Komplikovaná IT prostředí jsou stále větším bezpečnostním rizikem

19. 10. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Kaspersky)
Náklady na zabezpečení stále složitějších technologických prostředí se vyšplhaly na 2. místo v žebříčku nejvážnějších problémů, s nimiž se podle názoru vedoucích IT oddělení budou jejich firmy potýkají v průběhu letošního roku.

Podle nejnovější zprávy společnosti Kaspersky IT Security Economics jde o posun ze 3. místa v loňském roce a z 6. místa v roce 2018. Stále složitější struktura IT souvisí s rozmachem digitalizace, prací na dálku a využíváním cloudu a může negativně ovlivnit schopnosti firem zaregistrovat včas hrozby a reagovat na bezpečnostní incidenty.

V roce 2020 nastal kvůli lockdownům a práci na dálku zásadní rozmach využívání digitálních technologií při podnikání. Podle studie společnosti McKinsey & Company firmy urychlily digitalizaci interakcí se zákazníky a dodavatelskými řetězci a zvýšily podíl digitálních nebo digitálně podporovaných produktů ve svém portfoliu. To si vyžádalo masivní zavádění nových IT služeb a změny IT infrastruktury.

Firmy musely rovněž zajistit bezpečnost všech těchto inovací, což se pro téměř polovinu z nich (44 %) stalo opravdovou výzvou. Větší starosti jim působila pouze ochrana dat, která se už několik let drží na prvním místě. Náklady na zabezpečení složitých IT prostředí se ukázaly být ještě významnější než problematika zajištění dodržování bezpečnostních politik, která zůstávala po celé dva předchozí roky na druhém místě.

Ke složitosti IT infrastruktury přispělo také zavádění cloudu. Podle studie společnosti Kaspersky vzrostlo v letech 2020 až 2021 využívání všech typů cloudů – jak veřejných, tak soukromých – na 88 %, zatímco v roce 2019 to bylo pouze 72 %. Kromě toho se rozšířila také infrastruktura virtuálních desktopů, která měla firmám pomoct organizovat vzdálený přístup k firemním pracovištím kvůli bezpečné práci z domova, a to z 82 % na 86 %.

Problémem složité IT infrastruktury není jen obtížnější implementace bezpečnostních nástrojů. Je také mnohem těžší vystopovat znaky útoku a včas na něj reagovat, aby se minimalizovaly případné škody. Nedostatečný přehled o stavu infrastruktury je fakticky nejčastějším problémem (41 %), s nímž se organizace při řešení komplexních hrozeb potýkají.

Tento problém naštěstí vede firmy k příslušným investicím. Téměř polovina (47 %) firem označila zvýšenou složitost svojí IT infrastruktury za hlavní důvod k navýšení rozpočtu na bezpečnost IT (v roce 2020 to bylo 43 % firem).

„Pokud jde o firemní kybernetickou bezpečnost, tato záležitost nesouvisí pouze se stále se vyvíjejícími hrozbami. Rizika zvyšuje také heterogenní a neustále se měnící firemní IT infrastruktura. To komplikuje samotný proces ochrany a může být i mnohem obtížnější řešit následky úspěšného útoku. Odvětví kybernetické bezpečnosti však naštěstí nestojí na místě. Nejnovější informace o hrozbách a řešení pro detekci a reakci by měly organizacím pomoct zhostit se tohoto úkolu a využít všechny inovace pro rozvoj jejich podnikání,“ uvedl Sergey Martsynkyan, viceprezident pro korporátní produktový marketing společnosti Kaspersky.

Celá zpráva IT Security Economics 2021: Managing the trend of growing IT complexity je k dispozici zde.

Štítky: 
Bezpečnost, Kaspersky

Podobné články

České podniky čelí většímu počtu kyberútoků než organizace v okolních zemích

26. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Check Point)
První čtvrtletí roku 2024 přineslo další posun v kybernetických válkách. Kyberbezpečnostní společnost Check Point Software Technologies zaznamenala výrazný nárůst kyberútoků, kdy v 1. čtvrtletí 2024 došlo k 28% nárůstu průměrného počtu kybernetických útoků na jednu organizaci v porovnání s posledním čtvrtletím roku 2023. Největší nápor směřuje na vzdělávací a výzkumné organizace. Čtěte více

Eviden monitoruje na dark webu ukradená data a pomáhá tak firmám předvídat kybernetické hrozby

25. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Eviden)
Eviden svým zákazníkům poskytuje službu prediktivní bezpečnosti založenou na řešení LUMINAR monitorující únik citlivých informací do prostředí dark webu. Jde o službu, která firmám na základě kontinuálního monitoringu umožňuje vyhledávat a sledovat data a informace, které by útočníci mohli zneužít pro kybernetický útok a proaktivně tak přijímat preventivní opatření. Čtěte více
Scott Tyson, ředitel prodejního kanálu MSP pro oblast EMEA ve společnosti Sophos

Scott Tyson (Sophos): Pojďte s námi udávat trendy v kybernetické bezpečnosti

24. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Při příležitosti pražského setkání MSP partnerů jsme měli možnost hovořit se Scottem Tysonem, ředitelem prodejního kanálu MSP pro oblast EMEA ve společnosti Sophos. Mluvili jsme o spravovaných službách, řízené detekci a reakci na hrozby, budování vztahů s obchodními partnery a mnoha dalších aspektech oboru, které budou podle společnosti Sophos udávat směr vývoje celého odvětví. Čtěte více

Pět největších trendů v oblasti SASE pro rok 2024

19. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Fortinet)
Situace na poli kyberbezpečnosti je komplikovaná. Společnosti využívají tzv. hybridní pracovní sílu, desítky aplikací a třeba i řadu IoT zařízení. Jedním z řešení možných otázek může být přístup SASE (Secure Access Service Edge), na který se v následujícím komentáři zaměřila společnost Fortinet. Čtěte více