HPE rozšiřuje portfolio superpočítačů řady Cray

21. 11. 2022. (redaktor: František Doupal, zdroj: Hewlett Packard Enterprise)
Společnost Hewlett Packard Enterprise učinila své superpočítače dostupné dalším podnikům. Tím jim poskytuje možnost rychleji řešit své problémy a inovovat díky špičkovým energeticky úsporným superpočítačům, které jsou dostupné v menších velikostech a za nižší cenu.
HPE Cray EX2500

Rozšířené portfolio nově obsahuje superpočítače HPE Cray EX a HPE Cray XD, které jsou založeny na exascale inovacích společnosti a poskytují end-to-end a účelově zaměřené technologie v oblasti výpočtů, zrychlených výpočtů, propojení, úložišť, softwaru a flexibilních možností napájení a chlazení. Tyto superpočítače podnikům poskytnou nejen vysoký výkon, ale umožní využívat umělou inteligenci (AI) k řešení obtížných a datově náročných pracovních úkolů. Stejně tak jim pomohou urychlit iniciativy v oblasti AI či strojového učení a v neposlední řadě poslouží k urychlení inovací potřebných při dodávání produktů a služeb na trh.

„Vstoupili jsme do nové exascale éry, která je reprezentována masivním růstem dat, vyžadující pokročilé modelování, simulaci, analytiku a schopnosti AI ve velkém měřítku,“ uvedla Trish Damkroger, produktová ředitelka a senior viceprezidentka HPC, AI & Labs společnosti HPE, a dodala: „S rozšířeným portfoliem HPE Cray, které pohání naše špičkové exakapacitní technologie, umožníme různým organizacím jak komerčního, tak veřejného sektoru zvládnout jejich rostoucí potřeby tím, že jim poskytneme superpočítače s bezprecedentním výkonem, které budou vyhovovat jejich potřebám.“

Nové superpočítače společnosti HPE:

HPE Cray EX2500 – nabízí stejnou architekturu jako superpočítač HPE Cray EX4000 (který je nejrychlejším systém třídy exascale na světě), ale je o 24 % menší, aby se snadněji vešel do podnikového datového centra. Jeho součástí je kapalinové chlazení vylepšující energetickou účinnost, čímž podnikům nabízí efektivnější řízení nákladů (které požadují při vyšších výkonech), ale zároveň zanechává nižší uhlíkovou stopu.

HPE Cray XD2000 a XD6500 – jsou účelové servery, které byly vytvořeny integrací produktů společností HPE a Cray. Poskytují maximální výkon pro pokročilé pracovní zátěže včetně modelování, simulací a AI. Kompatibilní jsou s tradičními podnikovými datovými centry, protože poskytují flexibilitu a širokou škálu možností přizpůsobení technologií napříč procesory, akcelerátory, úložištěm, propojením a možnostmi napájení a chlazení v závislosti na potřebách pracovního zatížení.


Nové superpočítače jsou vybaveny technologiemi:

 • HPE Slingshot – síťové propojení umožňující řešit požadavky na vysokou rychlost a lepší řízení v případě přetížení, čímž napomáhá plynulejšímu chodu složitých aplikací.
 • Cray Clusterstor E1000 – poskytuje rozšířené úložiště s inteligentním vrstvením podporující datově náročné úlohy, jako je trénování AI modelů, aby bylo ukládání a přístup k datům snadné a efektivní.
 • Programovací prostředí HPE Cray – přináší integrovanou softwarovou sadu
  s kompilátory a vývojářskými nástroji, které se postará o přenositelnost kódu a umožní vývojářům spouštět kód kdykoliv a kdekoliv ho potřebují.
 • Přímé chlazení kapalinou – účinně odvádí teplo z vysoce výkonných zařízení, jako jsou procesory, GPU a switche.


Robustní ekosystém heterogenních výpočetních a akcelerovaných řešení

Nové superpočítače HPE Cray EX2500 a HPE Cray XD2000 a XD6500 pracují na nejnovějších typech procesorů, GPU a akcelerátorů, které poskytují pokročilé výpočetní a akcelerované výpočetní schopnosti potřebné v náročných pracovních zátěžích.

Superpočítač HPE Cray EX2500 podporuje procesory AMD EPYC 4. generace a 4. generaci procesorů Xeon Scalable. Společnost HPE je také první, kdo nasadí zákaznický systém využívající 4. generaci škálovatelných procesorů Xeon v Národní laboratoři amerického ministerstva energetiky v Los Alamos, kde podpoří výzkum a vývoj pro Národního úřadu pro jadernou bezpečnost (NNSA), aby se vypořádal s modelováním a simulací jaderných zbraní ve vysokém 3D rozlišení. Superpočítače HPE Cray XD6500 podporují 4. generaci procesorů Xeon Scalable a GPU NVIDIA H100 Tensor Core.

Dostupnost

 • Superpočítače HPE Cray EX2500 s procesory Xeon Scalable 4. generace již nyní mohou objednávat vybraní zákazníci, přičemž všem ostatním budou dostupné v prvním čtvrtletí příštího roku.
 • Superpočítače HPE Cray EX2500 s procesory AMD EPYC 4. generace již nyní mohou objednávat vybraní zákazníci, přičemž všem ostatním budou dostupné ve druhém čtvrtletí příštího roku.
 • Superpočítače HPE Cray XD2000 s procesory AMD EPYC 4. generace chlazené vzduchem je možné objednávat již dnes. HPE Cray XD2000, obsahující procesory AMD EPYC 4. generace s kapalinovým chlazením bude možné objednávat od 5. prosince.
 • Superpočítače HPE Cray XD2000 s procesory Intel Xeon Scalable 4. generace bude možné objednat ve druhém čtvrtletí roku 2023.
 • Superpočítače HPE Cray XD6500 s procesory Xeon Scalable 4. generace bude možné objednat v prvním čtvrtletí roku 2023.
 • Superpočítače HPE Cray XD6500 s grafickými procesory NVIDIA H100 Tensor Core bude možné objednat v prvním čtvrtletí roku 2023.
Video : 
Štítky: 
Superpočítače, HPC, Hewlett Packard Enterprise

Podobné články

HPE s pomocí řešení „na klíč“ od Nvidie urychluje trénink AI

20. 11. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: Hewlett Packard Enterprise)
Nové superpočítačové řešení HPE určené velkým podnikům, výzkumným institucím a vládním organizacím urychluje trénování a ladění modelů umělé inteligence pomocí soukromých datových sad. Softwarové nástroje umožňující trénovat a ladit modely a vyvíjet aplikace umělé inteligence, doplňují kapalinou chlazené superpočítače, akcelerované výpočty, sítě, úložiště a služby. Čtěte více

Co přinese nová generace serverových procesorů Intel Xeon?

10. 2. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: Intel, storagereview.com, servethehome.com, hothardware.com)
Vedle nových procesorů řady Core společnost Intel nedávno představila také inovované varianty serverových CPU série Xeon. Co konkrétně čtvrtá generace procesorů Intel Xeon Scalable a modely Intel Xeon Max (rozšířené o paměti typu HBM) zákazníkům nabídnou? Čtěte více

Hewlett Packard Enterprise v Česku staví nový výrobní závod na superpočítače

23. 5. 2022. (redaktor: František Doupal, zdroj: Hewlett Packard Enterprise)
Specializovaný HPC výrobní závod, který je součástí čtyř globálních lokalit, kde společnost HPE vyrábí HPC systémy, se bude nacházet v Kutné Hoře – vedle stávajícího evropského závodu HPE na výrobu standardních serverů a řešení pro ukládání dat. O výrobu v novém závodě, která bude zahájena ve třetím kvartále 2022, se postará firma Foxconn. Čtěte více

Atos představil superpočítač s nejlepším výkonem na metr čtvereční

21. 2. 2022. (redaktor: František Doupal, zdroj: Atos)
Společnost Atos na včerejším odhalení představila novou generaci superpočítače postaveného na architektuře BullSequana XH3000. Zařízení s procesory nové generace nabídne výpočetní výkon až 10 exaFLOPS. Čtěte více