IoT v extrémních podmínkách

30. 3. 2017. (redaktor: František Doupal, zdroj: KPCS)
Rallye Dakar - nejtěžší automobilový závod na planetě. Již od osmdesátých let fascinuje každého kluka (nezávisle na věku) v České republice i ve světě. Stát se součástí letošní lednové Rallye Dakar bylo pro společnost KPCS ctí a velkou příležitostí ověřit principy IoT v těch nejextrémnějších podmínkách.

Příprava na závod

Již v průběhu léta 2016 začalo vznikat technologické partnerství mezi KPCS a soutěžním týmem BigShock Racing. Do tradičního soutěžního odvětví KPCS vneslo nové myšlenky a nápady v podobě sběru a analýzy dat. Řešení Internetu věcí se zdá být u soutěžního kamionu nadnesené, ale spolupráce se servisním týmem ukázala pravý opak.

KPCS spolupracuje v oblasti IoT se zákazníky z rozličných průmyslových odvětví (přesné strojírenství, výroba, petrochemický průmysl, utility) více jak dva roky. Soutěžní speciál v kombinaci s Rallye Dakar byl jedinečnou příležitostí, jak si ověřit principy fungování sběru a vyhodnocování dat v podmínkách, kde na rozdíl od obvyklých scénářů není možné vždy zajistit vyhodnocování dat online.

Přenos dat do Microsoft Azure

V současné době se o IoT hovoří nejčastěji jako o senzorech a přenosových sítích. Již méně často zaznívá, že podstatou věci jsou vlastní data a jejich vyhodnocování. Prvním krokem, před vlastním řešení sběru dat pomocí senzorů bývá vytvoření Proof of Concept možného řešení. V tomto případě byl zvolený malý RC model pro ověření měřených veličin. Koncept spočíval ve volbě odpovídajících senzorů a propojení s jednotkami založenými na Atmel ATmega328. S ohledem na získání dat ze senzorů čtyřikrát za vteřinu bylo nutné využít vysokokapacitní přenosové sítě (WiFi / GSM). V případě nedostupnosti přenosové sítě je nutné zajistit uložení na lokální úložiště - paměťovou kartu řídící jednotky. Již v PoC fázi bylo shromažďováno 43 měřených veličin. Takto získaná data se v téměř reálném čase přenášela do prostředí Microsoft Azure. Především s ohledem na velké množství dat byla provedena korelace dat v řídící jednotce a v pětivteřinových intervalech byly informace odesílány na rozhraní IoT hub a vybrané z nich poté na Azure Event hub.

15 000 informací za minutu

Závodní speciál byl osazen celkem 43 kusy senzorů, některé ze senzorů poskytovaly více měřených veličin (např. gyroskop, akcelerace a další). Data byla také získávána z palubního počítače, který přidal dalších 16 měřených údajů. Každou vteřinu přibylo celkem 236 naměřených hodnot, což činí bezmála 15 tisíc informací každou minutu. S ohledem na optimalizaci přenosové soustavy a cenových nákladů na Azure IoT hub a Azure Event hub byla prováděna optimalizace dat, a ta se pak přenášela každých 10 vteřin. Tato optimalizace přenášených informací zajistila snížení celkového potřebného počtu datových zpráv na šest za minutu, kdy došlo k přenosu 1 032 datových zpráv za hodinu s celkovým počtem 619 200 datových údajů.

Identické postupy použití

Přístupy použité u závodního speciálu jsou naprosto identické s těmi, které KPCS používá i u jiných IoT řešení – diskuze nad požadavky a potřebami s technickými vlastníky. V oblasti IoT je tou nejdůležitější oblastí pochopení potřeb zákazníka, výrobního zařízení a výsledného produktu, pro který se měření provádí.

Optimalizací přípravy, výroby a testováním dílů pro soutěžní kamion je více jak 10 % dílů vyráběno pouze jednou iterací, bez nutnosti extrémního testování. Pouze díky těmto změnám došlo téměř k 10 % úspoře celkového rozpočtu na soutěžní sezónu.

10. místo díky IoT

Díky sběru dat a rozsáhlé statistice v Microsoft Azure bylo také možné poskytnout cenné informace v průběhu vlastní soutěže, kdy největším nepřítelem je čas. Analyzované informace poskytly servisnímu týmu údaje o konkrétních částech vozu, jež bylo nutno vyměnit. Díky tomu nedošlo při samotném závodu k zásadním poruchám, které by znemožnily jeho dokončení závodu.

Podobné články

Internet věcí v roce 2020: Jaký je a kam se bude ubírat

12. 5. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
IoT lze bez nadsázky označit za jednu z nejrychleji se rozšiřujících a rozvíjejících ICT technologií dneška. Celá oblast internetu věcí v sobě skrývá obrovský potenciál pro všechny zúčastněné, ať již hovoříme o výrobcích a dodavatelích, poskytovatelích služeb, partnerech či implementátorech nebo koncových zákaznících. Na současnost a budoucnost IoT jsme se ptali odborníků z různých oborů české IT scény. Čtěte více

Téma měsíce: Monitory 2020

10. 2. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Které trendy budou v nejbližších měsících v segmentu monitorů hlavním tahounem vývoje a pokroku? Po jakých parametrech a vlastnostech dnes zákazníci nejvíce volají a co je pro ně rozhodující při výběru? Na odpovědi od těch nejpovolanějších, tedy přímo od výrobců monitorů, se můžete těšit na následujících řádcích. Čtěte více

Ťažká úloha: Ušetriť terabajty zálohovaných dát a zároveň ochrániť pred ransomwarem

31. 5. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: Synology)
Dá sa to vôbec? Dnes máte vo vašej firme (malej, strednej či veľkej) dáta určite aspoň na dvoch miestach – na počítačoch a v cloude, napr. G Suite či Office 365. Zálohujete? Super! A ako? Pravdepodobne máte hardvér a k tomu zálohovací softvér. A predpokladáme, že súbory na G Suite (vrátane kalendárov či e-mailov) alebo Office 365 nezálohujete vôbec, všakže? A čo v prípade, že sa objaví hrozba ransomware a niektorý z počítačov vašich kolegov zostane zašifrovaný? Čtěte více

Big SafeBox Data a QNAP nabízejí zálohovací řešení ve shodě s GDPR

22. 5. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing a QNAP)
Společnost Big SafeBox Data zavedla ve Španělsku datové centrum QNAP NAS, aby mohla nabízet zálohovací řešení pro kanál QNAP ve shodě s nařízením GDPR. Čtěte více