HAMR nebo MAMR? Aneb bitva o příští generaci HDD

12. 2. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: Zdroje: Seagate, Western Digital, Anandtech, fstoppers.com)
Ačkoli se od nasazování magnetických pevných disků (HDD) na první pohled postupně upouští, rozhodně to neznamená, že jde o neperspektivní technologii. Ve skutečnosti je tomu právě naopak, řadě sektorů má stále výsadní postavení, a vývoj se nezastavuje a díky blížícímu se nástupu technologií MAMR a HAMR můžeme v nejbližších letech očekávat výrazný nárůst kapacity, která by dle slov výrobců mohla dosáhnout i 40 a více TB.

Ačkoli se do současné chvíle podařilo kapacitu 3,5“ HDD dotáhnout na již velmi zajímavých 14 TB, například díky plnění disků héliem a překrývajícím se stopám, v nejbližší době se můžeme těšit na další signifikantní nárůst dostupných kapacit. Vděčíme za to připravovaným diskům využívajícím technologií HAMR a MAMR, a jejich průkopníkům, tedy společnostem Seagate, respektive Western Digital. Pojďme si tedy principy fungování obou technologií přiblížit.

Seagate a HAMR

Zkratka HAMR je složeninou anglických slov Heat-Assisted Magnetic Recording, volně přeloženo Tepelně asistovaný magnetický záznam. Principiálně se staví na základech aktuálně využívané technologie PMR (perpendicular magnetic recording) s tím, že na každou zapisovací hlavičku je přidána miniaturní laserová dioda, která konkrétní místo na disku během zápisu zahřeje a umožní tak zapsat miniaturní informaci při požadované kvalitě, polaritě a stabilitě. Díky miniaturizaci prostoru potřebného pro zapsání informace dochází k řádovému navýšení hustoty zápisu. Konkrétní místo se při zápisu asi na nanosekundu vždy zahřívá přibližně na 650O C. Kvůli potřebě zapisovací materiál rychle zahřát na velmi vysokou teplotu a následně zchladit (a nutnosti tento cyklus zvládat mnohokrát opakovaně) bylo nutné sáhnout i po změnách ve struktuře materiálu ploten (využívá se „sklo“), s čímž výrobce dlouho experimentoval, než se podařilo vše dotáhnout do potřebné spolehlivosti a odolnosti akceptovatelné pro zahájení sériové výroby.

Disky s technologií HAMR zachovávají současné standardy klasických 3,5“ jednotek, takže je bude možné (přinejmenším alespoň fyzicky) volně zaměňovat se staršími modely, což se již potvrdilo i při testování předprodukčních vzorků (Seagate Exos s kapacitou 16 TB). Výměna disků ve stávajících datových centech či systémech nebo serverech tak bude velmi jednoduchá („plug-and-play“) a pro zákazníka nebude znamenat náklady navíc.

První testovací disky byly vyrobeny již v roce 2018 a v současné době se jejich vlastnosti testují v reálném provozu. Již v průběhu roku 2019 by se do prodeje měly dostat disky Seagate Exos s kapacitou 16 TB, v roce 2020 by pak měly následovat 20TB jednotky. A v roce 2023 by chtěl výrobce dosáhnout až na 40 TB. Zhruba v té době se očekává i nástup vylepšené technologie HDMR s příslibem až 100TB disků dostupných okolo roku 2025. Ceny zatím nejsou známé, ačkoli podle dostupných indicií budou při shodných kapacitách ve srovnání s HDD pracujícími s konkurenční technologií MAMR kvůli větší technologické komplexnosti pravděpodobně vyšší.

Western Digital a MAMR

Za označením MAMR se skrývají slova microwave-assisted magnetic recording, volně přeloženo mikrovlnami asistovaný magnetický záznam. V tomto případě se pro zvýšení hustoty zápisu využívá vysokofrekvenční pole generované točivým oscilátorem (STO) v zapisovací hlavě. Oscilátor vytváří magnetické mikrovlny s frekvencí 20 až 40 GHz, které během zápisu snižují koercitivitu záznamového média. Oproti výše zmiňované technologie HAMR tento postup není tak náročný, je více podobný doposud používané metodě PMR, nevyžaduje změny v materiálovém složení ploten, nepracuje při tak vysokých teplotách a výsledek by tedy měl být nejenom technologicky jednodušší a spolehlivější, ale zejména levnější. Výrazně jednodušší je také integrace oscilátorů ke stávajícím komponentům. Zanedbatelné by měly být také vyšší nároky na příkon.

Ani v případě technologie MAMR nebude nic bránit v bezešvém a okamžitém nasazování finálních produktů v současných datových centrech a dalších systémech, a to bez nutnosti přijímat jakékoli změny. Disky založené na technologii MAMR jsou již v testovacím stádiu u zákazníků. Modely s kapacitou 16 TB by se měly dostat do prodeje letos, za rok by měla přijít kapacita 20 TB a do roku 2025 se počítá s nástupem 40TB exemplářů. O cenách zatím můžeme jen spekulovat, ačkoli podle WD by neměly být nijak výrazně vyšší než v případě současných disků při zohlednění nárůstu kapacity. Pro zajímavost si uveďme, že v souvislosti s vývojem technologie MAMR si společnost Western Digital zaregistrovala okolo 400 nových patentů.

Video : 
Štítky: 

Podobné články

Prodej HDD i SSD čeká slibný růst

23. 6. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: IDC)
Ačkoli byly segmenty HDD i SSD výrazně ovlivněny covidovou pandemií, podle IDC je čeká v nejbližších letech světlá budoucnost, protože požadavky na ukládání stále většího množství vznikajících dat přicházejí ze všech možných sektorů ekonomiky a hospodářství. Čtěte více

V roce 2020 se prodalo více SSD než HDD

22. 2. 2021. (redaktor: František Doupal, zdroj: Trendfocus, storagenewsletter)
Podle zprávy firmy TrendFocus v loňském roce prodej SSD předčil prodej HDD. Ačkoli však početně vyhrála úložiště založená na flash paměti, v celkové kapacitě prodaných zařízení stále dominují mechanické disky. Čtěte více

WD zahájil prodej nových 16TB a 18TB CMR disků pro datová centra

16. 7. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: WD)
Řada WD Gold využívá inovace z technologické platformy pevných disků Ultrastar 18 TB a 20 TB a nyní nabízí nové kapacity pevných disků CMR 16 TB a 18 TB. K dispozici je také upgradovaná řada platforem Ultrastar JBOD a hybridní ukládací server Ultrastar využívající pevné disky Ultrastar CMR 16 TB a 18 TB. Čtěte více

LaCie: úložiště 1Big Dock SSD Pro a 1Big Dock

25. 6. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: LaCie)
LaCie, prémiová značka společnosti Seagate, představila dvě úložiště pro kreativní profesionály a firemní uživatele. LaCie 1big Dock SSD Pro a LaCie 1big Dock umožňují zefektivnit a optimalizovat nahrávání a ukládání pomocí jednoho kompletního řešení. Čtěte více