Intel: Čtyři roky, tak jsou průměrně staré servery v ČR

17. 6. 2014. (redaktor: Pavel Gregor, zdroj: Intel)
Podle průzkumu společnosti Intel si přehled o nákladech za energii spojených s provozem serverů vede jen necelá čtvrtina českých firem. Nadprůměrné je i stáří serverů, které ve více než polovině firem přesahuje čtyři roky.

Návratnost investice do nových serverů se v průměru pohybuje na úrovni devíti měsíců, nejsou zdaleka ojedinělé případy, kdy klesne jen na dva měsíce, přesto více než polovina českých firem spravuje svá data na serverech starších než 4 roky. Z průzkumu společnosti Intel, ve kterém odpovídali IT odborníci z 289 českých firem v rámci konference Cisco Connect, vyplynulo, že firmy nemají přehled o spotřebě svých serverů a nejsou schopny vyčíslit, jak rychle by se jim obměna stávajících systémů vyplatila.

„Přehled o nákladech spojených s provozem serverů si vede pouhých 24 % firem. Zbývající více než tři čtvrtiny energetickou spotřebu nesledují, i když v těchto firmách převládá přesvědčení, že nové servery jsou energeticky úspornější. Odpovědělo tak 40 % firemních respondentů, ve 36 % procentech firem přehled o energetické úspoře nemají vůbec,“ uvedl Petr Ulvr, manažer pro firemní sektor společnosti Intel, která situaci v oblasti spotřeby firemních serverů sleduje dlouhodobě.

Průzkum společnosti Intel dále odhalil, že v 51 % v dotazovaných firmách průměrné stáří serverů překračuje čtyři roky, z toho více než v pětině firem spravují jejich data servery starší než pět let, což má vliv na jejich výkon a vyšší spotřebu. Tam, kde bylo před šesti roky potřeba osm serverů, dnes nám stejný výpočetní výkon poskytne jediný server, což se dramaticky podepisuje na nákladech a návratnosti investic.

Výrobci počítačových technologií doporučují zachovat tříletý cyklus obměny firemního hardwaru. Pevně nastavený cyklus v intervalu tři roky a méně má jen 8 % firem. Ve srovnání s výsledky před dvěma roky, kdy to byla pouhá 2 %, je to jen nevýznamný posun k lepšímu. „Po třech letech jsou vzhledem k rychlosti vývoje procesorových technologií ze serverů energetičtí „otesánci“. Jedině tím, že je firma pravidelně vyměňuje za nové, dokáže uchovat optimální poměr mezi výkonem a cenou zařízení; navíc se jí díky úsporám energie investice rychle vrátí”,“ vysvětlil Petr Ulvr ze společnosti Intel. Při porovnání spotřeby elektrické energie jednoho serveru s nejnovější generací procesorů Intel Xeon E7 s předchozí generací s procesorem Intel Xeon E5 při stejném výkonu je u nové generace spotřeba o 55 % nižší a rack server přitom zabere třikrát menší prostor.

I firma střední velikosti provozující svá data na patnácti serverech pět let starých může výměnou za jeden virtualizovaný nejnovější generace docílit úspory v jednotkách milionů korun v celkových nákladech na vlastnictví. I z hlediska provozních nákladů výměnou serverů firmy dosahují markantních úspor: například ve společnosti Gigant Group se jednalo o 67% provozní úsporu při 40% nárůstu výpočetního výkonu.

Produktový list výrobku z katalogu Icecat: 
Intel: Čtyři roky, tak jsou průměrně staré servery v ČR - podle průzkumu společnosti Intel si přehled o nákladech za energii spojených s provozem serverů vede jen necelá čtvrtina českých firem. Nadprůměrné je i stáří serverů, které ve více než polovině firem přesahuje čtyři roky.
Štítky: 
Servery, Intel

Podobné články

Schneider Electric: chlazení Uniflair Rack Mounted

4. 6. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Schneider Electric)
Edge data centra mohou být umístěna doslova kdekoliv – v těsném napojení na serverovnu, v kanceláři obsazené zaměstnanci, v maloobchodním zařízení nebo v nepříznivých podmínkách venkovního prostředí. Bezpečný a plynulý chod těchto řešení i v extrémních podmínkách zajistí chladicí jednotka Uniflair RM 3,5kW od Schneider Electric. Čtěte více

Dell Technologies PowerStore pro ukládání dat zaujme výkonem a flexibilitou

19. 5. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Dell Technologies)
Dell EMC PowerStore je moderní infrastrukturní platforma určená pro náročné požadavky datové éry. Řešení je až sedmkrát rychlejší a vykazuje třikrát kratší odezvu než předchozí midrange storage systém Dell EMC. Zároveň jde o jediné zařízení, na kterém lze díky funkci AppsON provozovat virtualizované workloady VMware a softwarové aplikace přímo na diskovém poli. Čtěte více

Ivan Preisler (Fujitsu): Chystáme investice do partnerské sítě

16. 4. 2020. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: DCD Publishing)
Vloni došlo u společnosti Fujitsu, která je jedním z technologických lídrů, k řadě významných změn. Firma se nově profiluje jako 100% partnersky orientovaná, došlo ke změnám ve struktuře a část výroby se přesunula do České republiky. Jak se novinky dotknou českých resellerů a co znamená, že společnost navýší investice do partnerské sítě, to nám prozradil Ivan Preisler, channel sales director Fujitsu v ČR. Čtěte více

IDC: Prodej serverů i podnikových úložišť letos kvůli pandemii COVID-19 klesne

6. 4. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Výdaje koncových uživatelů na servery a podnikové úložné systémy letos podle IDC meziročně v důsledku pandemie viru COVID-19 klesnou o 3,4 % v případě serverů (na 88,6 miliardy USD) a o 5,5 % na 28,7 miliardy USD v případě úložišť. Čtěte více