Kam až pokročily špionážní praktiky

25. 1. 2011. (redaktor: Pavel Gregor, zdroj: Probin)
Údajné sledování českých politiků bezpečnostní agenturou ABL nepřímo ukazuje, jakými sofistikovanými prostředky detektivní kanceláře a špionážní agentury disponují. Doba, kdy se nosily diktafony skryté pod košilí, je dávno minulostí.
Foto: Sxc.hu

Kameru se záznamníkem hlasu dnes můžete schovat třeba do klíčenky od auta, diktafon se snadno skryje v odložené propisce na stole. Technologický pokrok zkrátka nahrává do karet těch, „co sledují“.

„Velikost digitálního zařízení, které v sobě kombinuje malou kameru, mikrofon a jednotku, která celé zařízení napájí po dobu několika hodin, se dnes pohybuje v rozměrech 5 x 5 x 0,5 centimetrů. Takové zařízení je možné ukrýt prakticky kamkoliv,“ říká Jiří Schmidt, specialista na ochranu proti odposlechům společnosti Probin.

„Miniaturní kameru lze během jednání skrýt třeba do knoflíku od saka nebo ji zabudovat namísto hřebíku stolu. Základní pořizovací cena takového zařízení přitom není nikterak závratná – začíná již na 5 000 Kč. Ukrýt kameru v plyšové hračce tak dnes není nic nestandardního,“ komentuje Schmidt.

Je tedy zřejmé, že to, co dnes dělá „špionáž“ úspěšnou, je především odvislé od nápadu, kam a jakým způsobem takové zařízení schovat, aby nebudilo nejmenší podezření. „V Rusku jsem se setkal s tak originálním ukrytím zařízení, které neslo kameru, mikrofon a záznamník, že bylo prakticky nemožné ho odhalit – koho by napadlo, že plechovka Coca Coly, kterou daná osoba po celou dobu jednání popíjí, má ve spodku plechovky vyvrtanou malou dírku, do které bylo celé zařízení inkorporováno? Z Číny zase pochází zcela funkčně vypadající mobilní telefon, který v sobě ovšem opět ukrývá obdobnou „chytrou součástku“ pro záznam zvuku a obrazu.“

Nabízí se otázka, jakým směrem se budou špionážní techniky vyvíjet dále? „V blízké budoucnosti se například musíme připravit na to, že bude běžně k dispozici software, pomocí kterého bude možné na dálku aktivovat mobilní telefony se zabudovanou kamerou a prostřednictvím takto „napadeného“ telefonu získávat informace o prostředí, ve kterém se jeho uživatel aktuálně nachází, jeho průběžný hlasový záznam a data, která jsou obsahem paměti telefonu. Už dnes Izraelci prodávají zařízení, které lze snadno propojit s mobilním telefonem a během několika minut z něj stáhnout veškeré informace, které obsahuje – od e-mailů, kontaktů, SMS zpráv, fotek či čísel k účtu – a to jak data aktuální, tak i ta již smazaná. Šikovný prostředek k vydírání. Stačí, když svůj mobil necháte na pár minut bez dohledu,“ uzavírá Schmidt.

Je tedy vůbec nějaká možnost, jak se účinně bránit? Stejně tak, jako existují detektivní a špionážní agentury, jsou i na druhé straně společnosti, které se specializují na ochranu informací a soukromí. Jejich zkušenosti a především technologie, kterými disponují, jsou jediným účinným způsobem, jak zabránit tomu, „nebýt sledován“.