HP bude v ČR vyrábět servery Moonshot pro celý region EMEA

30. 5. 2013. (redaktor: František Doupal, zdroj: HP)
Od června letošního roku bude společnost HP v České republice výrobět serverové systémy HP Moonshot. Softwarově definované servery Moonshot se budou montovat v areálu společnosti Foxconn v Kutné Hoře a budou svou produkcí pokrývat objednávky z celého regionu EMEA (Evropy, Středního východu a Afriky).

HP Moonshot umožní nasadit nově koncipované aplikace a řešení, které budou schopny v reálném čase zpracovávat takřka neomezené množství dotazů, statistik, analýz a procesů. Zatímco koncepce současných serverů nabízí pouze omezené možnosti rozšíření a velké serverové farmy jsou náročné na spotřebu, prostor i správu, platforma HP Moonshot nabízí takřka neomezenou možnost rozšíření a dokáže v jednom okamžiku využívat tisíce serverových jader při minimálních rozměrech serverů.

Systém HP Moonshot se skládá ze skříně HP Moonshot 1500 a serverů HP ProLiant Moonshot optimalizovaných pro konkrétní aplikace. Díky podpoře až 1 800 serverů v jediném racku zabírají servery HP Moonshot pouhou jednu osminu prostoru vyžadovaného klasickými x86 servery. Každá skříň sdílí tradiční komponenty včetně zasíťování, správy HP Integrated Lights-Out (iLO), napájení a chlazení, což minimalizuje složitost systému a zároveň přispívá ke snižování nároků na energii a prostor.

Zákazníci, kteří nasadí do prostředí svých odpovídajících aplikací servery HP Moonshot, zaplatí méně než třetinu provozních nákladů v porovnání s provozem běžných x86 serverů.

„Úsporné servery HP Moonshot plánujeme zavést v řadě aplikací, kde povedou k nové vlně transformací služeb datových center,“ řekl Jiří Lepka, technologický ředitel divize serverů HP ProLiant. „Budou podporovat nově vznikající webová, cloudová a masivní IT prostředí, ale také analytické aplikace, telekomunikační prostředí, zpracování velkých objemů dat či aplikace s vysokými požadavky na výpočetní výkon. Věříme s rychlý nástup i v oblasti herního průmyslu, finančních služeb, genomiky, rozpoznávání tváří nebo analýzy hlasu a videa.“

Hardware, který naslouchá potřebám aplikací

Softwarově definované servery HP Moonshot představují druhou generaci serverů v rámci programu HP Project Moonshot. Tato třída serverů je zkonstruována tak, aby dokázala reagovat na potřeby IT v oblasti sociálních sítí, cloudových řešení, mobility a velkých objemů dat (Big Data). Servery HP Moonshot jsou postaveny na procesorech, využívaných obvykle v chytrých mobilních telefonech a tabletech, díky nimž dosahují nižší spotřeby energie a mnohem lepšího využití prostoru za výrazně nižší cenu.

Na softwarově definované servery HP Moonshot navazují softwarově definované sítě díky integrovaným síťovým prvkům HP s podporou protokolu OpenFlow. Softwarově definovaná síť umožňuje automatické nastavení komunikační infrastruktury podle aktuální potřeby aplikací s reakční dobou kratší než jedna milisekunda, místo statické ručně prováděné konfigurace. Síť se díky centralizovanému kontroleru dokáže dostat k informacím, které běžně nemá, například s kým hodlá nějaká aplikace komunikovat, jakým způsobem a jakou kvalitu služby a parametry sítě očekává. Současně dokáže síť poskytovat aplikacím údaje o aktuální situaci a ty tak mohou přizpůsobit svůj běh například přesunutím výpočtů na cartridge s volnějším komunikačním pásmem.

Provázaný systém softwarově definovaných komponent

Platforma HP Moonshot dokáže efektivně spojit servery, uživatelská data a síťovou infrastrukturu do jednoho softwarově definovaného celku, který se dokáže pružně přizpůsobit požadavkům jakýchkoli aplikací. Pomůže organizacím automatizovat procesy, díky nimž bude možné v reálném čase získat z dat informace, díky čemuž budou moci jejich zákazníci využívat maximálně personalizované informace.

„Dlouholetý vývoj HP postupně rozšiřoval technologické možností a inovace IT infrastruktury, které postupně vyústily až v první softwarově definovaný server a sítě, umožňující organizacím optimalizovat infrastrukturu podle vysoce specifických požadavků na výkon,“ uvedl Tomáš Kubica, technologický ředitel divize HP Networking. „Systém HP Moonshot, vycházející z duševního vlastnictví HP v oblasti špičkových serverů, síťové infrastruktury a deseti let rozsáhlého výzkumu v HP Labs, přináší zásadní vylepšení z hlediska spotřeby energie, prostoru, nákladů i složitosti IT infrastruktury.“

Nová dimenze možností, výkonu a úspor

Servery HP ProLiant Moonshot posouvají na zcela novou a atraktivní úroveň také ekonomickou stránku IT infrastruktur: systém využívá až o 89 % méně energie a o 80 % méně prostoru při až o 97 % nižší složitosti a ceně až o 77 % nižší oproti stávající generaci serverů. Například po nasazení technologie HP Moonshot na provoz webu hp.com, který dosahuje přibližně tří milionů návštěv denně, klesla spotřeba na úroveň odpovídající provozu pouhých dvanácti 60W žárovek, což je naprosto zásadní vylepšení.

Pokud by do roku 2016 bylo jen 10 % ze všech serverů postaveno na architektuře Moonshot, celosvětově by se ušetřilo obrovské množství energie, odpovídající ekvivalentu např.:

• Tři čtvrtě milionu aut, která by zmizela ze silnic.
• Více než 1,5 miliardy litrů benzínu.
• Téměř devíti miliard barelů ropy.
• Téměř 50 000 cisternových vozů naplněných benzínem.
• Roční spotřebě elektrické energie ve více než půl milionu domácností.
• Téměř 100 milionů stromů vysazených a pěstovaných po dobu 10 let.
• Přibližně 20 000 železničních nákladních vozů spáleného uhlí.

Podobné články

Trh se servery klesal v tržbách a stagnoval v objemu

14. 9. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Podle společnosti IDC se ve druhém čtvrtletí 2021 celosvětově prodalo 3,2 milionu serverů (meziroční nárůst o 0,1 %) při tržbách 23,6 miliardy USD (meziroční pokles o 2,5 %). Čtěte více

Modernizovaný hyperkonvergovaný systém Dell EMC VxRail zvyšuje výkon i flexibilitu

27. 7. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Dell EMC)
Společnost Dell Technologies představila nové, výkonnější systémy hyperkonvergované infrastruktury Dell EMC VxRail založené na nedávno uvedených serverech Dell EMC PowerEdge. Dell vydává také inovovaný software a představuje dynamické nody, které zákazníkům umožní efektivněji využívat stávající prostředky a podporovat náročné pracovní zátěže. Čtěte více

Výdaje na cloudovou infrastrukturu v první čtvrtletí 2021 rostly

16. 7. 2021. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: IDC)
Podle studie IDC Worldwide Quarterly Enterprise Infrastructure Tracker: Buyer and Cloud Deployment vzrostly v prvním čtvrtletí roku 2021 (1Q21) výdaje na produkty výpočetní a úložné infrastruktury pro cloudovou infrastrukturu, včetně dedikovaných a sdílených prostředí, meziročně vzrostly o 12,5 % na 15,1 miliardy dolarů. Čtěte více

Kingston Digital dodává U.2 NVMe SSD disk DC1500M pro datová centra

8. 7. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Kingston)
Kingston zahájil prodej U.2 NVMe PCIe SSD DC1500M, který je určen pro datová centra a smíšenou provozní zátěž. DC1500M využívá rozhraní NVMe PCIe 3.0 ×4 a má předvídatelný výkon při náhodném čtení/zápisu i předvídatelnou latenci v širokém rozsahu pracovních zátěží. Čtěte více