Hrozba ztráty dat po kyberútoku nikdy nebyla větší

20. 9. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Dell EMC)
K většímu riziku ztráty dat vedou raketově rostoucí objemy spravovaných dat, využívání cloudových technologií či zvyšující se počty zaměstnanců pracujících z domova. Většina firem si přitom není jistá, zdali by se dokázala z případného útoku vzpamatovat.

Podle zjištění studie 2021 Global Data Protection Index (GDPI) společnosti Dell Technologies dnes firmy v oblasti ochrany dat čelí řadě problémů v souvislosti s neustálou hrozbou vyděračského softwaru a využitím nových technologií, jako jsou nativně cloudové aplikace, kontejnery Kubernetes a umělá inteligence. Také srpnový průzkum IDC potvrdil, že třetina dotázaných subjektů z celého světa v uplynulých 12 měsících zaznamenala útok vyděračským softwarem nebo průnik, který zablokoval přístup do systémů či k datům.

Aktuální průzkum Dell Technologies navíc odhaluje, že firmy samy cítí slabiny a nedostatečnost svých systémů:

  • Firmy dnes spravují více než desetinásobný objem dat oproti stavu před pěti lety – zatímco v roce 2016 to bylo 1,45 petabytu, v roce 2021 to je 14,6 petabytu.
  • Podle studie se 82 % respondentů domnívá, že jejich stávající řešení na ochranu dat nebudou zcela pokrývat budoucí požadavky. Obavy jsou to opodstatněné – více než 30 % dotázaných v uplynulém roce zaznamenalo ztrátu dat a téměř polovina (45 %) neplánovaný výpadek systémů.
  • Téměř dvě třetiny IT manažerů (62 %) se obávají, že stávající firemní opatření na ochranu dat nebudou dostačovat k obraně proti škodlivému a vyděračskému softwaru a 74 % shodně uvádí větší náchylnost ke ztrátě dat při počítačových útocích v souvislosti s nárůstem počtu zaměstnanců pracujících z domova.
  • Více než dvě třetiny (67 %) respondentů vyjadřují nejistotu, zda by v případě destruktivního počítačového útoku bylo možné veškerá důležitá podniková data znovu obnovit.
  • Bezmála dvě třetiny (63 %) účastníků studie se domnívají, že nové technologie, jako jsou nativní cloudové aplikace, kontejnery Kubernetes, umělá inteligence či strojové učení, představují z hlediska ochrany dat významné riziko. Absence řešení na ochranu dat pro tyto nové technologie byla uváděna jako jeden ze tří nejvážnějších problémů, s nimiž se podniky v tomto směru potýkají.
  • Průměrné náklady způsobené ztrátou dat v posledních 12 měsících se u podniků využívajících bezpečnostní řešení od různých dodavatelů blíží čtyřnásobkuoproti firmám, které vsadily na jediného dodavatele.

„Uvědomujeme si, že v sázce je více než kdy dříve a že úkol ochránit data ještě nebyl náročnější. Vyděračské útoky mohou mít pro jednotlivce i podniky katastrofické následky, ale přijmout předem porážku není řešení,“ uvedl Jeff Boudreau, prezident a generální ředitel divize infrastrukturních řešení společnosti Dell Technologies.

Dell Technologies u svých řešení reaguje na vývoj IT prostředí a nabízí jednotný přístup k ochraně tradičních i moderních pracovních zátěží. Patří k nejvýznamnějším poskytovatelům multicloudové ochrany dat a řešení Dell chrání zhruba sedm exabytů dat u všech významných poskytovatelů veřejných cloudových služeb. Díky neustálým inovacím a úzké provázanosti s VMware a dalšími předními dodavateli si společnost Dell zachovává pozici nejvýznamnějšího světového dodavatele hardwarových zařízení a softwaru na ochranu dat. Dell nabízí jedno z nejkomplexnějších portfolií produktů pro odolnost IT v edge lokalitách, v datových centrech a multicloudových prostředích, včetně řešení jako Dell EMC PowerProtect Cyber Recovery a Dell EMC PowerScale s nástrojem Superna Eyeglass Ransomware Defender.

Dell v této souvislosti rozšiřuje svá řešení pro kybernetickou odolnost o nový software a služby:

  • Řešení na ochranu dat Dell EMC PowerProtect Data Manager přináší funkci Transparent Snapshots, která nabízí nový jedinečný způsob, jak chránit virtuální stroje VMware ve velkém rozsahu. Díky zjednodušení a automatizaci zálohování na úrovni imagů VM a nižším nárokům na infrastrukturu provádí Transparent Snapshots až pětkrát rychlejší zálohování při až pětinásobném snížení latence VM. Tím pomáhá efektivně a úsporně zajistit dostupnost dat VM.
  • Hardwarová zařízení Dell EMC PowerProtect s funkcí Smart Scale umožňují spravovat vícero zařízení na ochranu dat v řádu exabytů a informovaně rozhodovat o kapacitních potřebách s ohledem na růst objemu dat. S pomocí funkce Smart Scale mohou zákazníci nakonfigurovat více zařízení jako jeden pool a získat tak schopnost vidět a spravovat rozsáhlé soubory dat na jedné entitě až o 32 zařízeních PowerProtect a více než třech exabytech logické kapacity. Tímto způsobem lze maximalizovat využití prostředků a ušetřit náklady díky aktivnímu monitoringu a jednodušší správě zálohových dat.
  • Managed services Dell Technologies pro řešení na obnovu dat pomáhají zajistit konzistentní provoz a snižují riziko ztráty dat. Odborníci Dell zajišťují každodenní provoz trezoru pro obnovu a poskytují při obnově dat podporu. Tyto managed services staví na portfoliu poradenských, implementačních a asistenčních služeb společnosti Dell v oblasti obnovy dat.

Dostupnost

  • Dell EMC PowerProtect Data Manager s funkcí Transparent Snapshots bude celosvětově k dispozici v tomto čtvrtletí, pro zákazníky s platnou smlouvou o údržbě bezplatně.
  • Zařízení Dell EMC PowerProtect s funkcí Smart Scale je aktuálně ve fázi technologického preview a očekává se, že bude celosvětově k dispozici v průběhu 1. pololetí 2022.
  • Managed services Dell Technologies pro řešení na obnovu dat jsou celosvětově již k dispozici.

Profilová karta firmy

Dell Technologies

Dell Technologies

Již více než 28 let poskytuje společnost Dell státům, komunitám, zákazníkům a uživatelům kdekoli na světě možnost využívat technologii, která splní jejich sny. Zákazníci věří, že jim zajistíme technologická řešení, s jejichž pomocí toho více udělají i zvládnou – přitom nezáleží na tom, zda u nich doma, v práci, ve škole nebo kdekoli jinde.

Zobrazit detail firmy

Podobné články

Nový tým Esetu se zaměří na mezinárodní kyberkriminalitu

6. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Eset)
Bezpečnostní experti z pražské pobočky ESETu se nově cíleně zaměří na mezinárodní aktivity kyberkriminálních útočných skupin. Nově vzniklý tým vedený Jakubem Součkem má za úkol aktivně vyhledávat a dlouhodobě monitorovat obávané útoky ransomwarem, který dle dat společnosti ESET posílil v minulém roce o více než 50 procent. Čtěte více

Třetina zaměstnanců v práci sdílí hesla, otevírá neznámé přílohy nebo jinak ohrožuje bezpečnost

3. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Anect)
Třetina českých zaměstnanců porušuje zásady bezpečného chování na internetu a své zaměstnavatele tak vystavuje zvýšenému riziku online podvodu nebo hackerského útoku. Lidé například navzájem sdílejí přihlašovací údaje do firemních systémů, zasílají pracovní dokumenty soukromým e-mailem či přes sociální sítě nebo k práci využívají neschválené soukromé počítače či telefony. Čtěte více

Počet DDoS útoků na české firmy roste druhý měsíc v řadě

3. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: ComSource)
Počty DDoS útoků na české firmy i jejich celková intenzita v březnu opět vzrostly. Oproti předcházejícímu měsíci dvojnásobně, ve srovnání se začátkem roku dokonce šestinásobně. Dostaly se tak přibližně na úroveň léta loňského roku. Trendem je přitom využívání stále kvalitnějších a efektivnějších útoků. Nejvíce útoků již od července loňského roku míří z Ruska. Čtěte více

Řešení HP Wolf Pro Security získalo vynikající hodnocení v AV-TESTu

3. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: HP Inc.)
Výzkumníci z AV-TESTu označili nové řešení HP Wolf Pro Security za „TOP Produkt“ pro ochranu koncových zařízení ve firmách. Studie výzkumného institutu v oblasti bezpečnosti IT AV-TEST potvrdila, že bezpečnostní software Wolf Pro Security od HP je jedním z nejlepších antivirových řešení pro firemní uživatele využívající platformu Windows na trhu. Čtěte více