Intel představil 7. generaci procesorů Intel Core „Caby Lake“

31. 8. 2016. (redaktor: František Doupal, zdroj: Intel)
Sedmá generace procesorů Intel Core, označovaná jako „Kaby Lake“, je postavena na základech mikroarchitektury „Skylake“ a využívá také 14nm výrobní proces. Oproti předchozí generaci přináší vyšší výkon, lepší zabezpečení a řadu nových technologií pro práci s multimédii a 4K videem.

Intel přizpůsobil procesory Intel Core 7. generace pro různé typy PC v různých cenových hladinách. Nativně se počítá s podporou vlastností, jako je rozhraní USB typu C (Thunderbolt 3), kvalitní audio s nízkou spotřebou a rozpoznání tváří (např. Windows Hello).

Procesory Intel Core 7. generace umožní rychlejší tvorbu 4K UHD na mobilních zařízeních a také delší sledování i streamovat 4K UHD obsahu, a to díky nové schopnosti desetibitového HEVC dekódování. Nové dekódování formátu VP9 pak umožňuje energeticky úsporné přehrávání 4K UHD a 4K 360° videa i během multitaskingu.

Hlavní výhody:

Vyšší výkon – za kterým stojí použitá technologie výroby i další optimalizace křemíkových obvodů. U procesorů s technologií Intel Turbo Boost 2.0 jsou výkon i spotřeba jader i integrované grafiky řízeny dynamicky, a výkon se patřičně zvyšuje nebo snižuje podle aktuální potřeby. Procesory ze sérií Y a U mají dvě jádra s podporou zpracování čtyř výpočetních vláken díky technologii Intel Hyper-Threading (Intel HT Technology). Okamžité probuzení z pohotovostního režimu zajistí Microsoft Windows Modern Standby jsou schopna se okamžitě probudit z pohotovostního režimu. Prohlížení webových stránek urychlí technologie Intel Speed Shift.

Lepší integrovaná grafika – čipy Intel HD Graphics nové generace poskytují vyšší výkon a nový engine pro multimediální využití. Kromě možnosti sledovat obsah až ve kvalitě 4K UHD poskytuje rodina procesorů Intel Core 7. generace dostatek výkonu i pro úpravy fotografií a videa, sledování více video streamů, 360° videa a video chat s vysokým rozlišením. Díky novému enginu pro média s energeticky úspornou desetibitovou hardwarovou akcelerací formátů VP9 a HEVC se výrazně zlepšily také možnosti sledování 4K obsahu a také jeho tvorby v porovnání s předchozí generací procesorů.

Rozšířené možnosti připojení – notebooky vybavené technologií Thunderbolt 3 (USB-C) nabídnou více možností komunikace s okolím. Jediný kabel podporuje přenosovou rychlost až 40 Gbps, připojení dvou 60 Hz displejů se 4K rozlišením, až 100W napájení systému a připojení externí grafiky i sítě. Podstatně více se počítá také s ovládáním dotykem, hlasem nebo stylusem. Samozřejmostí je pak i podpora rozpoznávání obličeje Windows Hello pro přihlášení do systému nebo na vybrané stránky.

Delší výdrž – 7. generace procesorů Intel Core dále vylepšuje energetickou účinnost na úrovni procesoru i platformy. Systémy založené na těchto procesorech tedy vydrží na baterii déle, což umožní zároveň využívat menší baterie pro výrobu tenčích a lehčích zařízení. Spotřeba energie je dále snížena také díky přítomnosti dedikované hardwarové akcelerace moderních multimediálních formátů. Vybrané procesory navíc půjde chladit zcela pasivně.

Aktuální vnitřní rozhraní – I/O v řadách procesorů U a Y nabídnou podporu rozhraní PCIe 3. generace a rychlost přenosu dat, která činí 8 GT/s oproti 5 GT/s u PCIe 2. generace. Technologie Intel Rapid Storage podporuje NVMe PCIe x4 SSD a je schopna využívat rychlosti, které nabízí rozhraní PCIe 3. generace.

Nová generace procesorů zahrnuje modely Intel Core m3 a Intel Core i3, Intel Core i5 a Intel Core i7

První přístroje s novými procesory by se měli dostat do rukou zákazníků již začátkem září letošního roku.

Štítky: 

Podobné články

Intel zahájil prodej nových mobilních procesorů 11. generace

13. 5. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Intel)
Nejnovější generace notebookových herních CPU od Intelu, označovaná také jako Tiger Lake-H, dosahuje taktů až 5 GHz. Procesory vyráběné 10nm SuperFin metodou slibují maximální možný výkon pro hráče, tvůrce obsahu i profesionální uživatele. Současně byly představeny procesory pro mobilní profesionály zastoupené modely Core i9-11950H Xeon W-11000. Čtěte více

ARMové Macy získávají díky Parallels schopnost spouštět Windows

19. 4. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Parallels)
Nová verze nástroje Parallels Desktop 16.5 pro Mac přináší do světa počítačů vybavených armovými procesory Apple M1 možnost spouštění virtualizovaných Windows 10 (v ARM edici). Čtěte více

Nvidia představila vlastní serverové procesory

15. 4. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Nvidia)
Grace, jak Nvidia svůj nový procesor nazývá, je založen na ARMu. Ve vybraných operacích, jako jsou výpočty pro umělou inteligenci a obecně high performance computing (HPC), na které se specializuje, slibuje oproti dnes běžně používaným řešením až 10× vyšší výkon. Čtěte více
Wafery pro produkci čipů

Nedostatek čipů může přetrvávat roky

7. 4. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Yahoo Finance)
CEO a předseda představenstva společnosti Cisco Chuck Robbins se nechal v rozhovoru pro Yahoo Finance slyšet, že současné potíže s dodávkami čipů mohou přetrvat měsíce i roky. V podobném duchu se bohužel nesla i následná reakce šéfa Intelu Pata Gelsingera. Čtěte více