Hodí se chromebooky do školství?

20. 12. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Platforma Chrome OS od Googlu je s námi již déle než deset let. A ačkoli to tak v našich podmínkách nemusí na první pohled vypadat, v řadě jiných regionů jde o důležitého hráče, který nabízí řadu unikátních vlastností. Na mnoha trzích jde navíc i o platformu hojně nasazovanou ve školství. Mohou se chromebooky prosadit i v českých a slovenských školách?

Ve svých počátcích byl Chrome OS velmi jednoduchý systém, který se mohl pochlubit rychlým zprovozněním, snadnou obsluhou, minimem nastavení, svižnou odezvou, dobrou výdrží baterie nebo průběžnými automatickými aktualizacemi softwaru i zabezpečení. Zjednodušeně řečeno šlo vlastně jen o vylepšený internetový prohlížeč Google Chrome s několika možnostmi navíc. Funkcemi v té době sice příliš neoplýval, ale svou jednoduchostí a tím, že se jej naučili používat i zcela nezkušení uživatelé, nebo třeba děti, to dokázal vynahradit. Navíc šlo většinou o velmi levná a dostupná řešení.

Google však na své platformě, která se jednu dobu považovala i za potenciálního nástupce Androidu, nepřestal pracovat a postupně ji vylepšoval a rozšiřoval až do dnešní podoby, kdy si stále zachovává onu pověstnou jednoduchost. Jde však už o univerzální a všestranný systém, na kterém lze odbavit drtivou většinu požadavků, které na počítač či tablet můžeme mít. Samozřejmě se tak stalo i díky postupnému přesunutí celé řady nástrojů do online prostředí, což je věc, se kterou si právě Chrome OS velmi dobře rozumí.

Na provázanosti s online službami a aplikacemi byl Chrome OS od svých počátků založen, což mu bylo dříve mnohými vytýkáno a považováno za nevýhodu. Od uvedení systému na trh však již uplynulo deset let, a přístup, který byl dříve vzácný a průkopnický, se dnes v mnoha směrech považuje za naprostý standard. Velkou část softwaru a služeb dnes prostřednictvím internetu využíváme takřka všichni a ani se nad tím příliš nepozastavujeme. V cloudu máme e-maily, kalendáře, dokumenty, fotografie, filmy a seriály, hry i mnoho dalšího. Nejenom firemní, ale i soukromé záležitosti takto řešíme bez jakéhokoli zaváhání. Jedna z důležitých bariér proti nasazování chromebooků tak postupně zcela zmizela. Naopak, dnes se dá podobný přístup považovat spíše za výhodu.

Nové možnosti získal Chrome OS také díky relativně nedávno doplněné schopnosti stahovat a spouštět aplikace pro platformu Android. Když k tomu připočteme možnost spouštět hry prostřednictvím platforem, jako jsou např. Google Stadia či Nvidia GeForce Now, a konzumovat média díky populárním službám včetně Netflixu, Spotify a dalších, dostaneme zařízení, které nebude běžného spotřebitele nijak omezovat a zároveň mu ve srovnání s jinými platformami nabídne i řadu výhod.

Chromebooky ve školách

Zejména ve Spojených státech, Kanadě, ale i řadě dalších zemí, byly chromebooky již od svých počátků (také díky podpoře ze strany Googlu) populární i ve školství.

Díky dostupné ceně a výhodám, jako je snadné nasazení a zprovoznění, jednoduché používání, podpora uživatelských účtů, zálohování informací v cloudu a možnost práce s nimi i z dalších míst a zařízení či neustálé automatické aktualizace systému i zabezpečení, možnosti hromadné vzdálené správy apod. šlo o vcelku logickou volbu. Výhodou je také snadné sdílení zařízení mezi více žáky, skupinami nebo třídami, a to včetně automatického přizpůsobení aplikací a dalších preferencí na míru každému z nich. Uživatelé se navíc mohou spolehnout na 100% zabezpečení svých informací – i pokud je zařízení sdíleno mezi více studenty. V případě, že nejsou data ukládána online, ale zůstávají v lokální paměti přístroje, jsou šifrována a dostupná pouze po přihlášení.

Z hlediska dostupného hardwaru je dnes možné vybírat ze široké škály zařízení včetně notebooků s různými úhlopříčkami obrazovky, mnoha typů konvertibilních zařízení, nebo dokonce tabletů. Často jde o přístroje s dotykovými obrazovkami a přesnými stylusy, které se mohou hodit pro kreslení, pořizování náčrtů nebo zapisování poznámek. Dotykové ovládání navíc umožňují interaktivní ovládání nejrůznějších výukových materiálů nebo třeba vzdělávacích her nebo kvízů. Samozřejmostí bývají vestavěné webové kamery a reproduktory, které jsou nezbytnou komponentou pro plnohodnotnou účast na online výuce. Počítá se také s různými podpůrnými funkcemi pro žáky a studenty s různými formami tělesného postižení. K dispozici jsou navíc i různé typy odolných (MIL-SPEC) či jinak pro školy přímo uzpůsobených zařízení, která jsou ve srovnání s běžnými přístroji lépe připravena odolávat každodenním nástrahám žákovského či studentského života.

Chromebooky těží i ze širokého ekosystému Googlu a jeho partnerů v rovině jeho vlastních služeb i nabídky specializované pro vzdělávací instituce. Běžné služby Googlu asi není potřeba podrobněji představovat, pojďme se však blíže podívat na vlastnosti a nástroje připravené speciálně pro vzdělávací segment.

Google Workspace for Education

Přímo pro školy a další vzdělávací instituce Google připravil program Workspace for Education. Jde o balíček služeb, který pod jednou střechou nabízí nástroje pro (online) výuku, týmovou spolupráci, online komunikaci či práci s dokumenty a prezentacemi. Vše je samozřejmě plně zabezpečené a v souladu s GDPR i dalšími legislativními požadavky.

Platforma je vhodná pro různé typy škol a je k dispozici v několika verzích, které se liší svými možnostmi a cenami. Varianta Education Fundamentals je k dispozici zdarma, dále jsou nabízeny úrovně Education Standard (v ceně 3 dolary / 2,2 eura na studenta a rok), Teaching and Learning Upgrade (4 dolary / 2,5 eura) a nejvyšší Education Plus (5 dolarů / 3,4 eura).

Ve všech edicích jsou kromě běžných nástrojů Googlu (jako Gmail, Meet, Kalendář, Disk či Dokumenty) k dispozici i specializované nástroje jako Classroom (Učebna) či Assignments (Úkoly).

Např. nástroj Meet je možné v prvních dvou edicích využít pro připojení až 100 účastníků, další dvě edice podporují až 250 účastníků. Hodit se mohou i funkce pro pokládání dotazů nebo vytváření anket, které jsou stejně jako např. sledování docházky součástí dvou vyšších balíčků.

Google Classroom (Učebna) je jakýmsi pomyslným centrem online výuky z pohledu studenta i učitele, jehož cílem je pomoci se samotným průběhem výuky, s její správou či hodnocením (známkováním). Studenty je možné dělit do virtuálních tříd (i dočasných skupin) a následně s nimi pracovat analogicky s reálným rozdělením ve fyzickém světě. Studenti i učitelé zde mohou společně komunikovat během online hodin, spolupracovat na dokumentech a různých dalších materiálech a přistupovat sem odkudkoli díky svým chromebookům, počítačům, tabletům nebo třeba telefonům. Dále zde mohou uživatelé sdílet potřebné materiály nebo o nich diskutovat a komentovat je. Hodit se může i možnost pořízení záznamu z hodiny či prezentace a jeho sdílení studentům pro pozdější výuku či další práci s ním. Google Assignments (Úkoly) pak slouží pro snadnou distribuci, kontrolu a hodnocení domácích úkolů a jiných studentských prací.

Nástrojů, funkcí a možností, které jsou součástí jednotlivých edic Google Workspace for Education je samozřejmě mnoho. Logicky platí, že čím vyšší edici si škola či jiná instituce platí, tím více toho má k dispozici. Vyšší edice jsou samozřejmě vhodné pro organizace s většími nároky, jako jsou třeba vysoké školy či univerzity, kde se může hodit např. i automatická kontrola odevzdávaných prací proti kopírování či plagiátorství nebo možnost přímého streamování (online) přednášek až pro desítky tisíc sledujících.

Funkci Family Link naopak ocení spíše rodiče mladších žáků, které lze jejím prostřednictvím lépe kontrolovat při práci svými zařízeními a nastavovat jim různá pravidla a limity při práci s jednotlivými aplikacemi.

 

Hromadná správa a zabezpečení jsou základem

Platforma Chrome OS a řešení Google Workspace for Education nabízejí široké možnosti hromadné (a vzdálené) správy, které výrazně usnadní a urychlí nasazování nových zařízení.

IT administrátoři mají díky dostupným nástrojům možnost např. hromadně nastavovat a spravovat až tisíce zařízení, přidělovat přes 500 různých uživatelských politik a oprávnění, vytvářet uživatele nebo třeba instalovat další přístroje (typicky tiskárny) a spravovat síťovou konektivitu a s ní související práva. S automatickou hromadnou konfigurací přístrojů může pomoci např. funkce Zero-touch, kdy prodejní partner či dodavatel, tedy typicky reseller nebo distributor, zajistí u Googlu hromadné nastavení automatického zařazení do domény a jeho připojení k internetu ihned po zapnutí přístroje.

Práci správců výpočetní techniky usnadňuje také automatické zálohování souborů a informací jednotlivých uživatelů do jejich vlastních účtů a potažmo pak možnost snadného přesunu uživatelů mezi různými přístroji. Hodit se to může např. při zničení nebo poškození některých přístrojů a jejich nutnosti je nahradit novými nebo je odeslat do servisu.

Systém dostává každých šest týdnů zcela automaticky, na pozadí a bez zásahu správce či uživatele bezpečnostní aktualizace a často také vylepšení stávajících funkcí či možnosti zcela nové. Kromě pravidelných aktualizací se o zabezpečení starají prvky jako je sandboxing (uživatelských identit a profilů i systému jako takového), šifrování dat nebo např. ověřování integrity systému při bootování. Díky propracovanému několikavrstvému zabezpečení tak ani není nutné využívat antivirový software nebo podobné doplňky, které jsou ve světě PC zcela běžné.

Nakonec by mohli správci IT (nebo v tomto případě spíše učitelé) ocenit také nejrůznější dostupné příslušenství, ze kterého zaujmou např. různé typy boxů, ve kterých lze přístroje (např. i několik desítek kusů, typicky např. výbavu pro celou třídu) jednak fyzicky zabezpečit proti krádeži a jednak také souběžně zajistit jejich dobíjení.

Podobné články

ASUS představil notebook se dvěma obrazovkami, brýle AirVision M1 a další novinky

16. 1. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: ASUS)
ASUS na veletrhu CES 2024 představil několik inovativních produktů 14" zařízení se dvěma OLED displeji Zenbook Duo (2024) nebo přenosného skládacího OLED monitoru ZenScreen Fold OLED. Uvedeny byly i notebooky vybavené novými procesory Intel Core Ultra nebo AMD Ryzen řady 8040. Čtěte více

Lenovo rozšířilo nabídku chromebooků o nové modely řady IdeaPad

10. 11. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: Lenovo)
Společnost Lenovo představila nové počítače řady IdeaPad Chromebook Plus, které efektivně spojují vylepšený hardware a s možnostmi softwaru využívajícího umělou inteligenci. Zařízení IdeaPad Gaming Chromebook Plus, IdeaPad Flex 5i Chromebook Plus a IdeaPad Slim 3i Chromebook Plus se tak uplatní při práci i zábavě. Čtěte více

Prodej tabletů a chromebooků se nadále propadal

8. 11. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Podle údajů společnosti IDC zaznamenal celosvětový prodej tabletů ve třetím čtvrtletí roku 2023 meziroční pokles o 14,2 % na celkových 33,2 milionu kusů. Současně se snižoval i prodej chromebooků, který meziročně klesl o 20,8 % na 3,5 milionu zařízení. Čtěte více

Chromebook Plus: Vylepšené notebooky s lepší hardwarovou i softwarovou výbavou

10. 10. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: Google)
Pod názvem Chromebook Plus uvedl Google na trh novou kategorii zařízení se systémem Chrome OS. Zákazníkům slibuje prémiovější hardware i software s funkcemi hojně využívajícími umělou inteligenci. Stále by však mělo jít o přístroje za rozumnou cenu. Čtěte více