Jaké novinky přináší SQL Server 2022?

1. 12. 2022. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing, Microsoft, www.theregister.com)
Microsoft označuje nejnovější verzi svého SQL serveru za největší pokrok ve více než 30leté historii tohoto produktu. SQL Server 2022 je klíčovým prvkem platformy Microsoft Intelligent Data, a je tak maximálně připraven pro svět cloud computingu. Kromě toho přináší vylepšení v celé řadě oblastí včetně interoperability, analytiky nebo třeba dohledu nad bezpečností dat.

SQL Server 2022 staví na propojení s Azure, včetně Azure Synapse Link a Microsoft Purview, což zákazníkům usnadňuje vytěžování dat a získávání predikcí i dohled nad data v celé jejich šířce jako takový.

Integrace s Azure zahrnuje také řízené obnovení po havárii (DR) do Azure SQL Managed Instance spolu s analýzou téměř v reálném čase, což umožňuje správcům databází spravovat svěřená data s větší flexibilitou a minimálním dopadem na koncového uživatele.

Výkonnost a škálovatelnost jsou automaticky vylepšeny díky integrované inteligenci dotazů. Inovace v oblasti zabezpečení, které navazují na výsledky SQL Serveru jako nejméně zranitelné databáze za posledních deset let, pokračují díky technologii Ledger for SQL Server, která využívá blockchain k vytvoření časově neomezeného záznamu všech změn v databázi.

Funkce podporující Azure

Link feature for Azure SQL Managed Instance: SQL Server 2022 je integrován s funkcí propojení v Azure SQL Managed Instance. Díky této funkci lze využívat výhod prostředí PaaS aplikovaného na obnovu po havárii, což umožní strávit méně času nastavením a správou i ve srovnání s prostředím IaaS. Funguje to tak, že se pomocí vestavěné skupiny distribuované dostupnosti (DAG) replikují data do dříve nasazené instance Azure SQL Managed Instance jako repliky DR. Instance je připravena a čeká, zdali jí bude potřeba – není nutná žádná zdlouhavá konfigurace ani údržba. Tuto funkci propojení lze také využít ve scénářích škálování čtení k odlehčení náročných požadavků, které by jinak mohly ovlivnit výkon databáze.

Azure Synapse Link for SQL: Dříve bylo při přesunu dat z lokálních databází, jako je SQL Server, do Synapse nutné použít extrakci, transformaci a načítání (ETL). Konfigurace a spuštění propojení ETL je časově náročné a poznatky často zaostávají za tím, co se děje v daném okamžiku. Azure Synapse Link pro SQL Server 2022 poskytuje automatické kanály změn, které zachycují změny v SQL Serveru a přenášejí je do Azure Synapse Analytics. Synapse Link tak poskytuje analýzu téměř v reálném čase a hybridní transakční a analytické zpracování s minimálním dopadem na provozní systémy. Jakmile se data dostanou do Synapse, lze je kombinovat s mnoha různými zdroji dat bez ohledu na jejich velikost, rozsah nebo formát a nad všemi provádět analýzy pomocí vybraných nástrojů Azure Machine learning, Spark nebo Power BI. Automatické změnové kanály posílají pouze to, co je nové nebo odlišné.

Integrace aplikace Microsoft Purview: Microsoft Purview je jednotná služba pro správu a řízení dat, se kterou je SQL Server nyní také integrován. Díky této integraci lze:

  • automaticky prohledávat lokální SQL Server a zachycovat metadata;
  • klasifikovat data pomocí vestavěných a vlastních klasifikátorů a štítků citlivosti (Microsoft Information Protection);
  • nastavit a řídit specifická přístupová práva k serveru SQL Serveru.

SQL Server 2022 má i řadu dalších funkcí připojených k Azure. Jednoduché připojení k agentovi Azure Arc, které je součástí výchozího nastavení SQL, nabízí např.:

  • jednotné zobrazení všech SQL serverů nasazených v lokálním prostředí, v Azure a dalších cloudech;
  • plně automatizované technické posouzení SQL Serveru bez dodatečných nákladů, které pomůže optimalizovat výkon databáze, její škálovatelnost, zabezpečení, kontinuitu provozu a další;
  • ochranu lokálních dat pomocí nástroje Microsoft Defender for Cloud;
  • zabezpečení identit pomocí jednotného přihlášení a služby Azure Active Directory;
  • účtování podle potřeby („pay-as-you-go“).


Inovace jádra SQL Serveru

Výkon: Výkon je rozhodující. SQL Server 2022 přichází s vylepšením výkonu bez nutnosti změn v kódu na straně koncových uživatelů. Podle nezávislé Rady pro výkonnost zpracování transakcí (Transaction Processing Performance Council) nabízí SQL Server i nadále špičkový výkon OLTP a výkon neclusterového DW na 1TB, 3TB, 10TB a 30TB.

Do úložiště dotazů byla doplněna podpora pro čtení replik a nápověda k dotazům, které zlepšují výkon a rychle zmírňují problémy, aniž by bylo nutné měnit zdroj (T-SQL).

Díky inteligentnímu zpracování dotazů byly rozšířeny další scénáře založené na běžných problémech zákazníků. Například problém „parametricky citlivý plán“ se týká scénáře, kdy jediný plán uložený v mezipaměti pro parametrizovaný dotaz není optimální pro všechny možné hodnoty příchozích parametrů. Pomocí funkce Optimalizace plánu citlivého na parametry v SQL Serveru 2022 lze automaticky generovat více aktivních plánů uložených v mezipaměti pro jeden parametrizovaný příkaz. Tyto plány prováděné v mezipaměti se přizpůsobí různým velikostem dat na základě zadaných hodnot parametrů za běhu.

Bezpečnost: SQL Server měl i v předchozích iterací jen velmi málo zranitelností. Nová verze 2022 navíc přichází s funkcí Ledger for SQL Server, která vytváří záznam o změnách dat v průběhu času, který je průkazný. To umožňuje odhalit zásahy ze strany záškodníků a je to výhodné pro scénáře, jako jsou interní a externí audity.

Účtování podle spotřeby

SQL Server 2022 nabízí také nový model účtování „podle potřeby“, který umožňuje služba Azure Arc. Tento způsob platby poskytuje potřebnou flexibilitu a umožňuje průběžně reagovat na aktuální potřeby podniků v čase.

Zvýšení cen: S příchodem nové verze SQL Serveru dochází také ke zvýšení cen, které se projeví od 1. 1. 2023. Jedinou výjimkou je právě výše zmíněný nový model financování, který si zachová stávající taxy. Ostatní ceny u řešení jako SQL Server Enterprise edition, Standard edition a Web edition vzrostou o 10 %.

Další informace o SQL Server 2022 získáte např. zde.

Video : 

Podobné články

Skončila rozšířená podpora SQL Serveru 2005

14. 4. 2016. (redaktor: František Doupal, zdroj: Microsoft)
Posledním dnem rozšířené podpory poskytované k řešení Microsoft SQL Server 2005 byl 12. duben. Od 13. dubna rozšířená podpora všech edic databázového systému SQL Server 2005 končí a na systém již nebudou vydávány žádné bezpečnostní opravy a aktualizace. Čtěte více

Microsoft odhalil novinky o připravovaném SQL Serveru 2016

21. 3. 2016. (redaktor: František Doupal, zdroj: Microsoft)
Microsoft oznámil celou řadu novinek o připravovaném databázovém SQL Serveru 2016. Uživatelé se mohou těšit na vyšší bezpečnost, vyšší výkon, řešení pro business inteligence, spolupráci s mobilními přístroji, pokročilé propojení s cloudem či pokročilou analytiku. Čtěte více
Robert Havránek, produktový manažer společnosti Microsoft, představil Microsoft SQL Server 2012

Microsoft: SQL Server 2012

30. 3. 2012. (redaktor: Andrea Čiháková, zdroj: Microsoft)
Společnost Microsoft uvede v dubnu na trh databázovou platformu SQL Server 2012. Nová generace platformy pro tvorbu a správu databází díky více než 170 inovacím představuje posun v celé řadě oblastí a rozšiřuje platformu o řadu nových funkcionalit. Čtěte více