Jak si stojí USB 3.0 z pohledu Kingstonu

1. 7. 2010. (redaktor: Milan Loucký, zdroj: )
Steve Hall, product development manager flashových médií Kingstonu, se ohlíží za uplynulým půl rokem od doby, kdy v lednu v Las Vegas spatřila technologie USB 3.0 světlo světa a bilancuje, jak se tato technologie zabydlela na trhu flashových pamětí.

Nové superrychlé USB 3.0 rozhraní poprvé spatřilo světlo na veletrhu CES v Las Vegas na začátku roku 2010 a slibovalo značné navýšení výkonu externích zařízení. Jak už to na poli technologií chodí, chvíli trvá, než jsou nejnovější standardy široce dostupné a než si je průměrní uživatelé mohou dovolit. Půl roku po úvodním hvizdu je tedy na čase si ověřit, zda už jsme připraveni do toho rozjetého USB rychlíku naskočit.

Nejnovější verze USB je na tom co do jednoduchosti použití stejně jako předchozí technologie USB – prostě stačí zasunout konektor. Výkon je ovšem až desetkrát vyšší než u stávajícího standardu USB 2.0 a také se zlepšila správa napájení. USB 3.0 má dva kanály, z nichž jeden se nazývá „SuperSpeed Bus“ a umožňuje zvýšení rychlosti. USB 3.0 rovněž přenáší data v obou směrech zároveň, a tak se mohou data načítat z paměťových zařízení a ve stejném okamžiku se na ně zapisovat – to je další vylepšení oproti USB 2.0, které zvládne jen jednu činnost v daném čase.

USB 3.0 také přivádí více proudu, což znamená, že uživatelé mohou nabít USB 3.0 kompatibilní zařízení mnohem rychleji a přes „nenapájený“ USB hub mohou nabít až čtyři zařízení. Ačkoli USB 3.0 zařízení jsou kompatibilní s USB 2.0 a USB 1.1 porty a konektory, nemohou s nimi fungovat vysokorychlostně. Aby uživatelé mohli využít výhod standardu SuperSpeed, musí připojit svá USB 3.0 zařízení, kabely a porty k hostitelskému USB 3.0 ovladači.

Nový USB standard zatím nedosáhl očekávání, které s ním bylo spojené. Ačkoli již bylo uvedeno několik základních desek s dodatečnými porty, v současnosti je na trhu jen velmi málo zařízení, které umějí USB 3.0 standard využít. Očekává se, že se standard SuperSpeed bude nejvíce využívat pro video soubory, protože HD video zabírá mnoho paměti a přenášení těchto dat přes USB 2.0 trvá velmi dlouho. Video nadšenci často potřebují zkopírovat ohromná množství dat a díky rozhraní USB 3.0 se jim to bude dařit mnohem rychleji. Díky paměťovým zařízením s velkou kapacitou opatřeným USB 3.0 porty budou mít uživatelé snadný přístup k datům a budou si tak moci jednoduše zálohovat celé své digitální archivy.

Očekává se, že zpočátku budou USB 3.0 produkty dražší, podobně jako je tomu u všech nových technologií. Jakmile se technologie etabluje mezi nadšenci a cena USB 3.0 řadičů klesne, budeme moci sledovat, jak se zabydluje v širší skupině systémů. Velcí výrobci, jako například Kingston Technology, kteří mají hlavní slovo, pokud jde o zavádění nových USB technologií, pomalu uvádějí na trh svá první zařízení opatřená USB 3.0. V současné době se však nezdá, že by byl ze strany výrobců příliš velký spěch, protože trh se zatím vyvíjí pomalu a dokud neklesnou ceny, poptávka ještě zůstane nízká.

A tak pokud nepatříte mezi ty, kdo nutně potřebují mít nejnovější technologie, ani nejste vášnivý příznivec digitálního videa, který často pracuje s velkými kvanty dat, nemusíte si s USB 3.0 dělat příliš starostí. USB 2.0 vám prozatím nikam neuteče a až bude k dispozici dostatek plně kompatibilních zařízení, nastane ten pravý čas k nastoupení do SuperSpeed rychlíku.