HPE podporuje rychlé přijetí otevřených multi-vendor 5G řešení

25. 9. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Hewlett Packard Enterprise)
Společnost Hewlett Packard Enterprise představila testovací a vývojářské prostředí HPE 5G Lab, ve kterém mohou telekomunikační společnosti a další partneři ověřovat a integrovat 5G síťová řešení. S pomocí HPE 5G Lab mohou tyto společnosti urychlit adopci 5G a získat praktické zkušenosti s nejnovějšími 5G inovacemi v živém testovacím prostředí.

HPE 5G Lab již získalo podporu řady vedoucích technologických společností včetně Affirmed Networks, Casa Systems, Intel, JMA Wireless, Metaswitch, Nokia, Openet a Red Hat.

Standardy 5G byly navrženy tak, aby mohly telekomunikační společnosti budovat své 5G sítě na otevřených cloud-nativních platformách, které využívají modulární softwarové a hardwarové komponenty od různých dodavatelů. Díky tomu mohou rychleji, bezpečněji a pružněji zavádět nové 5G služby. To však představuje velký posun na trhu, který v minulosti spoléhal na proprietární, vertikálně integrované systémy. Aby dokázali tuto změnu obsáhnout, hledají telekomunikační společnosti spolehlivé a ověřené partnery, kteří zvládnou demostrovat výkonnost a interoperabilitu svých systémů v živém testovacím prostředí a v reálném čase.

„Vlády i mobilní operátoři po celém světě vidí v otevřených 5G technologiích příležitost posunout se od řady dodavatelů, kteří v minulosti vyvolávali pochybnosti ohledně zabezpečení, odolnosti a diverzifikace trhu,“ uvedl Phil Mottram, viceprezident a generální ředitel pro oblast Communications and Media Solutions ve společnosti HPE. „Navzdory mnoha úspěšným nasazením stále převládají pochyby ohledně schopnosti otevřených 5G technologií nahradit starý způsob budování sítí. Se spuštěním HPE 5G Lab mohou telekomunikační společnosti, dodavatelé jednotlivých řešení i orgány státní správy testovat inovativní nová řešení a ujistit se, že jsou připraveni na jejich hromadné nasazení.“

Díky otevřenému přístupu mohou nyní telekomunikační společnosti spolupracovat s nejlepšími poskytovateli řešení a prakticky s jakýmkoliv nezávislým dodavatelem softwaru a vytvářet tak síťová řešení přímo na míru jednotlivým případovým studijím. HPE 5G Lab povzbuzuje telekomunikační společnosti, vendory a poskytovatele platforem ke společnému testování, dokumentaci a validaci jejich technologií v rámci jednoho řešení.

HPE 5G Lab se zpočátku zaměří na přinesení inovací do dříve jednolitého jádra mobilních sítí. Aby bylo možné plně využít výhod a výkonu 5G technologií, je třeba při iniciálním nasazení 5G rádiových přístupových sítí, které v současné době využívají 4G páteřní infrastrukturu, migrovat na samostatnou 5G páteř. To umožní holistickou správu, sdílení dat a tvorbu virtuálních 5G sítí na separátní účely a se specifickými charakteristikami. HPE 5G Core Stack je skutečně otevřený a umožňuje operátorům vyměňovat síťové funkce (NF), jak je potřeba, a tím si zachovat flexibilitu a náskok nad konkurencí. HPE 5G Lab umožňuje telekomunikačním společnostem testovat a ověřovat více síťových funkcí od různých dodavatelů a zároveň se spolehnout na HPE při integraci těchto řešení do HPE 5G Core Stack.                                      

HPE 5G Lab je dostupná zákazníkům a HPE partnerům po celém světě skrz vzdálený přístup a zahrnuje poskytnutí personálu pro správu a provozování laboratorního prostředí i pomoc s integrací a testováním. Celá laboratoř je postavena na portfoliu HPE 5G řešení a zahrnuje následující technologie:

  • HPE 5G Core Stack – včetně 5G síťových funkcí od HPE a našich partnerů, HPE Shared Data Environment (SDE) a vrstvy pro orchestraci.
  • HPE Telco Cloud – včetně standardních serverů, úložišť a síťových komponent pro provozování 5G sítě spolu s cloudovými a kontejnerovými platformami, jako jsou HPE Ezmeral Container Platform, RedHat OpenShift, RedHat OpenStack a VMware Tanzu.
  • HPE Telco blueprinty pro páteř i přístupovou vrstvu – včetně infrastrukturních a virtuálních stacků, podporujících řešení třetích stran i HPE jako jsou HPE 5G Core Stack a HPE Edge Orchestrator.
  • Síťové vybavení Aruba podporující podnikové služby poskytované telekomunikačními společnostmi a integraci Wi-Fi 6 s 5G.

Pro získání přístupu do HPE 5G Lab a docílení validace s 5G Core Stack se musí nezávislí dodavatelé softwaru nejprve připojit k partnerskému programu HPE Partner Ready. Tím prokážou shodu s 3GPP standardy a mohou poté čerpat benefity z rostoucího HPE 5G ekosystému včetně globální prodejní sítě HPE, podpory prodeje a zcela nových finančních modelů dodávky prostřednictvím HPE GreenLake a HPE Financial Services.

Se službou HPE GreenLake mohou telekomunikační společnosti získat kompletní páteřní 5G síť v podobě předintegrované softwarové a hardwarové platformy, jíž lze čerpat v modelu as-a-service. Při nasazení HPE 5G Core Stack spolu se službou HPE GreenLake pak získají účelně sestavenou otevřenou platformu pro fungování 5G s minimálními základními investicemi. Zároveň mají možnost toto řešení dále škálovat podle aktuálních požadavků a budou tak připraveny na budoucí vývoj a růst 5G technologií.

HPE and jeho partneři již demonstrovali několik velice úspěšných cloud-nativních, multi-vendor nasazení 5G páteře, jakými jsou příklady z Koreje a Francie.

Štítky: 
5G, Mobilní sítě, Ze světa firem, Hewlett Packard Enterprise

Podobné články

T-Mobile spouští 5G síť a do konce roku hodlá pokrýt čtvrtinu populace Prahy a Brna

22. 10. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: T-Mobile)
T-Mobile spouští od 1. listopadu v České republice komerční provoz mobilní sítě 5G. V Praze a v Brně, kde T-Mobile nabídne nejlepší pokrytí z tuzemských operátorů, bude mít do konce roku k dispozici 5G signál více než čtvrtina populace. Síť budou moci využívat všichni zákazníci s patřičným mobilním telefonem. Čtěte více

Většina Čechů se sítí páté generace neobává

1. 9. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Huawei)
O existenci 5G sítí ví 8 z 10 Čechů, ovšem až dvě třetiny se domnívají, že o nich stále nemají dostatek informací. Více než polovina respondentů nemá ze sítí 5G obavy, pětina dotázaných obavy spojené s 5G sítěmi přiznává, zatímco zbylá část respondentů se nedokázala rozhodnout. Nicméně potřebu budovat sítě nové generace podporuje zhruba polovina Čechů. Čtěte více

Ericsson uzavřel 100. dohodu na instalaci 5G sítě

18. 8. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: Ericsson)
Společnost Ericsson dosáhla významného milníku na poli 5G – uzavřela 100. obchodní dohodu o 5G s poskytovatelem komunikačních služeb. Prohlášení firmy Ericsson také zahrnuje 58 veřejně vyhlášených smluv a 56 již zprovozněných 5G sítí na pěti kontinentech. Čtěte více

Český telekomunikační úřad vyhlásil výběrové řízení pro sítě 5G

11. 8. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: ČTÚ)
ČTÚ zahájil výběrové řízení, na jehož základě udělí vítězným uchazečům příděly rádiových kmitočtů v pásmech 700 MHz a 3 400–3 600 MHz. Současně zveřejnil tabulku s vypořádáním připomínek obdržených ve veřejné konzultaci zahájené na počátku června tohoto roku. Čtěte více