Infografika: V 1. pololetí hackeři zaútočili na více než 40 % průmyslových počítačových sítí

10. 9. 2018. (redaktor: František Doupal, zdroj: Kaspersky Lab)
Od ledna do června tohoto roku zaútočili hackeři prostřednictvím škodlivého softwaru na 40 % průmyslových řídicích systémů (ICS), které chrání produkty společnosti Kaspersky Lab. Nejnebezpečnějšími zeměmi jsou z tohoto pohledu Vietnam, Alžírsko a Srí Lanka. Naopak nejbezpečnější zemí pro ICS počítače bylo Dánsko.

Kybernetické útoky cílené na průmyslové počítače jsou považovány za jedny z nejnebezpečnějších, protože kromě jiného způsobují odstávky výroby a materiální ztráty. Kyberútok, který vyřadí z provozu průmyslový podnik, navíc může mít přímý dopad na běžný život regionu, poškodit lokální životní prostředí a negativně ovlivnit makroekonomiku.

Z dlouhodobých statistik Kaspersky Lab je patrné, že tato hrozba neustále narůstá. V letošním prvním pololetí bylo alespoň jednou napadeno 41,2 % ICS počítačů. Tato čísla tak navazují na loňský trend, kdy první pololetí zaznamenalo 36,61 % útoků a ve druhém stouplo jejich zastoupení na 37,75 %.

Nejvyšší počet napadených ICS počítačů v prvním pololetí zaznamenali odborníci ve Vietnamu (74,1 %), Alžírsku (71,6 %) a Maroku (65 %). Naopak nejméně napadených průmyslových systémů bylo v Dánsku (14 %), Irsku (14,4 %) a Švýcarsku (15,9 %). Z těchto dat je na první pohled patrné, že si kyberzločinci daleko častěji vybírají systémy v rozvojových částech světa, zatímco průmysl v rozvinutých ekonomikách je v relativním bezpečí.

K nákazám ICS počítačů dochází nejčastěji kvůli infekcím pocházejícím z internetu. Ty jsou odpovědné za 27 % všech útoků. Druhou největší hrozbou jsou přenosná úložiště, která způsobila infekci systémů v 8,4 % případů. První trojici nejvýznamnějších hrozeb uzavírají škodlivé e-maily, které stály za 3,8 % útoků.

„Narůstající množství kybernetických útoků na průmyslové systémy je znepokojující. Proto firmám z tohoto oboru doporučujeme, aby na ochranu svých systémů mysleli od samotného začátku – od chvíle, kdy integrují jednotlivé systémové komponenty a připojují je k internetu. Hlavním prvkem obrany by se přitom měla stát účinná bezpečnostní řešení,“ uvedl Kirill Kruglov, bezpečnostní odborník z Kaspersky Lab.

Informace přináší zpráva specializovaného oddělení ICS CERT, která se zabývá kybernetickými hrozbami ohrožujícími průmyslové sítě.

Celý report oddělení ICS CERT společnosti Kaspersky Lab vztahující se k prvnímu pololetí 2018 si můžete přečíst na této stránce.

Štítky: 
Bezpečnost, Kaspersky

Podobné články

Pět největších trendů v oblasti SASE pro rok 2024

19. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Fortinet)
Situace na poli kyberbezpečnosti je komplikovaná. Společnosti využívají tzv. hybridní pracovní sílu, desítky aplikací a třeba i řadu IoT zařízení. Jedním z řešení možných otázek může být přístup SASE (Secure Access Service Edge), na který se v následujícím komentáři zaměřila společnost Fortinet. Čtěte více

Novinky v MSP platformě Acronis: AI skriptování, integrace s AWS a monitoring EDR z partnerské úrovně

18. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Acronis)
Acronis přidal do své MSP platformy Acronis Cyber Protect Cloud řadu nových funkcí, včetně AI skriptování, monitoringu EDR z partnerské úrovně, a integrace s AWS a MS Entra, které dále zvyšují její hodnotu pro MSP poskytovatele. Díky aktuálním inovacím mohou poskytovatelé řízených služeb efektivněji spravovat a chránit před kybernetickými hrozbami IT infrastruktury svých zákazníků. Čtěte více

Únik dat odhalil pozadí čínského kyberšpionážní programu

17. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Check Point)
Únik dat z čínské bezpečnostní společnosti I-Soon částečně odhalil vnitřní fungování čínského národního hackerského programu. Společnost napojená na čínskou vládu aktivně útočila na vlády dalších zemí, ale i na domácí cíle. Ze získaných informací například vyplývá, že společnost byla financována především ze státních peněz. Čtěte více

U 90 % loňských útoků kyberzločinci zneužili protokol RDP

16. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Sophos)
Studie společnosti It’s Oh So Quiet (?): The Sophos Active Adversary Report for 1H 2024+ analyzující přes 150 případů reakce na incidenty řešených týmem Sophos X-Ops Incident Response v roce 2023 zjistila, že kyberzločinci zneužívají protokol vzdálené plochy (Remote Desktop Protocol – RDP), běžnou metodu pro navázání vzdáleného přístupu k systémům Windows, hned v 90 % útoků. Čtěte více