HAMR nebo MAMR? Aneb bitva o příští generaci HDD

12. 2. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: Zdroje: Seagate, Western Digital, Anandtech, fstoppers.com)
Ačkoli se od nasazování magnetických pevných disků (HDD) na první pohled postupně upouští, rozhodně to neznamená, že jde o neperspektivní technologii. Ve skutečnosti je tomu právě naopak, řadě sektorů má stále výsadní postavení, a vývoj se nezastavuje a díky blížícímu se nástupu technologií MAMR a HAMR můžeme v nejbližších letech očekávat výrazný nárůst kapacity, která by dle slov výrobců mohla dosáhnout i 40 a více TB.

Ačkoli se do současné chvíle podařilo kapacitu 3,5“ HDD dotáhnout na již velmi zajímavých 14 TB, například díky plnění disků héliem a překrývajícím se stopám, v nejbližší době se můžeme těšit na další signifikantní nárůst dostupných kapacit. Vděčíme za to připravovaným diskům využívajícím technologií HAMR a MAMR, a jejich průkopníkům, tedy společnostem Seagate, respektive Western Digital. Pojďme si tedy principy fungování obou technologií přiblížit.

Seagate a HAMR

Zkratka HAMR je složeninou anglických slov Heat-Assisted Magnetic Recording, volně přeloženo Tepelně asistovaný magnetický záznam. Principiálně se staví na základech aktuálně využívané technologie PMR (perpendicular magnetic recording) s tím, že na každou zapisovací hlavičku je přidána miniaturní laserová dioda, která konkrétní místo na disku během zápisu zahřeje a umožní tak zapsat miniaturní informaci při požadované kvalitě, polaritě a stabilitě. Díky miniaturizaci prostoru potřebného pro zapsání informace dochází k řádovému navýšení hustoty zápisu. Konkrétní místo se při zápisu asi na nanosekundu vždy zahřívá přibližně na 650O C. Kvůli potřebě zapisovací materiál rychle zahřát na velmi vysokou teplotu a následně zchladit (a nutnosti tento cyklus zvládat mnohokrát opakovaně) bylo nutné sáhnout i po změnách ve struktuře materiálu ploten (využívá se „sklo“), s čímž výrobce dlouho experimentoval, než se podařilo vše dotáhnout do potřebné spolehlivosti a odolnosti akceptovatelné pro zahájení sériové výroby.

Disky s technologií HAMR zachovávají současné standardy klasických 3,5“ jednotek, takže je bude možné (přinejmenším alespoň fyzicky) volně zaměňovat se staršími modely, což se již potvrdilo i při testování předprodukčních vzorků (Seagate Exos s kapacitou 16 TB). Výměna disků ve stávajících datových centech či systémech nebo serverech tak bude velmi jednoduchá („plug-and-play“) a pro zákazníka nebude znamenat náklady navíc.

První testovací disky byly vyrobeny již v roce 2018 a v současné době se jejich vlastnosti testují v reálném provozu. Již v průběhu roku 2019 by se do prodeje měly dostat disky Seagate Exos s kapacitou 16 TB, v roce 2020 by pak měly následovat 20TB jednotky. A v roce 2023 by chtěl výrobce dosáhnout až na 40 TB. Zhruba v té době se očekává i nástup vylepšené technologie HDMR s příslibem až 100TB disků dostupných okolo roku 2025. Ceny zatím nejsou známé, ačkoli podle dostupných indicií budou při shodných kapacitách ve srovnání s HDD pracujícími s konkurenční technologií MAMR kvůli větší technologické komplexnosti pravděpodobně vyšší.

Western Digital a MAMR

Za označením MAMR se skrývají slova microwave-assisted magnetic recording, volně přeloženo mikrovlnami asistovaný magnetický záznam. V tomto případě se pro zvýšení hustoty zápisu využívá vysokofrekvenční pole generované točivým oscilátorem (STO) v zapisovací hlavě. Oscilátor vytváří magnetické mikrovlny s frekvencí 20 až 40 GHz, které během zápisu snižují koercitivitu záznamového média. Oproti výše zmiňované technologie HAMR tento postup není tak náročný, je více podobný doposud používané metodě PMR, nevyžaduje změny v materiálovém složení ploten, nepracuje při tak vysokých teplotách a výsledek by tedy měl být nejenom technologicky jednodušší a spolehlivější, ale zejména levnější. Výrazně jednodušší je také integrace oscilátorů ke stávajícím komponentům. Zanedbatelné by měly být také vyšší nároky na příkon.

Ani v případě technologie MAMR nebude nic bránit v bezešvém a okamžitém nasazování finálních produktů v současných datových centrech a dalších systémech, a to bez nutnosti přijímat jakékoli změny. Disky založené na technologii MAMR jsou již v testovacím stádiu u zákazníků. Modely s kapacitou 16 TB by se měly dostat do prodeje letos, za rok by měla přijít kapacita 20 TB a do roku 2025 se počítá s nástupem 40TB exemplářů. O cenách zatím můžeme jen spekulovat, ačkoli podle WD by neměly být nijak výrazně vyšší než v případě současných disků při zohlednění nárůstu kapacity. Pro zajímavost si uveďme, že v souvislosti s vývojem technologie MAMR si společnost Western Digital zaregistrovala okolo 400 nových patentů.

Video : 
Štítky: 

Podobné články

Seagate přichází s 30TB pevnými disky

29. 1. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Seagate)
Společnost Seagate uvedla na trh platformu pevných disků Mozaic 3+, která využívá inovovanou technologii HAMR (Heat-Assisted Magnetic Recording) a v současné chvíli přináší 3TB kapacitu na jedné plotně. Do budoucna se počítá s dalším zvyšováním hustoty až na 5TB nebo více na jednu plotnu. Čtěte více

Western Digital zahájil dodávky 24TB a 28TB HDD

27. 11. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: Western Digital)
Společnost Western Digital začala zákazníkům z oblastí hyperscale, cloudu a podnikových datových center dodávat pevné disky CMR s deseti plotnami a kapacitou 24 TB. Současně se rozbíhají dodávky nového 28TB pevného disku SMR, který přispívá k vedoucí pozici a dynamickému rozvoji společnosti Western Digital v oblasti SMR a navazuje na kapacitu 26TB disků. Čtěte více

Western Digital se rozdělí

7. 11. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: WD, Reuters, ft.com)
Společnost Western Digital se po neúspěšných námluvách o fúzi s firmou Kioxia rozdělí na dvě části. Jedna se zaměří na HDD, druhá na flash paměti. Čtěte více
Uwe Kemmer, ředitel EMEAI Field Engineering ve společnosti Western Digital

Od jeskynních maleb po cloud computing: Vývoj ukládání dat

31. 8. 2023. (redaktor: Reseller Magazine OnLine, zdroj: Western Digital)
Způsob, jakým shromažďujeme a ukládáme informace, hrál po celou dobu vývoje lidstva zásadní roli při uchovávání znalostí a podpoře pokroku. Nyní se posouváme dále do moderního digitálního věku. Umělá inteligence (AI), strojové učení (ML), cloud a internet věcí (IoT) mění způsob, jakým denně komunikujeme s technologiemi. Potřeba spolehlivých řešení pro ukládání dat tak bude nadále růst. Čtěte více