Investiční skupina RSBC kupuje tuzemskou logistickou jedničku pro oblast telekomunikací PJ EXPEDIS

2. 11. 2022. (redaktor: František Doupal, zdroj: RSBC)
Investiční skupina RSBC posiluje svoji private equity divizi. Nově se její součástí stal český a slovenský lídr v oblasti logistiky pro oblast telekomunikací PJ EXPEDIS. Od běžných logistických firem se PJ EXPEDIS liší vysokou přidanou hodnotou a komplexním rozsahem svých služeb.

Kromě skladování a přepravy tří milionů mobilních telefonů ročně, tisíců kilometrů kabelů a mnoha tun dalších dílů a součástek firma poskytuje klientům také nadstavbu v podobě testování nových přístrojů, repasování použitých zařízení, vyřizování reklamací, či služby e-Sign včetně rozvozu smluv, nebo příjmu hotovostních i bezhotovostních plateb od koncových zákazníků. Do budoucna navíc RSBC plánuje v oboru dál růst pomocí akvizic i zahraniční expanze a využít tak synergií se svou nemovitostní divizí.

PJ EXPEDIS klientům z řad mobilních operátorů, provozovatelů sítí i servisních firem poskytuje širokou paletu služeb. Kromě skladování a přepravy nových i použitých mobilních telefonů, kterých přes její areály projde na tři miliony kusů ročně, jde také o testování, servis či repasování dalších přístrojů jako jsou set-top-boxy či Wi-Fi routery. „V Evropě v současné době probíhá přenastavování obchodních a dodavatelských řetězců směrem z Asie. Nejen v důsledku koronavirové pandemie, ale také se změnou přístupu na poli bezpečnosti dodávek a v neposlední řadě i ochrany životního prostředí, se řada velkých evropských firem rozhodla posílit svoje logistické a skladové kapacity přímo na kontinentu,” popsal partner RSBC pro private equity Václav Brožpotenciál oboru, v němž PJ EXPEDIS působí.

Součástí podnikání PJ EXPEDIS však nejsou jen služby spojené se zařízeními pro koncové zákazníky. Věnuje se také komplexní logistice zahrnující komponenty pro výstavbu a údržbu mobilních sítí včetně 5G sítí. Ve své centrále v pražských Horních Počernicích a dalších areálech v Česku i na Slovensku tak firma dokáže efektivně připravovat k montáži tisíce kilometrů kabelů, antény, BTS stanice a další klíčové díly. „Když se řekne logistika, většina lidí si představí jen sklady a vozidla, která mezi nimi putují. V případě PJ EXPEDIS ale spočívá největší přidaná hodnota v jejích kvalifikovaných zaměstnancích a pokročilých systémech a technologiích. Díky nim dokáže firma poskytovat špičkové služby, jichž si zákazníci cení,” doplnil Václav Brož novou akvizici RSBC.

RSBC odkoupila majoritní podíl v PJ EXPEDIS od stávajícího majitele firmy Martina Jeřábka. Muž, jehož otec Pavel v roce 1991 společnost založil, nicméně dál zůstává v čele podniku a bude se na jeho rozvoji pod křídly RSBC nadále podílet. „Potenciál na trhu komplexní logistiky je nyní obrovský nejen v Česku a na Slovensku, ale v celé Evropě. Spojení s RSBC a využití jejího silného finančního zázemí i zkušeností umožní PJ EXPEDIS dynamicky růst, expandovat na zahraniční trhy a prosadit se i v dalších oblastech,” uvedl Martin Jeřábek s tím, že na trzích západní Evropy je míra využívání externích logistických partnerů v současnosti až čtyřikrát vyšší než ve střední Evropě.

Kromě expanze do zemí jako je Rakousko či Německo, při které bude moci PJ EXPEDIS využít zázemí RSBC, plánuje firma rozšířit také své oborové zaměření. Ke klientům ze sféry telekomunikací tak nedávno přibyly také logistické služby pro firmy působící v oblasti výroby elektrické energie z obnovitelných zdrojů a brzy by měly přibýt i finanční společnosti. „Naším cílem je PJ EXPEDIS rozvíjet dlouhodobě. Na rozdíl od private equity fondů nemáme předem dáno, že musíme firmu do 3-5 let prodat a zpeněžit. Pokud to bude potřeba, můžeme přidanou hodnotu ve firmě budovat i deset a více let,” poznamenal Václav Brož.

Skupina RSBC navíc podle Brože plánuje do budoucna vyhledávat i další akviziční příležitosti na poli logistiky tak, aby využila synergií nejen mezi nimi a PJ EXPEDIS, ale také synergií se svými investicemi v nemovitostní divizi. Akvizice PJ EXPEDIS tak pro RSBC představuje první krok při budování nového logistického segmentu investic.

Podobné články

Microsoft oznámil akvizici společnosti Fungible

13. 1. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: Microsoft a techcrunch.com)
Segment datových center je pro Microsoft jednou z klíčových oblastí jeho byznysu. Další posílení v tomto sektoru si společnost slibuje od akvizice startupu Fungible, která se specializuje na infrastrukturu zaměřenou na zvýšení výkonu sítí a úložišť v datových centrech pomocí vysoce účinných jednotek pro zpracování dat (DPU) s nízkou spotřebou energie. Čtěte více

Progress plánuje akvizici databázové firmy MarkLogic

12. 1. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: Progress )
Společnost Progress podepsala finální smlouvu o akvizici lídra v oblasti správy komplexních dat a metadat MarkLogic. Progress od transakce očekává možnost rozšířit svou nabídku o produkty pro vývoj, nasazení a správu výkonných podnikových aplikací a možnost nabídnout jednotnou sémantickou datovou platformu enterprise úrovně pro zpracování komplexních dat. Čtěte více

Asseco Solutions získalo společnost ANeT-Advanced Network Technology

15. 12. 2022. (redaktor: František Doupal, zdroj: Asseco Solutions)
Společnost ANeT-Advanced Network Technology se od 1. prosince 2022 stala součástí skupiny Asseco Solutions. Firma, poskytující služby v oblasti docházkových systémů, systémů pro plánování lidských zdrojů nebo přístupových a stravovacích systémů, má téměř tisícovku zákazníků, včetně nejvýznamnějších společností ve svých segmentech. Čtěte více

Seyfor (Solitea) kupuje slovenskou společnost Commander Services

7. 12. 2022. (redaktor: František Doupal, zdroj: Seyfor)
IT společnost Seyfor, donedávna známá jako Solitea, která patří mezi dodavatele vnitropodnikových softwarů, se opět rozrůstá. Kupuje 100% podíl ve slovenské společnosti Commander Services. Jde o vůbec první investici společnosti pod novým názvem Seyfor a zároveň o první akvizici společnosti z oblasti fleet managementu / monitoringu vozidel, kterou značně posílí své postavení na českém a slovenském trhu. Čtěte více