IoT v extrémních podmínkách

30. 3. 2017. (redaktor: František Doupal, zdroj: KPCS)
Rallye Dakar - nejtěžší automobilový závod na planetě. Již od osmdesátých let fascinuje každého kluka (nezávisle na věku) v České republice i ve světě. Stát se součástí letošní lednové Rallye Dakar bylo pro společnost KPCS ctí a velkou příležitostí ověřit principy IoT v těch nejextrémnějších podmínkách.

Příprava na závod

Již v průběhu léta 2016 začalo vznikat technologické partnerství mezi KPCS a soutěžním týmem BigShock Racing. Do tradičního soutěžního odvětví KPCS vneslo nové myšlenky a nápady v podobě sběru a analýzy dat. Řešení Internetu věcí se zdá být u soutěžního kamionu nadnesené, ale spolupráce se servisním týmem ukázala pravý opak.

KPCS spolupracuje v oblasti IoT se zákazníky z rozličných průmyslových odvětví (přesné strojírenství, výroba, petrochemický průmysl, utility) více jak dva roky. Soutěžní speciál v kombinaci s Rallye Dakar byl jedinečnou příležitostí, jak si ověřit principy fungování sběru a vyhodnocování dat v podmínkách, kde na rozdíl od obvyklých scénářů není možné vždy zajistit vyhodnocování dat online.

Přenos dat do Microsoft Azure

V současné době se o IoT hovoří nejčastěji jako o senzorech a přenosových sítích. Již méně často zaznívá, že podstatou věci jsou vlastní data a jejich vyhodnocování. Prvním krokem, před vlastním řešení sběru dat pomocí senzorů bývá vytvoření Proof of Concept možného řešení. V tomto případě byl zvolený malý RC model pro ověření měřených veličin. Koncept spočíval ve volbě odpovídajících senzorů a propojení s jednotkami založenými na Atmel ATmega328. S ohledem na získání dat ze senzorů čtyřikrát za vteřinu bylo nutné využít vysokokapacitní přenosové sítě (WiFi / GSM). V případě nedostupnosti přenosové sítě je nutné zajistit uložení na lokální úložiště - paměťovou kartu řídící jednotky. Již v PoC fázi bylo shromažďováno 43 měřených veličin. Takto získaná data se v téměř reálném čase přenášela do prostředí Microsoft Azure. Především s ohledem na velké množství dat byla provedena korelace dat v řídící jednotce a v pětivteřinových intervalech byly informace odesílány na rozhraní IoT hub a vybrané z nich poté na Azure Event hub.

15 000 informací za minutu

Závodní speciál byl osazen celkem 43 kusy senzorů, některé ze senzorů poskytovaly více měřených veličin (např. gyroskop, akcelerace a další). Data byla také získávána z palubního počítače, který přidal dalších 16 měřených údajů. Každou vteřinu přibylo celkem 236 naměřených hodnot, což činí bezmála 15 tisíc informací každou minutu. S ohledem na optimalizaci přenosové soustavy a cenových nákladů na Azure IoT hub a Azure Event hub byla prováděna optimalizace dat, a ta se pak přenášela každých 10 vteřin. Tato optimalizace přenášených informací zajistila snížení celkového potřebného počtu datových zpráv na šest za minutu, kdy došlo k přenosu 1 032 datových zpráv za hodinu s celkovým počtem 619 200 datových údajů.

Identické postupy použití

Přístupy použité u závodního speciálu jsou naprosto identické s těmi, které KPCS používá i u jiných IoT řešení – diskuze nad požadavky a potřebami s technickými vlastníky. V oblasti IoT je tou nejdůležitější oblastí pochopení potřeb zákazníka, výrobního zařízení a výsledného produktu, pro který se měření provádí.

Optimalizací přípravy, výroby a testováním dílů pro soutěžní kamion je více jak 10 % dílů vyráběno pouze jednou iterací, bez nutnosti extrémního testování. Pouze díky těmto změnám došlo téměř k 10 % úspoře celkového rozpočtu na soutěžní sezónu.

10. místo díky IoT

Díky sběru dat a rozsáhlé statistice v Microsoft Azure bylo také možné poskytnout cenné informace v průběhu vlastní soutěže, kdy největším nepřítelem je čas. Analyzované informace poskytly servisnímu týmu údaje o konkrétních částech vozu, jež bylo nutno vyměnit. Díky tomu nedošlo při samotném závodu k zásadním poruchám, které by znemožnily jeho dokončení závodu.

Podobné články

Klíčem k úspěchu pro poskytovatele IoT je porozumět potřebám každého zákazníka

25. 4. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing a Neeco)
Michal Hekrle, product manager pro IoT společnosti Neeco Global ICT Services, vidí jako největší příležitost v oblasti vývoje, implementace a podpory takových řešení, která poskytnou zákazníkům informace o správě jejich aktiv a zároveň umožní prediktivní údržbu (predictive maintenance). Čtěte více

Partnerský program v IoT

23. 4. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: CRA)
Oblast IoT se u nás začala rozvíjet zhruba v letech 2014 – 2015. Jako první se začaly stavět sítě a infrastruktura, následoval vývoj hardwaru, vznikla řada firem, které se IoT zabývají. Zkušenosti však ukazují, že jednotlivé části celku nemohou fungovat odděleně, zákazník potřebuje komplexní řešení a je vyžadována konsolidace specializovaných firem – ideálně do partnerského programu tak, aby byly zákazníkům doručovány služby v maximální kvalitě. Čtěte více

Deset kroků, jak úspěšně uskutečnit IoT projekt

16. 4. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing a Cisco)
Internet věcí dnes zcela mění podobu všech odvětví, včetně těch tradičních. Málokterá továrna by mohla být konkurenceschopná, pokud by senzory nehlídaly výrobu, a města dokážou díky nim ušetřit značné peníze. Přesto stále mnoho podniků neví, jak s IoT projektem začít. Čtěte více

Problémy s tiskem etiket v pivovaru Antoš vyřešila tiskárna Epson ColorWorks

25. 2. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing a Epson)
Téma měsíce - Největší devízou pivovaru Antoš je široký záběr a variabilita nabídky. Jedním z problémů, se kterým se firma potýkala, bylo zajištění tisku etiket na jednotlivé produkty. Komplikaci vyřešila tiskárna Epson ColorWorks C7500, inkoustový přístroj s permanentní tiskovou hlavou určený pro profesionální produkci barevných etiket. Čtěte více