Jak definitivně vyřešit problém zálohování ve firmách

31. 5. 2018. (redaktor: František Doupal, zdroj: QNAP)
Ještě stále existuje a dlouho bude existovat množství firem, které absolutně podceňují zálohování dat. Tyto firmy jsou velmi překvapené, pokud dojde k nevyhnutelnému – ztrátě dat. Obnova je sice většinou úspěšná, ale stojí nemalé peníze, nervy a hlavně – po dobu obnovy firma stojí.

Zálohovacího softwaru je na trhu dostatek, některý je dostupný dokonce i v našem rodném jazyce, ale přesto jsou firmy, které považují data na ploše uživatele za bezpečně uložená. GDPR nám v tomto všem nahání strach, ale firmy se místo řešení problému soustředí na to, jak ze sebe udělat šedou myš a nebýt vidět. Přitom je to tak jednoduché – stačí nabídnout řešení, které funguje a vyřeší potřebu ukládání a zálohování dat.

Řešení typu „externí disk“ jistě postačí do začátku, ale doporučit jej lze výhradně jen jako doplněk k zálohovacímu nástroji, který nespoléhá na pečlivost uživatele. Uživatel totiž často zapomene, a to buď samotné zálohování spustit, nebo disk ztratí či třeba zapomene heslo k šifrování dat. Druhou možností je použití NAS s polem disků RAID, které zajistí, že i při poruše jednoho z disků zůstanou data v pořádku a neporušená. To samotné ale neznamená zálohu proti ztrátě dat vinou uživatele, napadení virem nebo záškodníkem.

QNAP nabízí i nejlevnější zástupce NAS, tedy souborových serverů s připojením k síti, s podporou tzv. snímků (snapshotů). Díky této funkci lze systém nastavit tak, že automaticky pořídí snímek systému a dat, takže se lze kdykoli vrátit přesně do stavu, kdy byl snímek pořízen. Protože mají snímky vyhrazený diskový prostor, jsou v bezpečí před hrozbou ransomwaru a škodného kódu, protože ten nemá do této části NAS vůbec přístup. Nastavení snímků je záležitostí několika málo kliknutí myši a o ostatní se systém postará sám. Pokud začne docházet místo na discích, není nic jednoduššího než za běhu rozšířit kapacitu, aniž by došlo k ohrožení dat. Existuje dokonce možnost využití zbytkového místa na dalších QNAP NAS k rozšíření prostoru pro zálohy a redundanci.

Navíc se dá nastavit automatická kopie dat, pro úsporu času i přenos jen změněných dat na externí disk, FTP, další NAS nebo cloud. Záloha pak proběhne v době, kdy se s daty nepracuje, a je možné je uploadovat na cílovou destinaci.

Třetí možností je kombinace chytrého softwaru, který s NASkou spolupracuje a dokáže zálohovat klientské počítače, virtuální stanice, a to vše bez nutnosti stálých kontrol. QNAP NASky mají systém upozornění, který v případě problémů upozorní na nedokončenou zálohu nebo nedostatek místa na cílovém zařízení. Ve spojení se sofistikovaným softwarem je pak práce správce podstatně jednodušší.

Otázkou tedy je, co brání firmám v tom, aby dobré řešení zálohování implementovaly. Díky „mediální masáži“ mnoha cloudovými poskytovateli přešla řada firem na hostované mailové služby, ale data pro každodenní práci má většina organizací stále u sebe. Zde je velký potenciál pro práci se zákazníkem a příprava celkového projektu dodávky jako řešení: QNAP NAS, disky, 10Gb switch QNAP, licence zálohovacího softwaru a instalace. Pro instalaci navíc není třeba být na danou oblast specialistou, protože vše probíhá formou průvodce a jak je již výše zmíněno, v češtině. Instalace dodatečných řešení a aplikací je intuitivní a zvládne ji i běžný uživatel sociálních sítí.

Autor: Václav Štajner, QNAP

Podobné články

Jak COVID-19 (podle výrobců) ovlivnil ukládání a zálohování dat

7. 5. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Jak se události z posledních měsíců promítly do přístupu k ukládání a zálohování dat jsme zjišťovali přímo u poskytovatelů souvisejícího hardwaru, softwaru a služeb. Některé z nastíněných trendů pravděpodobně vytuší každý, řada z nich vás však možná překvapí. Čtěte více

Trendy v tiskárnách a multifunkcích v polovině roku 2020

29. 9. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Tiskárny a multifunkce jsou nedílnou součástí drtivé většiny firem, úřadů i domácností. Spolu se spotřebním materiálem jsou navíc také velmi důležitým prodejním artiklem. Jak se trh vyvíjí a jaké trendy můžeme v době, kterou stále výrazně ovlivňuje současná koronavirová situace, sledovat nebo již brzy očekávat? Čtěte více

Trendy v segmentu ukládání a zálohování dat – co nás čeká a nemine?

1. 7. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Práce s daty je široká oblast rozprostírající se napříč různými segmenty produktů a služeb. V případě hardwaru se kromě NAS serverů a specializovaných úložišť stále setkáváme také s páskovými řešeními, ale jednoznačným trendem je růst důležitosti cloudu, softwaru a služeb… Čtěte více

Internet věcí v roce 2020: Jaký je a kam se bude ubírat

12. 5. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
IoT lze bez nadsázky označit za jednu z nejrychleji se rozšiřujících a rozvíjejících ICT technologií dneška. Celá oblast internetu věcí v sobě skrývá obrovský potenciál pro všechny zúčastněné, ať již hovoříme o výrobcích a dodavatelích, poskytovatelích služeb, partnerech či implementátorech nebo koncových zákaznících. Na současnost a budoucnost IoT jsme se ptali odborníků z různých oborů české IT scény. Čtěte více