HSBC: Údaje PMI ukazují nejslabší nárůst výroby

5. 7. 2011. (redaktor: Petra Piscová, zdroj: HSBC)
Růst českého výrobního sektoru v červnu dále zpomalil, byť v menší míře než v předchozím měsíci. Nové zakázky a zaměstnanost rovněž rostly pomaleji než v květnu, ovšem nárůst cen vstupů byl nejnižší za šestnáct měsíců.

Hlavní Výrobní PMI pro Českou republiku od HSBC, kompozitní jednociferný ukazatel celkového výkonu ve výrobním sektoru, v červnu dále poklesl z květnových 55,9 bodů na 55,1 bodu. Jde o nejnižší hodnotu od února 2010 a z lednového rekordního maxima ve výši 60,5 bodu již index klesl čtyřikrát. Přesto PMI zůstal nad svým dlouhodobým průměrem ve výši 52,9.

K celkovému oslabení růstu výroby na konci druhého čtvrtletí přispěl zejména slabší nárůst nových objednávek. Z údajů vyplývá, že jak tuzemský trh, tak exportní trhy zaznamenaly menší nárůst nových zakázek, byť Německo a Rusko byly označeny za tahouny zvýšené poptávky. Tempo růstu celkového objemu nových zakázek je nejpomalejší od února 2010.
Zvolnění růstu nových zakázek vedlo v červnu k podobnému oslabení tempa růstu produkce. Tempo nárůstu bylo v červnu nejpomalejší od prosince 2009.

Potěšujícím zjištěním aktuálního průzkumu byl další enormní nárůst zaměstnanosti. Tempo rozšiřování pracovních míst ve výrobním sektoru bylo nejpomalejší za pět měsíců, ale zůstalo vysoko nad dlouhodobým průměrem průzkumu.

Výkon dodavatelů se v červnu dále zhoršil, přestože došlo ke zvolnění v růstu nových objednávek. Dodací lhůty u dodávek vstupů se prodloužily již po dvaadvacáté za sebou, ačkoli tomu bylo nejméně od března 2010.

Vzhledem k nedostatku surovin ceny vstupů v červnu nadále prudce rostly. Firmy hlásí vyšší ceny kovů, dřeva, potravin a ropných produktů. Přesto se celkový nárůst cen vstupů opět zpomalil, a to na nejnižší úroveň od února 2010.

Nižší nárůst cen vstupů se v červnu projevil i na cenách hotových výrobků, které vzrostly nejméně za první polovinu roku 2011.
 

Komentář

Dr Murat Ulgen, hlavní ekonom HSBC pro střední & východní Evropu a subsaharskou Afriku, komentoval výrobní průzkum PMI v České republice slovy: „Výrobní index PMI dosáhl svého historického maxima v lednu a v období od února do června čtyřikrát poklesl. V červnu Index zvolnil tempo, pořád ale zůstal růstový. Indexy výroby, nových zakázek a nových exportních zakázek rovněž oslabily oproti předchozím měsícům. Nové zakázky zůstávají nad neutrální úrovní padesáti bodů již po třiadvacet měsíců, nové exportní zakázky dvaadvacet měsíců, ovšem u obou tempo růstu zpomalilo. Růst cen vstupů se v červnu již po třetí měsíc za sebou zmírnil, ceny však nadále rostou. Ceny hotových výrobků tento trend následují a klesají z vyšší hladiny, kterou jsme zaznamenali před několika měsíci. Poměr vstupních a výstupních cen, tedy ukazatel snížení výrobní marže, klesl na nejnižší úroveň od ledna 2010, což naznačuje částečné uvolnění tlaku na zvyšování cen. Zaměstnanost vzrostla v červnu po šestnáctý měsíc v řadě. Ačkoli její červnová úroveň vykazuje, oproti květnové, jisté oslabení, stále zůstává vysoko nad dlouhodobým průměrem průzkumu. Vytváření pracovních míst je dlouhodobé rozhodnutí, takže z Indexu zaměstnanosti podle všeho vyplývá, že firmy pokládají mírné zhoršení výrobních podmínek v poslední době za dočasné.“

Klíčové body

• Tempo růstu výroby oslabilo již pátý měsíc za sebou.
• Tempo růstu nových zakázek je opět pomalejší, ale zaměstnanost utěšeně roste.
• Nárůst cen vstupů je na nejnižší úrovni za posledních šestnáct měsíců.

Obrazová galerie: