HSBC: Tempo růstu rozvíjejících se trhů je slabé

7. 10. 2010. (redaktor: Pavel Gregor, zdroj: )
Jak ukazuje poslední Index rozvíjejících se trhů (EMI) banky HSBC, tempo ekonomického růstu na rozvíjejících se trzích ve třetím čtvrtletí již druhé čtvrtletí za sebou kleslo. Zpomalení bylo nejmarkantnější ve výrobě, jejíž objem rostl vůbec nejpomaleji za rok.

Brazílie, Rusko i Čína zaznamenaly pokles tempa růstu. Brazílie hlásí nejnižší nárůst za pět čtvrtletí; Rusku prudce klesl růst na roční minimum a čínské tempo růstu pokleslo na nejnižší hodnotu za půldruhého roku.

Lépe na tom byla Indie

Z velkých rozvíjejících se tržních ekonomik si razantní tempo růstu uchovala pouze Indie, která výrazně překonala ostatní země. Indie ve třetím čtvrtletí vykázala silný nárůst výstupu, značný růst nových zakázek a byla jednou ze  dvou ekonomik, které nezaznamenaly oslabení v nových exportních zakázkách. Ve třetím čtvrtletí roku 2010 klesl EMI index banky HSBC oproti druhému čtvrtletí z hodnoty 56,0* a vrcholu z prvního čtvrtletí (57,5 bodu) na 54,3 bodu. Přesto však zůstává výrazně výše než ve čtvrtém čtvrtletí roku 2008, kdy index zažil propad na 43,4 bodu.

Hlavní ekonom HSBC Stephen King uvedl: „Silné tempo růstu exportu, které jsme měli možnost vidět od počátku roku, rychle zpomalilo. Podnikatelská očekávání ve službách rychle poklesla, takže jsou nyní na nejnižším bodě od počátku globální finanční krize. Údaje z třetího čtvrtletí naznačují, že tempo ekonomického oživení polevilo v rozvíjejícím se světě rychleji než v USA nebo eurozóně. Dlouhodobý výhled je ovšem nadále optimistický a je pravděpodobné, že produktivitou tažený růst v rozvíjejících se zemích bude nadále překonávat tempo růstu ve vyspělém světě. Strukturálně vzato je pravděpodobné, že rozvíjející se země zůstanou motorem globálního růstu.“

Služby rostly nejpomaleji za rok

Objem výstupu v rozvíjejícím se světě rostl šesté čtvrtletí za sebou, ale tempo růstu pokleslo pod průměr před finanční krizí a je nejpomalejší za pět čtvrtletí. Služby rostly nejpomaleji za rok, stále si však drží solidní postavení v porovnání s výrobou, kde růst produkce klesl pod dlouhodobý trend. Po rekordních výsledcích v prvním čtvrtletí tohoto roku klesl index průmyslové produkce o šest bodů. 

Růst v ČR dosáhl šestiletého maxima

Z růstu výroby nemáme jen špatné zprávy. Ve střední a východní Evropě jsou výsledky místy nadějné – růst dosáhl šestiletého maxima v České republice a čtyřletého maxima v Polsku. V Rusku solidně vzrostla výroba a pomohla tím vyvážit prudký propad v růstu služeb. A na Středním východě, kde byly zavedeny dva nové indexy nákupních manažerů HSBC a poprvé za toto čtvrtletí zařazeny do EMI, zažila Saúdská Arábie prudký vzestup podnikatelské aktivity a Spojené arabské emiráty vykázaly solidní nárůst výstupu. Vypadá to ale, že se na obzoru houfují mraky. V sektoru služeb očekávání podnikatelské aktivity z třetího čtvrtletí na rok dopředu poklesla na nejnižší úroveň od vrcholu finanční krize. Nejméně optimističtí byli čínští poskytovatelé služeb. Ceny výstupů vzrostly od počátku roku 2010 minimálně a inflace zpomalila jak ve výrobě, tak ve službách. Ovšem výrobci hlásili častá zpoždění v dodavatelském řetězci, hlavně v Číně a Rusku, což dodavatelům umožnilo zvednout ceny v okamžiku, kdy poptávka převýšila nabídku.

Index EMI od HSBC se počítá pomocí dlouhodobých údajů PMI od společnosti Markit, která se specializuje na globální finanční informační služby. HSBC v loňském roce oznámila partnerství s firmou Markit, jehož cílem je sponzorovat a vytvořit řadu PMI pro rozvíjející se trhy.