IoT v extrémních podmínkách

30. 3. 2017. (redaktor: František Doupal, zdroj: KPCS)
Rallye Dakar - nejtěžší automobilový závod na planetě. Již od osmdesátých let fascinuje každého kluka (nezávisle na věku) v České republice i ve světě. Stát se součástí letošní lednové Rallye Dakar bylo pro společnost KPCS ctí a velkou příležitostí ověřit principy IoT v těch nejextrémnějších podmínkách.

Příprava na závod

Již v průběhu léta 2016 začalo vznikat technologické partnerství mezi KPCS a soutěžním týmem BigShock Racing. Do tradičního soutěžního odvětví KPCS vneslo nové myšlenky a nápady v podobě sběru a analýzy dat. Řešení Internetu věcí se zdá být u soutěžního kamionu nadnesené, ale spolupráce se servisním týmem ukázala pravý opak.

KPCS spolupracuje v oblasti IoT se zákazníky z rozličných průmyslových odvětví (přesné strojírenství, výroba, petrochemický průmysl, utility) více jak dva roky. Soutěžní speciál v kombinaci s Rallye Dakar byl jedinečnou příležitostí, jak si ověřit principy fungování sběru a vyhodnocování dat v podmínkách, kde na rozdíl od obvyklých scénářů není možné vždy zajistit vyhodnocování dat online.

Přenos dat do Microsoft Azure

V současné době se o IoT hovoří nejčastěji jako o senzorech a přenosových sítích. Již méně často zaznívá, že podstatou věci jsou vlastní data a jejich vyhodnocování. Prvním krokem, před vlastním řešení sběru dat pomocí senzorů bývá vytvoření Proof of Concept možného řešení. V tomto případě byl zvolený malý RC model pro ověření měřených veličin. Koncept spočíval ve volbě odpovídajících senzorů a propojení s jednotkami založenými na Atmel ATmega328. S ohledem na získání dat ze senzorů čtyřikrát za vteřinu bylo nutné využít vysokokapacitní přenosové sítě (WiFi / GSM). V případě nedostupnosti přenosové sítě je nutné zajistit uložení na lokální úložiště - paměťovou kartu řídící jednotky. Již v PoC fázi bylo shromažďováno 43 měřených veličin. Takto získaná data se v téměř reálném čase přenášela do prostředí Microsoft Azure. Především s ohledem na velké množství dat byla provedena korelace dat v řídící jednotce a v pětivteřinových intervalech byly informace odesílány na rozhraní IoT hub a vybrané z nich poté na Azure Event hub.

15 000 informací za minutu

Závodní speciál byl osazen celkem 43 kusy senzorů, některé ze senzorů poskytovaly více měřených veličin (např. gyroskop, akcelerace a další). Data byla také získávána z palubního počítače, který přidal dalších 16 měřených údajů. Každou vteřinu přibylo celkem 236 naměřených hodnot, což činí bezmála 15 tisíc informací každou minutu. S ohledem na optimalizaci přenosové soustavy a cenových nákladů na Azure IoT hub a Azure Event hub byla prováděna optimalizace dat, a ta se pak přenášela každých 10 vteřin. Tato optimalizace přenášených informací zajistila snížení celkového potřebného počtu datových zpráv na šest za minutu, kdy došlo k přenosu 1 032 datových zpráv za hodinu s celkovým počtem 619 200 datových údajů.

Identické postupy použití

Přístupy použité u závodního speciálu jsou naprosto identické s těmi, které KPCS používá i u jiných IoT řešení – diskuze nad požadavky a potřebami s technickými vlastníky. V oblasti IoT je tou nejdůležitější oblastí pochopení potřeb zákazníka, výrobního zařízení a výsledného produktu, pro který se měření provádí.

Optimalizací přípravy, výroby a testováním dílů pro soutěžní kamion je více jak 10 % dílů vyráběno pouze jednou iterací, bez nutnosti extrémního testování. Pouze díky těmto změnám došlo téměř k 10 % úspoře celkového rozpočtu na soutěžní sezónu.

10. místo díky IoT

Díky sběru dat a rozsáhlé statistice v Microsoft Azure bylo také možné poskytnout cenné informace v průběhu vlastní soutěže, kdy největším nepřítelem je čas. Analyzované informace poskytly servisnímu týmu údaje o konkrétních částech vozu, jež bylo nutno vyměnit. Díky tomu nedošlo při samotném závodu k zásadním poruchám, které by znemožnily jeho dokončení závodu.

Podobné články

Nová obchodní příležitost v rezidenčním segmentu? IP interkomy

12. 12. 2018. (redaktor: František Doupal, zdroj: 2N Telekomunikace)
Průkopníkem v připojování domovních komunikátorů na síť jsou Češi. Když pražská společnost 2N uváděla před deseti lety svůj první dveřní IP interkom, konkurence v podstatě neexistovala. Dnes je 2N největším výrobcem těchto zařízení na světě a je zřejmé, že podobně jako v případě bezpečnostních kamer dochází k digitální revoluci i u dveří našich bytů a domů. Čtěte více

Připravte své zákazníky na letní sezónu 2019 již teď

26. 11. 2018. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing a Zyxel)
Letošní letní sezona je jistě za námi. Globální hospodářský růst v kombinaci s krásným letním počasím přispěl ke zvýšenému zájmu o dovolené a cestování. Hotely po celé Evropě příští rok očekávají rekordní obsazenost, která odráží snahu lidí maximálně využít svůj volný čas. Čtěte více

Drát nebo bezdrát? A není to jedno?

21. 11. 2018. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing a Hewlett Packard Enterprise)
V oblasti přístupových sítí dochází v poslední době k významným koncepčním změnám, které jsou způsobené novými a staronovými IT trendy. Asi nikoho nepřekvapí očekávání mobility, kterou uvedl již před více než deseti lety Apple se svým prvním iPhonem. Enormní dopad do našeho osobního života se všemi pozitivy a negativy lze jen těžko přehlédnout. Čtěte více

Revoluční správa firemní sítě

19. 11. 2018. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing a Netgear)
Nastavení a správa síťových produktů znamenají pro mnoho malých a středních firem časově a finančně náročný proces, jenž navíc vyžaduje i značné odborné znalosti. Vedoucí pracovníci těchto firem se přitom spíše než technologiím chtějí věnovat rozvoji svého byznysu, a tak hledají především jednoduchá IT řešení, která by snadno a flexibilně pokryla jejich síťové potřeby a co nejméně zatěžovala jejich rozpočty. Čtěte více