IT se bude v roce 2022 soustředit především na využití dat

16. 2. 2022. (redaktor: František Doupal, zdroj: Hewlett Packard Enterprise)
Které klíčové trendy budou podle firmy Hewlett Packard Enterprise v letošním roce dominovat v IT? Půjde především o práci s daty, jejich zpracování a využití – nyní jich totiž až 99 % leží ladem, bez využití.

Pokračující pandemie loni dál posilovala hned několik klíčových megatrendů v IT. Firmy si ověřily, že i do budoucna musí počítat s hybridními pracovišti a částečným fungováním ve virtuálním světě, školy dál zařazovaly distanční výuku a na dálku se kromě mnoha úřadů naučili fungovat také někteří lékaři prostřednictvím telemedicíny.

I tam, kde ještě nedávno stačil papír a tužka, dnes vzniká obrovské množství dat. Klíčovým úkolem pro firmy, podnikatele i veřejný sektor tak v roce 2022 i nadále bude všudypřítomná data efektivně analyzovat a vyčíst z nich důležité informace pro další růst podnikání či pro zlepšování poskytovaných služeb.

Společnost Hewlett Packard Enterprise (HPE), jež poskytuje edge-to-cloud platformu jako službu, která firmám pomáhá zefektivnit podnikání využitím všech jejich nashromážděných dat, popsala sedm trendů, jež se v IT letos budou výrazně prosazovat:

Exploze dat na okraji sítě

S pokračující digitalizací dnes data vznikají doslova na každém kroku. Nejde přitom jen o smartphony nebo chytré hodinky a televize, ale i o automobily, kuchyňské spotřebiče či prvky chytrých domácností. Objem dat generovaných na okraji sítě (edge computing) namísto jejích uzlů navíc roste i vlivem fenoménu práce odkudkoli. Výsledkem je, že až 99 % shromážděných dat není nikdy analyzováno. Z průzkumu institutu Dataversity zároveň vyplývá, že si téměř 90 % firem uvědomuje riziko ztráty konkurenceschopnosti, pokud ve své strategii nezohlední práci s daty a jejich analýzu. Více než polovina organizací přesto stále ještě nevyužívá analýzu dat jako nástroj pro své podnikání. Zavádění inteligentní IT infrastruktury, jež dokáže využívat a spravovat data, aby z nich vytěžila to podstatné, proto bude pro podniky i v letošním roce zásadní.

Všudypřítomné cloudové prostředí

Potřeba shromažďovat a rychle analyzovat data vznikající čím dál častěji na okraji sítě s sebou nese také otázku ohledně jejich ukládání a další dostupnosti. Výsledkem je postupná transformace IT prostředí tak, aby byly jeho klíčové prvky k dispozici, kdekoli jsou zrovna potřeba. Jedním ze zásadních prvků takové proměny jsou cloudová řešení. Firmy stále častěji využívají výhod modelu XaaS (poskytování IT prostředků formou služby), jenž jim nabízí větší agilitu a flexibilitu. Moderní platformy umožňují prostřednictvím cloudu data z okraje sítě nejen zpřístupnit, ale také s nimi dál efektivně pracovat, čímž dokonale konkurují i datovým centrům nové generace.

Nové příležitosti pro dodavatele

Potřebám zákazníků se budou moci stále lépe přizpůsobovat i ti dodavatelé v oblasti IT, kteří nedisponují vlastními hybridními cloudovými službami. Dokonce se při tom obejdou bez velkých vstupních investic. K tomu, aby zákazníkům mohli pod svou značkou nabízet špičková cloudová řešení, jim postačí partnerství s významným poskytovatelem cloudových služeb. Vztah se zákazníky si tak budou moci udržet od začátku až do konce. Díky partnerství navíc získají možnost IT řešení skvěle škálovat a vyvíjet doplňkové služby na míru. „V nadcházejících letech bude tento decentralizovaný a hybridní přístup využívající cloudové ekosystémy dominantním trendem, přičemž suverenita dat, bezpečnost a dodržování standardů jsou jen některé z jeho klíčových katalyzátorů. Stále však bude platit, že pouhé zachycení dat k úspěchu nestačí. Je třeba z nich umět rychle získat použitelné informace,“ uvedl Jan Kameníček, ředitel společnosti Hewlett Packard Enterprise Czech Republic.

Strojové učení šetří čas a peníze

Množství dat shromažďovaných, zpracovávaných a spravovaných na okraji sítě podle společnosti Gartner vzroste do roku 2023 o více než 50 %. Právě tato data přitom firmám pomohou rychleji růst, vytvářet nové obchodní příležitosti a zefektivňovat podnikání. Velký potenciál však leží také v množnosti sdílet poznatky napříč různými odvětvími průmyslu a služeb, a ještě více tak posunout výzkum a vývoj dopředu. Proto odborníci vyvinuli systémy pro strojové učení, pokročilou inteligenci založenou na neuronových sítích a také strojové učení (swarm learning). Právě posledně jmenovaná technologie, jež do strojového učení přináší prvky decentralizace a anonymizace dat, letos získá hodně na popularitě. Nejenže významně pomůže různým odvětvím s jejich rozvojem, ale zároveň bude sdílet pouze naučené prvky, nikoliv data jako taková. To je zásadní pro každé odvětví, jež zpracovává citlivá data – od zdravotnictví, přes finance až po průmysl.

IoT zařízení musí být pod kontrolou

V důsledku digitální transformace rychle roste počet zařízení připojených k síti internetu věcí (IoT). Na vzestupu je rovněž komunikace mezi stroji (M2M). Počet připojených zařízení v současnosti převyšuje počet lidí na planetě pětkrát. Během příštích tří let dokonce tento poměr vzroste na 10:1. S rostoucím počtem připojených zařízení přitom roste také počet vstupních bran, jimž mohou do sítě proniknout útočníci. K ochraně proti exponenciálnímu růstu jejich napadání se proto budou stále více využívat automatizované bezpečnostní prvky. Bez nich budou organizace zranitelné a náchylné k narušení bezpečnosti.

Přechod na Wi-Fi 6E

Ačkoliv byla dosud velká pozornost věnována mobilním sítím 5G, na akademické půdě a uvnitř podniků už rezonuje rychlý přechod na Wi-Fi 6E. Tato technologie poskytuje vysokou datovou kapacitu při zachování zpětné kompatibility. Jen v letošním roce vzroste počet podnikových přístupových bodů Wi-Fi 6E o více než 200 %. To znamená, že firmy uznávají potenciál 6E, a budou na tento standard přecházet i z důvodu rostoucího provozu v hybridním prostředí – videokonference, distanční vzdělávání či přenos podnikových dat.

Dvě jasné cesty k SASE

Zavádění architektury SASE (Secure Access Service Edge) umožňující konvergenci bezpečnostních řešení
a sítí do jedné globální cloudové služby se vydá dvěma cestami. Pro malé a střední podniky budou zajímavé zejména nabídky all-in-one SASE, na kterých ocení jednoduchost namísto pokročilých funkcí. Velké podniky naopak nebudou ochotny dělat kompromisy v oblasti bezpečnosti, spolehlivosti nebo kvality uživatelských zkušeností. Proto využijí dva dodavatele – jednoho pro zabezpečení on-premise řešení a druhého pro cloud computing.

Podobné články

Dell Technologies Forum 2023 se zabývalo (nejenom) umělou inteligencí

30. 11. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: Dell Technologies)
Každoroční technologická akce Dell Technologies Forum se letos uskutečnila 22. listopadu v pražském O2 Universu. Akce se zúčastnilo přes tisíc profesionálů i nadšenců, které zajímají nové technologie a jejich využití pro podporu firemního růstu. Čtěte více
Michael Trousil, vedoucí divize Cloud v TD Synnex

Michael Trousil (TD Synnex): Zastřešujeme tři největší cloudové platformy

23. 11. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: TD Synnex)
Při vší úctě k českému velikánovi Járovi Cimrmanovi panuje v TD Synnex přesvědčení, že budoucnost patří cloudu, spíš než aluminiu. Důkazem, že TD Synnex považuje tento segment za strategický, je založení nové divize Cloud. Šéf divize Michael Trousil popisuje, jaké přednosti přináší zastoupení tří největších cloudových platforem obchodním partnerům. Čtěte více

Red Hat představil novinky v otevřeném hybridním cloudu

15. 11. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: Red Hat)
Red Hat představil na konferenci KubeCon 2023 přínosy své vize otevřeného hybridního cloudu. Oznámil zde řadu inovací z oblasti edge computingu a uvedl zajímavé aktualizace svých produktů. Odhalena byla i očekávaná vylepšení pro vývojáře a vize společnosti pro umělou inteligenci a automatizaci. Čtěte více

Amazon Web Services spouští AWS European Sovereign Cloud

1. 11. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: Amazon)
Amazon Web Services (AWS) spustí nezávislý cloud pro Evropu, který má pomoci zákazníkům z veřejného sektoru a z vysoce regulovaných odvětví splnit nejpřísnější regulační požadavky na uchovávání dat a provoz. Cloud bude umístěn a provozován v Evropě, bude fyzicky i logicky oddělen od stávajících regionů (AWS Regions) a bude mít stejné zabezpečení, dostupnost a výkon jako stávající AWS Regions. Čtěte více