Intel představil novou generaci rozhraní Thunderbolt

18. 9. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: Intel)
Společnost Intel představila pátou generaci rozhraní Thunderbolt. Technologie Thunderbolt 5, která slibuje oproti předchozí generaci až třikrát vyšší datovou propustnost a mnoho dalších vylepšení, na trh přijde v příštím roce. Nenahraní však stávající sběrnici Thunderbolt 4, ale postaví se vedle ní a zamíří do prémiového segmentu high-endových počítačů a příslušenství.

„Thunderbolt 5 poskytne špičkový výkon a možnosti připojení počítačů k monitorům, dokovacím stanicím, úložištím a dalším zařízením. Thunderbolt je nyní hlavním portem pro připojení mobilních počítačů a nástup nové generace této technologie přinese ještě více možností pro nejnáročnější uživatele včetně hráčů a tvůrců obsahu,“ uvedl Jason Ziller, generální ředitel divize Client Connectivity v Intelu.

Thunderbolt 5 byl navržen tak, aby výrazně zvýšil rychlost připojení a šířku pásma a umožnil tak náročným moderním uživatelům počítačů využívat rychlé přenosy dat nebo vizuální efekty v nejvyšší možné kvalitě.

Hlavní novinky

Thunderbolt 5 nabízí datové přenosy s rychlostí až 80 Gb/s s obousměrnou šířkou pásma. Díky funkci „Bandwidth Boost“ (a asynchronnímu přenosu) půjde dosáhnout dokonce rychlosti až 120 Gb/. Tato vylepšení poskytnou až třikrát větší šířku pásma než nejlepší stávající připojení v daném segmentu.

Technicky Thunderbolt 5 vychází z průmyslových standardů včetně USB4 V2 a bude kompatibilní s předchozími verzemi rozhraní Thunderbolt a USB. I do budoucna se samozřejmě počítá s využitím fyzického konektoru USB-C.

Zatímco však Thunderbolt 4 je nezbytným předpokladem pro získání certifikací Intel Evo a Intel vPro, v případě Thunderbolt 5 tomu tak nebude. Je tedy zřejmé, že nejnovější generace tohoto rozhraní bude přinejmenším zpočátku prémiovou výbavou pro nejnáročnější zákazníky. Nemůžeme tak hovořit o přímé náhradě jedné technologie za druhou, s rozhraním Thunderbolt 4 se i nadále počítá jako s rovnocennou alternativou.

Stejně jako doposud bude pro porty a kabely využíván schematický branding. Kabely budou i nadále vyžadovat certifikaci potvrzující schopnost nabízet všechny podporované funkce a pracovat s plnými rychlostmi.

Thunderbolt 5 v mnoha ohledech navazuje na Thunderbolt 4:

  • nabízí však dvakrát větší celkovou obousměrnou šířku pásma;
  • přidává funkci Bandwidth Boost poskytující až trojnásobnou propustnost až 120 Gb/s, která se uplatní zejména při přenosech videa;
  • dvounásobně zvyšuje datovou propustnost PCI Express komunikace (na 64 Gb/s);
  • využívá standardy jako USB4 V2, DisplayPort 2.1 a PCI Express Gen 4;
  • je plně kompatibilní s předchozími verzemi;
  • využívá novou signalizační technologii PAM-3, která zajišťuje výrazné zvýšení výkonu s dnešními konektory i pasivními kabely do délky 1 metru. Dvoumetrové kabely pro Thunderbolt 4 již však budou vyžadovat revizi.

Výrazný posun oproti současné generaci můžeme čekat v mnoha oblastech, zejména však v obrazové a datové konektivitě. Thunderbolt 5 si poradí s připojením 8K HDR monitoru, dvou 6K monitorů nebo tří 4K monitorů s frekvencí 144 Hz. Z hlediska frekvence bude maximem 540 Hz.

Dvounásobná propustnost přijde vhod i při připojení výkonných datových úložišť nebo třeba externích grafických karet. Na druhou stranu – např. pro výkonná SSD s PCIe 5.0 stále půjde o limit. Dalším omezením budou jen čtyři linky (×4) dostupné pro sběrnici PCIe 4.0, čili zařízení využívající osm linek (×8) nebudou schopna pracovat naplno. Stále jde však v obou případech o výrazný posun oproti současnému stavu.

Vylepšení přichází také v oblasti napájení, kdy bude nový Thunderbolt 5 schopný přenášet až 240 W energie, což využijí (nejen) uživatelé výkonných notebooků nebo přenosných pracovních stanic (alespoň jeden z portů počítače by měl umožnit alespoň 140W napájení). Minimem pro příslušenství by pak mělo být 15 W.

Dostupnost

Počítačů a příslušenství s rozhraním Thunderbolt 5 se dočkáme v průběhu příštího roku. Intel ji plánuje spolu s připravovaným řadičem „Barlow Ridge“.

Potřebné technické zdroje a podporu pro technologické partnery Intel nabídne ve třetím kvartále roku 2023.

Další podrobnosti si můžete prostudovat např. zde.

Štítky: 

Podobné články

Prodej PC nadále klesá

18. 7. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Prodej osobních počítačů ve druhém čtvrtletí roku 2023 podle IDC meziročně klesl o 13,4 %. Za dalším propadem trhu (celkem šlo již o šestý kvartál v řadě) stojí komplikovaná makroekonomická situace, slabá poptávka koncových spotřebitelů i firem a směřování financí do jiných, prioritnějších projektů. Čtěte více

Intel ukončí vývoj a výrobu minipočítačů NUC

14. 7. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: www.servethehome.com)
Americká společnost Intel vyklízí pozice v dalším sektoru. Aktuálně oznámila ukončení vývoje a výroby kompaktních počítačů řady NUC. Spoléhat bude výhradně na výrobní partnery třetích stran. Čtěte více

Evolveo: PC zdroj G1000

9. 7. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: Evolveo)
EVOLVEO přináší na trh počítačový zdroj G1000, který je svými parametry určený především pro herní komunitu a počítačové nadšence. Tento modulární zdroj s výkonem 1 000 W dosahuje 90% účinnosti s certifikací 80 PLUS GOLD a podporuje PCIe 5.0. Zdroj je plně modulární (lze připojit jen nejnutnější kabely). Čtěte více

PC trh zůstává v problémech

13. 4. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Slabá poptávka, nadbytečné zásoby a zhoršující se makroekonomické prostředí přispěly k prudkému poklesu prodeje osobních počítačů. V prvním čtvrtletí roku 2023 se podle IDC prodalo 56,9 milionu kusů, což ve srovnání se stejným čtvrtletím roku 2022 znamená pokles o 29 %. Čtěte více