Jak dopadl rok práce na dálku podle studie Microsoftu?

1. 4. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Microsoft)
Microsoft představil nejnovější výsledky průzkumu Work Trend Index. Exkluzivní průzkum a zjištění odborníků odhalují lídrům a manažerům klíčové trendy, jak bude způsob práce v budoucnosti vypadat.

Společnost Microsoft uveřejnila závěry a výsledky každoročního průzkumu Work Trend Index. Report s názvem „Další zásadní změnou je hybridní způsob práce – jsme na to připravení?“ představuje sedm trendů v hybridním způsobu práce. Výsledky průzkumu naznačují, že lídři v byznyse by měli odolat tendenci vidět hybridní práci jako tradiční způsob práce. Přechod na hybridní způsob práce bude totiž vyžadovat přehodnocení dosavadních způsobů.

„Rozhodnutí, která uděláte dnes, budou mít vliv na vaši organizaci i v dalších letech. Současná situace vyžaduje jasnou vizi a pohled do budoucnosti,“ uvel Jared Spataro, viceprezident společnosti a prezident pro Microsoft 365. „Tato rozhodnutí ovlivní všechno – od toho, jak se formuje firemní či organizační struktura, jak přitáhnete a udržíte talenty, až po to, jak dále zlepšíte spolupráci a inovace.“

Výsledky průzkumu ukazují, že minulý rok se zásadně změnil způsob práce:

 • Trendy spolupráce v Microsoft Teams a Outlook naznačují, že naše pracovní vztahy se omezily, ale hybridní práce je oživí.
 • Čas strávený na schůzkách se globálně více než zdvojnásobil. Zároveň v únoru letošního roku bylo doručeno o 40 miliard e-mailů více v porovnání s minulými roky.
 • Práce získala lidštější stránku. Téměř 40 % respondentů tvrdí, že se cítí pohodlněji a více se osobně ponořili do práce. Každý šestý si tento rok s kolegy i poplakal.

Výsledky též potvrzují, že jsme na prahu zásadní změny práce a pracoviště:

 • 73 % dotazovaných chce, aby i nadále měli flexibilní možnost práce na dálku.
 • Zveřejňování pracovních nabídek týkajících se práce na dálku na LinkedIn se po dobu pandemie zvýšilo více než 5×.
 • Více než 40 % globální pracovní síly zvažuje tento rok odchod od zaměstnavatele a 46 % se nyní plánuje přestěhovat, jelikož mohou pracovat vzdáleně.

Stručně shrnuto, zpřístupnění flexibilní práce bude mít vliv na to, kdo zůstává, kdo odchází a kdo se připojí k firmě či organizaci.

S cílem pomoci organizacím s přechodem na flexibilní styl práce přináší Work Trend Index 2021 důležité poznatky ze studie realizované mezi více než 30 000 lidmi v 31 zemích a analýzy množství dat dostupných z platforem Microsoft 365 a LinkedIn. Zahrnuje též pohledy a perspektivy odborníků, kteří desetiletí studovali způsoby práce, sociální kapitál a design pracovišť.

Zpráva představuje sedm trendů hybridního způsobu práce:

 • Flexibilní způsob práce tu zůstane.
 • Manažeři, lídři a vedoucí pracovníci nejsou v kontaktu se zaměstnanci a je nezbytné, aby si to uvědomili a změnili to.
 • Vysoká produktivita maskuje vyčerpanou pracovní sílu.
 • Generace Z je ohrožená a bude potřebovat nabít si znovu energii.
 • Snižující se vzájemné pracovní vztahy a kontakty ohrožují inovace. 
 • Autenticita podnítí produktivitu a pocit pohody zaměstnanců (tzv. well-being).
 • Talent je všude ve světě hybridní práce.

Vedle odhalení toho, co ohrožuje budoucnost práce, představuje Work Trend Index také pět strategií pro manažery a lídry, které jsou potřebné pro zahájení nezbytných změn:

 • Vytvořte plán, který lidem umožní dosáhnout extrémní flexibility.
 • Investujte do prostorů a technologií na překlenutí fyzického a digitálního světa.
 • Bojujte proti digitálnímu vyčerpání shora.
 • Upřednostněte obnovu sociálního kapitálu a kultury.
 • Přehodnoťte zkušenosti vašich zaměstnanců, abyste rozvinuli jejich talent.

„Během této pandemie jsme zaznamenali zásadní zrychlení určitých trendů, které jsme viděli již před Covid-19. Jedním z nejzajímavějších je pravděpodobně nárůst práce na dálku,“ řekla vedoucí ekonomka LinkedIn Karin Kimbrough. „Jako příležitost, která vznikla díky práci na dálku a pohybu talentů, uvidíme rozšíření dovedností v celé Evropě. Teď je ten správný čas na to, aby lídři v byznyse využili příležitosti a získali přístup k různým dovednostem a talentům, které předtím neměli k dispozici.“

Kompletní výsledky průzkumu jsou k dispozici na Worklab v digitální publikaci Microsoftu věnované tématu budoucnosti práce.

Štítky: 
Home office, Microsoft

Podobné články

VMware potvrdil výrazný nárůst útoků cílených na zaměstnance pracující na dálku

10. 6. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: VMware )
Urychlená digitální transformace způsobila, že bezpečnostní týmy čelí nárůstu množství hrozeb ze strany počítačových zločinců, kteří se snaží provádět cílené útoky proti překotně zaváděným inovacím i proti zaměstnancům pracujícím na dálku. Čtěte více

Home office udělal z IT spokojenější odvětví

1. 4. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Nymble)
Čas ušetřený cestováním (83 %), větší prostor pro rodinu (68 %) a možnost pracovat v průběhu dne bez pevně stanovených hodin (56 %) jsou tři hlavní důvody, díky kterým považují vývojáři rok 2020 za lepší než ten předchozí. Čtěte více

Sítě čtvrtiny českých firem neumožňují plnohodnotnou práci na dálku

24. 3. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Cisco)
Firemní bezdrátové sítě v Česku a na Slovensku jsou poměrně moderní. Téměř 20 % firem už využívá nejpokročilejší Wi-Fi 6. generace a 77 % inovovalo svou Wi-Fi síť v posledních třech letech. Na druhou stranu ale síť 24 % firem neumožňuje zaměstnancům plnohodnotnou práci na dálku, která by jim v tuto chvíli pomohla lépe zvládat dopady pandemie. Čtěte více

Kyocera přichází na trh s řadou inteligentních multifunkcí TASKalfa formátu A3

16. 3. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Kyocera)
V současném období pandemie čelí organizace ze všech průmyslových odvětví nečekaným problémům a výzvám. Společnost Kyocera Document Solutions Europe přes všechna úskalí dnešní doby pokračuje ve vývoji nových produktů a představuje barevné A3 multifunkce TASKalfa 3554ci a TASKalfa 2554ci. Čtěte více