilová karta firmy

Konica Minolta Business Solutions Czech spol. s. r. o.

Konica Minolta Business Solutions Czech spol. s. r. o.

Jsme vedoucí poskytovatel produktů, služeb, a řešení v oblasti tisku, dokumentů, a jejich zpracování. Zvláštní důraz klademe na celkové řešení tisku a správy oběhu dokumentů v kancelářském a produkčním prostředí.

Zobrazit detail firmy

Podobné články

Electro World se mění na DATART

23. 7. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Datart)
Po schválení spojení zlínské skupiny HP TRONIC (DATART) a NAY (Electro World) soutěžními úřady v České republice i na Slovensku začíná plánovaná integrace. Prodejny v České republice budou postupně sjednoceny pod značku DATART, na Slovensku pod značku NAY. Aktuálně probíhá komunikace změn směrem k zákazníkům. Čtěte více

Manažeři věří, že AI bude důležitá pro plnění cílů udržitelnosti i sociální odpovědnosti

12. 7. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: HP Inc.)
Studie HP provedená společně s Oxford Economics mezi manažery a vládními úředníky v deseti zemích zjistila, že 3 ze 4 vedoucích pracovníků věří, že technologie jsou klíčem k rozšíření ekonomických příležitostí (76 %) a že umělá inteligence pomůže dosáhnout pokroku při plnění cílů udržitelnosti a sociálního dopadu (76 %). Čtěte více

HONOR 200 Pro obsadil přední místo v žebříčku DXOMARK

9. 7. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Honor)
HONOR 200 Pro se umístil na předním místě v žebříčku high-end smartphonů DXOMARK a potvrdil tak závazek společnosti HONOR přinášet inovace zaměřené na člověka. HONOR 200 Pro také obdržel ocenění Gold Display Label a Eye Comfort Label za vynikající kvalitu displeje a funkce pro pohodlí očí. Čtěte více

ESET v ČR dále roste, potvrdil se zájem o cloudová řešení i profesionální bezpečnostní služby

3. 7. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: ESET)
Česká pobočka ESETu zveřejnila své finanční výsledky za loňský rok. Kompletní výnosy dosáhly hodnoty 564,2 milionu korun. Společnost během loňského roku představila významné změny a inovace ve své nabídce kyberbezpečnostních řešení a dosažený výsledek potvrdil dlouhodobá očekávání, a to především v případě firemních zákazníků. Čtěte více