Informace o hrozbách sdílí pouze 42 % bezpečnostních profesionálů

30. 3. 2016. (redaktor: František Doupal, zdroj: Intel)
Největšími bariérami pro sdílení informací o hrozbách jsou podle respondentů průzkumu Intel Security firemní politiky, regulace v odvětví a nedostatek informací o tom, jak by měly být používány. Podle analýzy vzrostlo v posledním čtvrtletí roku 2015 zneužívání ransomwaru o 26 % oproti čtvrtletí předchozímu. Zaznamenán byl rovněž nárůst vzorků mobilního malwaru.

Průzkum popsal současný stav a potenciální příležitosti pro CTI ve firemním sektoru:

  • Vnímání hodnoty a adopce. Ze 42 % respondentů, kteří prohlásili, že používají sdílené informace, se 97 % domnívá, že jim pomáhají zajistit větší bezpečí pro jejich společnost. Z těchto respondentů 59 % považuje sdílení za „velmi cenné“, zatímco 38 % se domnívá, že je „docela cenné“.
  • Informace specifické pro konkrétní odvětví. Téměř jednohlasně vyjádřilo 91 % respondentů zájem o konkrétní informace o kybernetických hrozbách vztahujících se k jejich odvětví; 54 % z nich odpovědělo, že je to „velice zajímá“, 37 % odpovědělo, že je to „celkem zajímá“. Z takových konkrétních CTI nejvíce profitují sektory jako finanční služby a kritická infrastruktura, a to vzhledem k vysoce specializované povaze hrozeb, které McAfee Labs v těchto dvou kritických odvětvích monitorovala.
  • Vůle sdílet. Plných 63 % respondentů uvedlo, že by byli ochotni jít i dál než pouze přijímat sdílené CTI, tedy že by skutečně přispívali svými daty, pokud by tato byla sdílena na zabezpečené a privátní platformě. Nicméně myšlenka sdílet vlastní informace se potýkala s různým stupněm přijetí: 24 % uvedlo, že by „velmi pravděpodobně“ sdílelo, zatímco 39 % konstatovalo, že by „asi sdíleli“.
  • Typy sdílených dat. Při odpovědi na otázku, jaké typy dat o hrozbách jsou ochotni sdílet, uvedli respondenti chování malwaru (72 %), reputaci URL (58 %), reputaci externích IP adres (54 %), reputaci certifikátu (43 %) a reputaci souborů (37 %).
  • Bariéry pro CTI. Při odpovědi na dotaz, proč ve svých firmách dosud neimplementovali CTI, 54 % respondentů uvedlo jako hlavní důvod firemní politiku, následovanou regulacemi v odvětví (24 %). Zbytek respondentů, jejichž organizace nesdílejí informace o datech, uvedlo, že by měli zájem, ale potřebují více informací (24 %). Zjištění ukazují na nedostatek zkušenosti nebo znalostí druhů CTI integrace a možností, které se nabízejí, stejně jako nedostatek porozumění právním důsledkům sdílení CTI.

„Vzhledem k odhodlání kybernetických zločinců bude CTI důležitý nástroj v boji mezi útočníky a obránci,“ řekl Vincent Weafer, viceprezident McAfee Labs při Intel Security. „Ale náš průzkum ukazuje, že vysoce hodnotné CTI musí překonat bariéry v podobně politik jednotlivých firem, regulačních omezení, rizik spojených s atribucí, důvěry a nedostatku znalostí o implementaci. Teprve poté půjde realizovat jeho plný potenciál.“

Zpráva rovněž hodnotí vzdálený nástroj správy (RAT) Adwind, což je trojský kůň vytvořený v programovacím jazyku Java, který útočí na různé platformy podporující Java soubory. Adwind se typicky šíří spamovými kampaněmi, které používají e-mailové přílohy s malwarem, napadené webové stránky nebo nechtěná stažení. Zpráva McAfee Labs zachycuje rapidní nárůst počtu vzorků .jar, které výzkumní pracovníci McAfee Labs identifikovali jako Adwind: ve čtvrtém kvartále roku 2015 jich bylo 7 295, což představuje nárůst o 426 % oproti 1 388 v prvním čtvrtletí stejného roku.

Štítky: 

Podobné články

Výdaje na kybernetickou bezpečnost letos v Evropě vzrostou o 11,8%

9. 5. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Společnost IDC předpokládá, že výdaje na bezpečnost v Evropě v roce 2025 meziročně vzrostou o 11,8 %. Geopolitický vývoj, zintenzivnění kybernetické kriminality a zpřísňující se regulační prostředí nutí evropské organizace přijímat stále sofistikovanější obranná opatření. Očekává se, že výdaje na bezpečnost zůstanou po celé období 2023-2028 vysoké a do roku 2028 dosáhnou téměř 97 miliard USD. Čtěte více

Celosvětové výdaje na kybernetickou bezpečnost letos vzrostou o 12,2 %

27. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
IDC očekává, že celosvětové výdaje na bezpečnost vzrostou v roce 2025 meziročně o 12,2 %. Rostoucí složitost a četnost kybernetických hrozeb - urychlená umělou inteligencí - nutí organizace přijímat pokročilejší obranná opatření. V důsledku toho se předpokládá, že výdaje na bezpečnost budou po období mezi lety 2023 až 2028 trvale růst až na 377 miliard dolarů. Čtěte více

Stabilní a odolný: Takový byl podle IDC vloni trh s bezpečnostními zařízeními

12. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Podle společnosti IDC byly celkové tržby na trhu s bezpečnostními zařízeními stabilní. Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2024 trh vykázal 1,5% růst v tržbách a dosáhly 5,1 miliardy dolarů (meziroční nárůst 77 milionů dolarů). Z hlediska tržeb si vloni nejlépe vedl region EMEA s meziročním nárůstem o 12,4 %. Dodávky činily 1,2 milionu kusů (2,7% nárůst ve srovnání se stejným obdobím roku 2023). Čtěte více

Boris Hlinka (Synology): Partneři oceňují náš provázaný ekosystém

27. 11. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
S Borisem Hlinkou, produktovým manažerem společnosti Synology pro Českou republiku a Slovensko, jsme hovořili nejen o novinkách v portfoliu tohoto výrobce. Kromě samotných produktů jsme se zaměřili také na důležitost komplexního ekosystému, rostoucí roli modelu SaaS, význam doplňkových služeb nebo dnes všudypřítomnou umělou inteligenci. Čtěte více