Infografika: Intel oslavil 50 let. Připomeňte si jeho největší inovace

19. 7. 2018. (redaktor: František Doupal, zdroj: Intel)
Intel, jedna z nejdůležitějších společností IT historie, 18. července 2018 oslavila 50 let od svého založení. Pojďme si proto ve stručnosti připomenout deset nejdůležitějších inovací, které spatřily světlo světa právě díky tomuto americkému výrobci.
Zleva Andy Grove, Robert Noyce a Gordon Moore, tři muži, kteří stáli u zrodu Intelu

Architektura x86

V roce 1978 Intel představil v procesoru 8086 instrukční sadu x86. Dnes je na tomto principu založena naprostá většina osobních počítačů, pracovních stanic i serverů.

Moorův zákon

Podle Moorova zákona se počet tranzistorů v integrovaném obvodu zdvojnásobí každé dva roky. Přestože Gordon Moore toto prohlásil ještě před (spolu)založením Intelu, platí dodnes, a žádná jiná společnost v historii z něho nevytěžila víc.

USB

Intel rovněž se rovněž spolupodílel na zrodu univerzálního Plug and Play rozhraní USB, které se brzy stalo průmyslovým standardem pro připojování počítačových periférií. První integrovaný obvod s podporou USB představil Intel v roce 1995.

Procesor 8080

Model Intel 8080 se stal prvním univerzálním procesorem v historii. Na trh se dostal v roce 1974 a i díky němu se staly osobní mikropočítače dostupné milionům lidí.

Tranzistory 3D Tri-Gate

V roce 2011 Intel začal hromadně využívat tranzistory s trojrozměrnou strukturou. Ty zachovávaly Moorův zákon a přinášely dramatický nárůst výkonu při zachování nízké spotřeby.

Procesor Intel 4004

V roce 1971 Intel uvedl na trh model 4004, první komerčně dostupný mikroprocesor. Šlo o monolitické CPU plně integrované na jednom malém čipu.

Procesor Intel Pentium

Procesory Pentium se na trh dostaly v roce 1993, v té době obsahovaly 3,1 milionu tranzistorů a odstartovaly éru značení procesorů Intel slovními názvy namísto číselných.

Paměti 3D XPoint (Intel Optane)

V roce 2015 Intel společně s firmou Micron představil novou nevolatilní paměťovou technologii, která přináší vyšší rychlost než paměti NAND a větší hustotu buněk než paměti DRAM. Intel tuto technologii využívá u produktů řady Optane.

Ethernet

Standard Ethernet společně vytvořily firmy Intel, Digital Equipment a Xerox a umožnily tak jednoduché propojování počítačů v místních sítích.

Vícejádrová architektura

Intel se stal průkopníkem i v oblasti čipů s více výpočetními jádry. Poprvé byla technologie nasazena v roce 2005 a s výjimkou nejnižších modelových řad se rychle rozšířila napříč téměř celým produktovým portfoliem. Nový přístup umožnil dosáhnout vyššího výkonu v přepočtu na watt a znamenal důležitý pokrok ve vývoji mikroprocesorů.

Štítky: 

Podobné články

Výrobce optických síťových modulů MicroOptics se slučuje se značkou Lanview

24. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: EET Group)
Skupina EET Group oznámila sloučení dvou předních poskytovatelů kompletních řešení strukturovaných sítí pro firemní zákazníky, společností MicroOptics a Lanview. Pod hlavičkou skupiny EET Group tak vzniká komplexní poskytovatel optických transceiverů, řešení pro bezdrátovou komunikaci, přenosové sítě, sítě datových center a cloud computing. Čtěte více

SWS získala ocenění od společnosti Canon

24. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: SWS)
SWS převzala již po 6. v řadě od společnosti Canon ocenění Nejlepší distributor za rok 2023 v kategorii „Photo-Video performance“, a to jak za Českou, tak i za Slovenskou republiku. Čtěte více

Intel Vision 2024: Gaudi 3 a další novinky ze světa umělé inteligence

12. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Intel)
Na konferenci Vision 2024 společnost Intel svým partnerům a zákazníkům představila nejdůležitější produktové novinky a technologické pokroky ze světa umělé inteligence pro firmy. Mezi největší inovace patří AI akcelerátor Gaudi 3, podniková AI řešení s novými funkcemi a možnostmi nebo škálovatelné end-to-end systémy založené na otevřeném ekosystému pro různé typy podniků. Čtěte více

Google Find My Device umožní lokalizovat ztracenou elektroniku

10. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Google)
Společnost Google spustila dlouho očekávanou funkci Find My Device, kterou poprvé ohlásila již na své loňské vývojářské konferenci. Technologie využívá sdílenou síť tvořenou miliardami zařízení se systémem Android a funkčně odpovídá možnostem podobných služeb společností Apple a Tile. Aktuálně je služba dostupná v USA a Kanadě, zbytek světa by měl brzy následovat. Čtěte více