Infografika: V 1. pololetí hackeři zaútočili na více než 40 % průmyslových počítačových sítí

10. 9. 2018. (redaktor: František Doupal, zdroj: Kaspersky Lab)
Od ledna do června tohoto roku zaútočili hackeři prostřednictvím škodlivého softwaru na 40 % průmyslových řídicích systémů (ICS), které chrání produkty společnosti Kaspersky Lab. Nejnebezpečnějšími zeměmi jsou z tohoto pohledu Vietnam, Alžírsko a Srí Lanka. Naopak nejbezpečnější zemí pro ICS počítače bylo Dánsko.

Kybernetické útoky cílené na průmyslové počítače jsou považovány za jedny z nejnebezpečnějších, protože kromě jiného způsobují odstávky výroby a materiální ztráty. Kyberútok, který vyřadí z provozu průmyslový podnik, navíc může mít přímý dopad na běžný život regionu, poškodit lokální životní prostředí a negativně ovlivnit makroekonomiku.

Z dlouhodobých statistik Kaspersky Lab je patrné, že tato hrozba neustále narůstá. V letošním prvním pololetí bylo alespoň jednou napadeno 41,2 % ICS počítačů. Tato čísla tak navazují na loňský trend, kdy první pololetí zaznamenalo 36,61 % útoků a ve druhém stouplo jejich zastoupení na 37,75 %.

Nejvyšší počet napadených ICS počítačů v prvním pololetí zaznamenali odborníci ve Vietnamu (74,1 %), Alžírsku (71,6 %) a Maroku (65 %). Naopak nejméně napadených průmyslových systémů bylo v Dánsku (14 %), Irsku (14,4 %) a Švýcarsku (15,9 %). Z těchto dat je na první pohled patrné, že si kyberzločinci daleko častěji vybírají systémy v rozvojových částech světa, zatímco průmysl v rozvinutých ekonomikách je v relativním bezpečí.

K nákazám ICS počítačů dochází nejčastěji kvůli infekcím pocházejícím z internetu. Ty jsou odpovědné za 27 % všech útoků. Druhou největší hrozbou jsou přenosná úložiště, která způsobila infekci systémů v 8,4 % případů. První trojici nejvýznamnějších hrozeb uzavírají škodlivé e-maily, které stály za 3,8 % útoků.

„Narůstající množství kybernetických útoků na průmyslové systémy je znepokojující. Proto firmám z tohoto oboru doporučujeme, aby na ochranu svých systémů mysleli od samotného začátku – od chvíle, kdy integrují jednotlivé systémové komponenty a připojují je k internetu. Hlavním prvkem obrany by se přitom měla stát účinná bezpečnostní řešení,“ uvedl Kirill Kruglov, bezpečnostní odborník z Kaspersky Lab.

Informace přináší zpráva specializovaného oddělení ICS CERT, která se zabývá kybernetickými hrozbami ohrožujícími průmyslové sítě.

Celý report oddělení ICS CERT společnosti Kaspersky Lab vztahující se k prvnímu pololetí 2018 si můžete přečíst na této stránce.

Štítky: 
Bezpečnost, Kaspersky

Podobné články

Výdaje na kybernetickou bezpečnost letos v Evropě vzrostou o 11,8%

9. 5. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Společnost IDC předpokládá, že výdaje na bezpečnost v Evropě v roce 2025 meziročně vzrostou o 11,8 %. Geopolitický vývoj, zintenzivnění kybernetické kriminality a zpřísňující se regulační prostředí nutí evropské organizace přijímat stále sofistikovanější obranná opatření. Očekává se, že výdaje na bezpečnost zůstanou po celé období 2023-2028 vysoké a do roku 2028 dosáhnou téměř 97 miliard USD. Čtěte více

Celosvětové výdaje na kybernetickou bezpečnost letos vzrostou o 12,2 %

27. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
IDC očekává, že celosvětové výdaje na bezpečnost vzrostou v roce 2025 meziročně o 12,2 %. Rostoucí složitost a četnost kybernetických hrozeb - urychlená umělou inteligencí - nutí organizace přijímat pokročilejší obranná opatření. V důsledku toho se předpokládá, že výdaje na bezpečnost budou po období mezi lety 2023 až 2028 trvale růst až na 377 miliard dolarů. Čtěte více

Stabilní a odolný: Takový byl podle IDC vloni trh s bezpečnostními zařízeními

12. 3. 2025. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Podle společnosti IDC byly celkové tržby na trhu s bezpečnostními zařízeními stabilní. Ve čtvrtém čtvrtletí roku 2024 trh vykázal 1,5% růst v tržbách a dosáhly 5,1 miliardy dolarů (meziroční nárůst 77 milionů dolarů). Z hlediska tržeb si vloni nejlépe vedl region EMEA s meziročním nárůstem o 12,4 %. Dodávky činily 1,2 milionu kusů (2,7% nárůst ve srovnání se stejným obdobím roku 2023). Čtěte více

Boris Hlinka (Synology): Partneři oceňují náš provázaný ekosystém

27. 11. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
S Borisem Hlinkou, produktovým manažerem společnosti Synology pro Českou republiku a Slovensko, jsme hovořili nejen o novinkách v portfoliu tohoto výrobce. Kromě samotných produktů jsme se zaměřili také na důležitost komplexního ekosystému, rostoucí roli modelu SaaS, význam doplňkových služeb nebo dnes všudypřítomnou umělou inteligenci. Čtěte více