Intel uvádí procesory Avaton pro úsporná cloudová datacentra

10. 9. 2013. (redaktor: František Doupal, zdroj: Intel)
Společnost Intel představila portfolio produktů pro datacentra a technologie pro poskytovatele cloudových služeb. Optimalizací technologií pro specifické pracovní zátěže umožní Intel poskytovatelům cloudových služeb zlepšit využití jejich infrastruktury, snížit náklady a poskytnout klientům z řad spotřebitelů i firem vysoký uživatelský komfort.
Diane Bryantová, viceprezidentka a generální manažerka divize pro datová centra a propojené systémy ve společnosti Intel

Portfolio zahrnuje druhou generaci 64bitové produktové rodiny Intel Atom C2000 SoC designu pro mikroservery a úložné platformy typu COLD (kódové označení „Avoton”) a nízkorozpočtové síťové platformy (kódové označení „Rangeley”). Tyto SoC jsou vůbec prvními produkty společnosti postavenými na mikroarchitektuře Silvermont, kdy design vyrobený špičkovým procesem 22nm Tri-Gate nabízí výrazný nárůst výkonu a podstatně lepší energetickou účinnost, přičemž na trhu se objevuje pouhých devět měsíců po předchozí generaci.

„Svět je čím dál mobilnější a tlak na zajištění podpory pro miliardy zařízení a uživatelů mění i složení samotných datacenter,” řekla Diane Bryantová, viceprezidentka a generální manažerka divize pro datová centra a propojené systémy ve společnosti Intel.

Intel rovněž představil produkt se jménem Intel Ethernet Switch FM5224, který v kombinaci s balíkem WindRiver Open Network Software nabízí řešení typu Software Defined Networking (SDN) pro servery a nabízí vyšší hustotu a úsporu energie.

Optimalizované Intel Atom SoC pro nové a stávající tržní segmenty

Produktová rodina Intel Atom C2000 je vyráběná za použití 22nm výrobního procesu a nabízí až šest jader, rozsah TDP šest až 20 wattů, integrovaný ethernetový adaptér a podporu až pro 64 GB paměti (osmkrát více než u předchozí generace). Intel Atom C2000 SoC testovaly přední světové webhostingové společnosti OVH a 1&1 a také plánují toto řešení instalovat do svých nízkorozpočtových specializovaných hostingových služeb již v příštím čtvrtletí. Také Ericsson, přední světový poskytovatel komunikačních technologií a služeb, oznámil, že Ericsson Cloud System bude v dohledné době posílen o produktovou rodinu Intel Atom C2000 SoC.

Intel nabízí 13 specifických modelů se speciálně nastavenými funkcemi a akcelerátory optimalizovanými pro konkrétní lehčí pracovní zátěže, jako je základní dedikovaný hosting, distribuovaný memory caching, obsluha statických webů a dodávání obsahu pro zajištění vyšší účinnosti.

Přepínač pro Software Defined Networking (SDN) optimalizovaný pro mikroservery

Síťová řešení, jež spravují datový provoz napříč mikroservery, mohou mít výrazný dopad na výkon a hustotu systému. Kombinace zařízení Intel Ethernet Switch FM5224 a softwarového balíku WindRiver Open Network Software umožní vytvoření vůbec prvních řešení SDN Ethernet switche o kapacitě 2,5 GbE, vysoké hustotě a nízké latenci, speciálně určených pro mikroservery.

První představení racku napájeného křemíkovou fotonikou

Intel též dnes představil první funkční rack postavený na architektuře Intel Rack Scale Architecture (RSA) s technologií Intel Silicon Photonics.

RSA design společnosti Intel nabízí možnost zajišťovat nebo logicky sestavovat zdroje na základě specifických požadavků konkrétní aplikace. Intel RSA rovněž umožní snazší náhradu a konfiguraci komponent při instalaci cloud computingu, úložných a síťových zdrojů.

První funkční rack na bázi RSA je vybavený uvedenými procesory Intel Atom C2000, Intel Xeon a switchem podporujícím Intel SDN top-of-rack a Intel Silicon Photonics technologie. Odhalen byl rovněž konektor MXC a technologie optických vláken ClearCurve, již na základě požadavků Intelu vyvinula společnost Corning. Konektory vláken byly navrženy tak, aby spolupracovaly s komponenty zmíněné Intel Silicon Photonics. 

Technologie ClearCurve namísto elektrických signálů měděným drátem posílá fotony tenkým optickým vláknem. Přenos může dosahovat rychlostí až 1,6 terabitů za sekundu na vzdálenost až 300 metrů. Jako zdůraznění rostoucího dosahu implementací Intel RSA oznámily společnosti Microsoft a Intel spolupráci s cílem inovovat rackový RSA design od Microsoftu.

Klíčové vlastnosti:

  • Rodina procesorů Intel Atom C2000 je první procesorovou rodinou postavenou na mikroarchitektuře Silvermont, nabízí 13 upravovaných konfigurací a je zaměřená primárně na mikroservery, nízkorozpočtové sítě a úložiště typu COLD.
  • NRodina 64bitových SoC pro datová střediska nabízí až šestinásobně vyšší energetickou úspornost a až sedminásobný výkon oproti předchozí generaci.
  • Proběhlo první živé představení systému postaveného na Rack Scale Architecture s vysokorychlostními komponenty Intel Silicon Photonics včetně nového MXC konektoru a optického vlákna ClearCurve vyvinutého ve spolupráci se společností Corning. Systém nabízí datové přenosy rychlostí až 1,6 terabitu za vteřinu na vzdálenost až 300 metrů při vyšší hustotě racků.
Štítky: 

Podobné články

Google I/O: (Nejenom) Android 12 a nová naděje pro nositelnou elektroniku

20. 5. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Google)
Společnost Google na své každoroční vývojářské konferenci opět představila řadu novinek, které budou formovat její produkty a služby v následujících měsících a letech… A o zajímavé novinky ani tentokrát skutečně nebyla nouze… Čtěte více

Co přinese podle Dell Technologies druhá polovina roku 2021?

3. 5. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Dell Technologies)
Předchozích 12 měsíců přineslo výraznější urychlení tempa digitální transformace, než si byl kdokoli schopen představit. Dá se tak předpokládat, že do roku 2025 dosáhneme úrovně digitalizace očekávané až v roce 2030. Čtěte více
Dan Dery, viceprezident pro globální produkty společnosti Motorola

Technologické předpovědi společnosti Motorola

4. 3. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Lenovo)
Zdá se, že rok 2021 bude vzrušující a naplněný množstvím nových trendů, technologií a inovací. Chování spotřebitelů se neustále vyvíjí a technologické společnosti přehodnotily své zaměření na nadcházející rok. Své hlavní předpovědi o tom, co můžeme letos očekávat, sepsal viceprezident pro globální produkty společnosti Motorola Dan Dery. Čtěte více
Foto: Roberto Nickson, Pexels.com

Digitální propast se zvětšuje – klíčová se stává schopnost měnit se a přizpůsobovat

23. 2. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Accenture)
Globální pandemie potvrdila význam technologií, které se staly záchranným lanem ve většině průmyslových odvětví a prakticky všech oblastech výroby a obchodu. Accenture Technology Vision 2021 se zabývá dopadem technologií a jeho vývojem do budoucna. Čtěte více