Hewlett Packard Enterprise se svými technologiemi míří do kosmu

6. 11. 2017. (redaktor: František Doupal, zdroj: Hewlett Packard Enterprise)
Společnost HPE uvedla na český trh již desátou generaci serverů x86 a další novinky z oblasti superpočítačů, datových úložišť a strojové umělé inteligence. Nové počítačové systémy HPE lze nyní provozovat i v prostředích s extrémními podmínkami, čehož společnost samozřejmě hodlá využít při vesmírných misích.

Nová generace serverů nese modelové označení HPE Proliant Gen10 a více než kdy jindy při jejím návrhu hrála roli bezpečnost. HPE jako první z výrobců serverů přichází s vlastními čipy (ASIC iLO), které obsluhují BIOS/UEFI systém a byly vyvinuty speciálně pro posílení zabezpečení serveru. Operační systém může díky tomu okamžitě zablokovat spuštění serveru v případě, že by do něj pronikl kompromitovaný firmware BIOSu nebo další komponenty, jako jsou síťové karty, pevné disky a další prvky.

Ochrana BIOSu

Kromě bezpečnosti nabízí nová generace ve spolupráci s firmou Intel další unikátní technologie pro maximální výkon – HPE Intelligent System Tuning pro snížení odezvy celého systému, „jitter smoothing“ pro zvýšení odezvy sítě a „core boosting“ pro zvýšení výkonu. Servery Gen10 rovněž výrazně snižují čas potřebný pro nastavení a uvedení do provozu – jsou vybaveny volbami pracovních profilů a rozhraním pro automatizovanou správu dle otevřeného standardu Redfish a RESTful API.

V letošním roce se oproti roku 2016 dvojnásobně zvýšilo množství kybernetických útoků, přičemž napadení BIOSu nebo dalších systémových komponent je jednou z nejhůře odhalitelných hrozeb, protože není detekována žádnými antivirovými prostředky. Uvedením serverů Gen10 HPE reaguje na tyto hrozby a výrazně snižuje bezpečností rizika, která rostou přímou úměrou k množství zpracovávaných dat, zejména těch osobních. Nové servery jsou k dispozici v provedeních tower, rack i blade.

Superpočítače HPE na vesmírných misích

Na serverech Gen10 je postaven například superpočítač HPE Spaceborn, který už stihl dorazit i na vesmírnou stanici ISS. Vyslání Spacebornu do vesmíru bylo výsledkem spolupráce mezi HPE a organizací a proběhlo letos v srpnu. Systém HPE Spaceborn je jedním z prvních IT výrobků, který se do vesmíru vydal bez speciální úpravy zvyšující odolnost při vesmírném nasazení. Vesmírem tedy pluje stejný server, jaký si mohou běžně zakoupit i uživatelé na Zemi.

Vesmírné počítačové systémy ovšem musí být odolné proti kosmickému záření, protože částice tohoto záření mohou u počítačových mikrostruktur způsobit kritické datové chyby zejména u pamětí (stejný problém v menším měřítku se ostatně vyskytuje i na Zemi). Spaceborn pro tento typ ochrany nepotřebuje masivní olověný obal, ale využívá revoluční softwarovou ochranu dostupnou již také v komerčních počítačích HPE. Právě schopnost počítačového systému odolat tomuto typu chyb (anomálií) je jedním ze stěžejních předmětů současného vesmírného bádání.

The Machine – budoucnost paměťocentrických počítačů

Princip fungování počítačů zůstával po desetiletí stále stejný. Další zdokonalování počítačových čipů však již začíná narážet na fyzikální limity brzdící rozvoj, avšak data, která mají být zpracovávána, stále exponenciálně narůstají a vyžadují další zrychlení výkonu. Tento problém dokáže vyřešit nový koncept počítačů, který HPE nazývá „Memory Driven Computing“ – tedy počítače, jejichž skutečným centrem je paměť.

Centrem současných počítačů je procesor. Než se ovšem data k procesoru dostanou všemi vrstvami paměťových médií, uplyne mnoho neefektivně spotřebovaného času – často o mnoho řádů více, než čas věnovaný vlastnímu zpracování dat. V novém počítačovém řešení HPE The Machine je tato neefektivnost zcela odstraněna. Koncept Memory-Driven Computing znamená, že centrem počítače je paměť – centrální, dostatečně velká, rychlá a nevolatilní (její obsah se neztratí při přerušení napájení). K této paměti mají přímý přístup procesory, takže lze dosáhnout zásadního zrychlení, protože dochází nejen k odstranění režie datových přesunů, ale i možnosti efektivního sdílení dat mezi procesory. Jednotlivé komponenty systému The Machine jsou namísto dnes používaných elektrických spojů propojeny optikou.

Společnost HPE ukázala první funkční koncert počítače řízeného pamětí již na konci loňského roku – systém The Machine byl vybaven největší operační pamětí na světě, jejíž kapacita byla 160 TB a všechny procesy obsluhovala jediná instance operačního systému Linux. Paměť o této velikosti by byla schopna pětkrát pojmout největší knihovnu světa – Knihovnu kongresu USA.

HPE SuperdomeX

Na praktickém využití principu in-memory začala HPE pracovat už v roce 2013 ve spolupráci se SAP. Společný projekt nesl název Kraken a výsledkem byla první verze HPE serveru Superdome X, který pro software SAP HANA zpřístupnil paměť 12 TB – ve své době třikrát vyšší než na běžných komerčních systémech x86. Superdome X byl navržen jako škálovatelný server pro několik generací procesorů Intel Xeon. Jeho nejnovější současná verze se šestnácti procesory Intel Xeon Broadwell E7 obsahuje již 48TB paměť RAM a je tak nejvhodnějším prostředím pro provoz databází typu SAP HANA, Oracle 12c nebo MS SQL server pro Windows. Superdome X posloužil také jako vývojová a emulační platforma pro ověření principů The Machine a vývoj nových softwarových řešení, která dokážou obří paměť RAM využít a řádově urychlit běh aplikací. Příkladem je 15× zrychlení analytické aplikace SPARC nebo 100× zrychlení porovnávání genomů potřebné pro výzkum Alzhaimerovy choroby.

Další vývojová etapa na cestě ke „komerční“ verzi řešení The Machine bude představena v průběhu letošního listopadu a využije kombinaci systému Superdome X s technologií SGI. Flexibilní, modulární, škálovatelný, vysoce dostupný systém připravený na optické připojení nabídne v první verzi 32 procesorů Intel Skylake a paměť RAM adresovatelnou do 96 TB.

HPE Synergy – komponovatelná infrastruktura jako kód

Současné IT se musí potýkat s několika začarovanými kruhy. Jedním z nich je co nejefektivnější využívání hardwaru podle používaných aplikací. Výrobci infrastruktury radí optimalizovat hardware dle typu aplikace, poskytovatelé cloudu pak k rychlým změnám doporučují veřejné cloudy. Současné IT systémy ovšem obsahují řadu dílčích prvků vyžadujících individuální přístup, takže ani jedno z výše uvedených řešení nesníží náklady na provoz ani nezvýší výpočetní rychlost.

Vyřešit tento problém dokáže tzv. komponovatelná infrastruktura. Pracuje totiž s plynule přelévatelnými zdroji, které umožňují automatizovaně sestavit infrastrukturu přesně na míru provozovaným aplikacím, aniž by bylo nutné kupovat navíc IT komponenty jen proto, že uživatelé nedokážou predikovat budoucí růst. Komponovatelná infrastruktura od HPE nese produktové označení Synergy a umožňuje plnou komponovatelnost, díky níž zaručí snížení pořizovacích nákladů, zvýšení rychlosti nasazení jako u cloudových řešení, zjednodušení vývoje a testování nových aplikací díky přímému přístupu k infrastruktuře či bezodstávkový provoz a aktualizace firmware.

Základem všech Synergy řešení je modulární chassis „frame“, fyzický box, který v racku zabere 10U a umožní osazení všech Synergy komponent. Frame lze takřka libovolně nakonfigurovat podle aktuálních potřeb zákazníka (osadit dílčími IT prvky), a přitom jej nijak neomezuje dalším rozšiřováním. Frame je plně komponovatelný a může se jednoduše spojit do jednoho logického celku s dalšími framy. Přestože tento systém velmi připomíná současná blade řešení, pracuje se zcela novým designem, aby umožnil co nejvyšší dostupnost a v budoucnu nenarážel na technologické limity. Díky minimalistické obvodové desce se zásuvkami pro další obvodové desky (tzv. backplane) a fabric slotům přes celou délku framů mají navíc síťové adaptéry přímé připojení k sousedícím switchům. Přenosová rychlost systému Synergy, kterou v budoucnu dokáže HPE uvnitř framů propojit jednotlivé prvky, se pohybuje v řádech terabajtů dat za sekundu. Křížový design backplane představuje další krok HPE na cestě ke komerčnímu řešení The Machine.

HPE Simplivity – virtualizovaný systém nové generace

První generace tzv. hyperkonvergovaných virtualizovaných řešení byla vhodná především pro nenáročné pracovní zátěže, protože neumožňovala rozšířit hyperkonvergenci na kriticky důležité aplikace vyžadující nízkou odezvu a vysoký výkon. Nové řešení HPE SimpliVity 380 posouvá možnosti hyperkonvergovaných řešení mnohem dál s ohledem na neustále rostoucí požadavky na výkon, flexibilitu a škálovatelnost současných virtualizovaných IT řešení. Základem systému je technologie OmniStack, která integruje všechny důležité prvky IT infrastruktury a funkcí, provozovaných nad hypervizorem, do kompaktních x86 stavebních bloků. Díky tomu zvládne OmniStack oproti běžné IT infrastruktuře až trojnásobě snížit TCO.

HPE SimpliVity současně dokáže zkombinovat výkon, bezpečnost a odolnost IT infrastruktury s flexibilitou a ekonomickou efektivitou cloudu. Prostředky celého běžného IT prostředí sjednocuje HPE SimpliVity OmniStack do jednotného sdíleného poolu. Aktuálně využívá spolehlivou a prověřenou virtualizaci VMware, která zajišťuje stabilní a dostupné prostředí pro virtuální servery, v blízké době ale HPE uvede i podporu pro prostředí MS Hyper-V.

HPE Nimble a 3PAR – strojové učení nastupuje

Nedávnou akvizicí storagového start-upu Nimble získalo HPE nejenom zajímavé flashové portfolio pro menší a střední zákazníky, ale také revoluční technologii InfoSight – prediktivní analytický nástroj, využívající strojové učení (tzv. machine learning), v jehož rámci jsou jednotlivé informace dávány do souvislostí počítačem namísto člověka. Samotný systém je tak schopen posoudit, zdali např. nasazení nového firmwaru či aktualizace operačního systému nezpůsobí nedostupnost diskového pole a dat.

Strojové učení technologie InfoSight využívá tisíce připojených diskových polí, která pravidelně podávají zprávu o svém zdraví, stavu, výkonnosti, aktuálním firmwaru, verzích operačních systémů a virtualizačních technologií připojených serverů. Pokud se kdykoli vyskytne např. bezpečnostní hrozba, systém okamžitě varuje ostatní uživatele stejného operačního systému a firmwaru diskového pole HPE Nimble. Díky upozornění na nebezpečí předem se uživatelé mohou vyhnout prostojům při komunikaci s oddělením podpory, které potřebuje zaslat logy a následně je manuálně analyzovat – a samozřejmě až poté, kdy v dané infrastruktuře problém již nastal.

HPE Aruba – síťová infrastruktura pod dohledem nástrojů umělé inteligence

Síťová divize HPE Aruba zapojila strojové učení a umělou inteligenci nejen do zabezpečení přístupu do sítě, ale také do automatizace její správy. Díky akvizici společnosti Niara, lídra na trhu behaviorálních analýz UEBA (User and Entity Behavior Analytics) a jejímu produktu Introspect, dokáže HPE řešit problematiku odhalení nebezpečného chování ze strany zcela legitimně přihlášeného uživatele či zařízení, přičemž tato analytická činnost probíhá automatizovaně na základě sledování trendů chování a porovnávání s dalšími uživateli či zařízeními.

Současné sítě jsou živoucími organizmy a už jen množství dat a logů, které generují, přerostlo lidské schopnosti zpracování. Proto HPE Aruba uskutečnila akvizici firmy Rasa Networks, která se zabývá automatizovaným odhalováním potenciálních i akutních problémů v nastavení sítě, a následným poskytováním kontextových rad administrátorům, jak danou situaci nejlépe a nejsnáze vyřešit.

Štítky: 

Podobné články

Trh se servery klesal v tržbách a stagnoval v objemu

14. 9. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Podle společnosti IDC se ve druhém čtvrtletí 2021 celosvětově prodalo 3,2 milionu serverů (meziroční nárůst o 0,1 %) při tržbách 23,6 miliardy USD (meziroční pokles o 2,5 %). Čtěte více

Modernizovaný hyperkonvergovaný systém Dell EMC VxRail zvyšuje výkon i flexibilitu

27. 7. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Dell EMC)
Společnost Dell Technologies představila nové, výkonnější systémy hyperkonvergované infrastruktury Dell EMC VxRail založené na nedávno uvedených serverech Dell EMC PowerEdge. Dell vydává také inovovaný software a představuje dynamické nody, které zákazníkům umožní efektivněji využívat stávající prostředky a podporovat náročné pracovní zátěže. Čtěte více

Výdaje na cloudovou infrastrukturu v první čtvrtletí 2021 rostly

16. 7. 2021. (redaktor: Michala Benešovská, zdroj: IDC)
Podle studie IDC Worldwide Quarterly Enterprise Infrastructure Tracker: Buyer and Cloud Deployment vzrostly v prvním čtvrtletí roku 2021 (1Q21) výdaje na produkty výpočetní a úložné infrastruktury pro cloudovou infrastrukturu, včetně dedikovaných a sdílených prostředí, meziročně vzrostly o 12,5 % na 15,1 miliardy dolarů. Čtěte více

Kingston Digital dodává U.2 NVMe SSD disk DC1500M pro datová centra

8. 7. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Kingston)
Kingston zahájil prodej U.2 NVMe PCIe SSD DC1500M, který je určen pro datová centra a smíšenou provozní zátěž. DC1500M využívá rozhraní NVMe PCIe 3.0 ×4 a má předvídatelný výkon při náhodném čtení/zápisu i předvídatelnou latenci v širokém rozsahu pracovních zátěží. Čtěte více