IT odborníků je nedostatek, poptávka po nich dále poroste

4. 11. 2016. (redaktor: František Doupal, zdroj: Profesia)
Například počet nabídek pro programátory, testery, systémové administrátory nebo správce sítí byl v letošním třetím čtvrtletí dvojnásobný oproti roku 2012. IT odborníci nejvíce chybějí ve státní správě, ale kvalifikované odborníky shánějí i firmy. Značně vzrostla poptávka v oboru bankovnictví.

Odborníků v oblasti informačních technologií je dlouhodobě nedostatek a dá se předpokládat, že s rozvojem digitalizace a automatizace i nadále poroste. IT je jedním z mála oborů, v nichž se téměř neprojevila ekonomická krize. Poptávka po odbornících byla vyrovnaná, v letech 2013 a 2014 začala mírně růst, v roce 2015 se zájem zvýšil téměř o čtvrtinu a letos dále roste.

„IT je poměrně specifický obor. Velké množství lidí zde funguje jako OSVČ, a pokud jsou v zaměstnaneckém poměru, firmy jim často nabízejí poměrně nestandardní podmínky,“ uvedla Zuzana Lincová, ředitelka pracovního portálu Profesia.cz. „A není se co divit, IT odborníci chybějí v celé Evropě. Vzrůstající tendenci očekávaných platů v IT zaznamenáváme už od roku 2011, v ostatních oborech se tento trend začal projevovat až v průběhu roku 2014.“

Největší zájem je o programátory, správce informačních systémů a sítí, systémové administrátory a servisní techniky. V poslední době rezonuje také téma big data, takže firmy často hledají specialisty v oblasti business inteligence a datové analytiky.

Co do počtu nabídek pro odborníky na IT jednoznačně vedou Praha a Brno, v roce 2015 bylo 26 % nabídek s místem práce v Praze a 20 % v Jihomoravském kraji. Třetím je Moravskoslezský kraj s 12 %. Podle velikosti firem bylo nejvíce nabídek z firem se 20-49 zaměstnanci a s 10-19 zaměstnanci, ale meziročně rostly především velké korporace s 1 000+ zaměstnanci (nárůst o 84 %).

Platově je obor nadprůměrný. Průměrný očekávaný plat v IT je o 7 000 Kč vyšší než všeobecný průměr. Nástupní plat absolventů je u některých profesí až o 15 000 Kč vyšší než v jiných oborech. Podle údajů na Platy.cz si oproti loňskému roku nejvíce polepšili databázoví analytici a webmasteři (o 7 %), v průměru o 6 % více oproti loňsku dostanou IT architekti. Ti mají z těchto pozic nejvyšší průměrnou mzdu, a to 63 569 Kč; databázoví analytici 35 520 Kč a webmasteři 24 699 Kč. Finanční ohodnocení je ale poměrně výrazně odlišné z pohledu regionů. Například výše zmíněný IT architekt si v Praze vydělá v průměru 83 148 Kč, v Libereckém kraji pouze 47 958 Kč. Důvod je logický – poměřujeme pozice v celkem nesouměřitelných podmínkách. V Praze a v Brně sídlí většina technologických a konzultačních firem, které často zaměstnávají i odborníky, kteří fungují v nadnárodních týmech, kde je jejich finanční ohodnocení vyšší. Sídlí zde také ústředí mnoha firem i státních institucí, což s sebou nese i zastřešení velkých projektů s lepším finančním ohodnocením.

Podobné články

Výrobce optických síťových modulů MicroOptics se slučuje se značkou Lanview

24. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: EET Group)
Skupina EET Group oznámila sloučení dvou předních poskytovatelů kompletních řešení strukturovaných sítí pro firemní zákazníky, společností MicroOptics a Lanview. Pod hlavičkou skupiny EET Group tak vzniká komplexní poskytovatel optických transceiverů, řešení pro bezdrátovou komunikaci, přenosové sítě, sítě datových center a cloud computing. Čtěte více

SWS získala ocenění od společnosti Canon

24. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: SWS)
SWS převzala již po 6. v řadě od společnosti Canon ocenění Nejlepší distributor za rok 2023 v kategorii „Photo-Video performance“, a to jak za Českou, tak i za Slovenskou republiku. Čtěte více

Intel Vision 2024: Gaudi 3 a další novinky ze světa umělé inteligence

12. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Intel)
Na konferenci Vision 2024 společnost Intel svým partnerům a zákazníkům představila nejdůležitější produktové novinky a technologické pokroky ze světa umělé inteligence pro firmy. Mezi největší inovace patří AI akcelerátor Gaudi 3, podniková AI řešení s novými funkcemi a možnostmi nebo škálovatelné end-to-end systémy založené na otevřeném ekosystému pro různé typy podniků. Čtěte více

Google Find My Device umožní lokalizovat ztracenou elektroniku

10. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Google)
Společnost Google spustila dlouho očekávanou funkci Find My Device, kterou poprvé ohlásila již na své loňské vývojářské konferenci. Technologie využívá sdílenou síť tvořenou miliardami zařízení se systémem Android a funkčně odpovídá možnostem podobných služeb společností Apple a Tile. Aktuálně je služba dostupná v USA a Kanadě, zbytek světa by měl brzy následovat. Čtěte více