Hackeři hledají jednodušší cestu než ransomware

7. 8. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: Cisco systems)
Hackerské skupiny stále častěji používají jednoduchou metodu, kdy svým obětem přímo vyhrožují krádeží dat nebo prodejem/zveřejněním již ukradených dat, místo aby volily cestu „klasického“ ransomwarového útoku, kdy data zašifrují a požadují výkupné za zpřístupnění počítače nebo odšifrování dat.

Expertní tým kyberbezpečnostní agentury Cisco Talos vydal zprávu o celosvětových bezpečnostních hrozbách ve 2. čtvrtletí letošního roku.Nejčastější hrozbou se ve druhém čtvrtletí letošního roku stala technika označovaná jako „data theft extortion“ s podílem 30 % na celkovém počtu odhalených případů útoků.

Zatímco ransomwarové útoky jsou zpravidla zaměřeny na dočasné ochromení firmy a jejího IT prostředí, „data theft extortion“ se může v mnohem větším měřítku soustředit i na jednotlivce. Není přitom výjimkou, že hackeři oba přístupy kombinují a během jednoho útoku hodlají získat dvojí příjem: od firmy i vytipovaných jednotlivců.

Intenzita „data theft extortion“ se ve druhém čtvrtletí oproti předchozímu období zvýšila o čtvrtinu. Podle Cisco Talos souvisí zvýšená „popularita“ této techniky i s tím, že firmy ve větší míře nasazují pokročilejší bezpečnostní řešení na svoji ochranu.

Ransomware přesto zůstává druhou nejčastější hrozbou, když se na celkovém počtu útoků podílel ve druhém čtvrtletí 17 %. K dalším častým formám útoků ve druhém čtvrtletí patřilo využití web shells (software, který umožňuje hackerovi na dálku ovládat napadený systém) a komoditního malwaru, který je většinou zaměřen na shromažďovaní dat (údaje z klávesnice, snímky obrazovky, odposlech mikrofonu apod.) z napadeného počítače.

Hackerské útoky ve druhém čtvrtletí 2023 nejčastěji směřovaly do segmentu zdravotnictví (22 % registrovaných ohrožení), který následují finanční instituce.

Štítky: 

Podobné články

České podniky čelí většímu počtu kyberútoků než organizace v okolních zemích

26. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Check Point)
První čtvrtletí roku 2024 přineslo další posun v kybernetických válkách. Kyberbezpečnostní společnost Check Point Software Technologies zaznamenala výrazný nárůst kyberútoků, kdy v 1. čtvrtletí 2024 došlo k 28% nárůstu průměrného počtu kybernetických útoků na jednu organizaci v porovnání s posledním čtvrtletím roku 2023. Největší nápor směřuje na vzdělávací a výzkumné organizace. Čtěte více

Eviden monitoruje na dark webu ukradená data a pomáhá tak firmám předvídat kybernetické hrozby

25. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Eviden)
Eviden svým zákazníkům poskytuje službu prediktivní bezpečnosti založenou na řešení LUMINAR monitorující únik citlivých informací do prostředí dark webu. Jde o službu, která firmám na základě kontinuálního monitoringu umožňuje vyhledávat a sledovat data a informace, které by útočníci mohli zneužít pro kybernetický útok a proaktivně tak přijímat preventivní opatření. Čtěte více
Scott Tyson, ředitel prodejního kanálu MSP pro oblast EMEA ve společnosti Sophos

Scott Tyson (Sophos): Pojďte s námi udávat trendy v kybernetické bezpečnosti

24. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Při příležitosti pražského setkání MSP partnerů jsme měli možnost hovořit se Scottem Tysonem, ředitelem prodejního kanálu MSP pro oblast EMEA ve společnosti Sophos. Mluvili jsme o spravovaných službách, řízené detekci a reakci na hrozby, budování vztahů s obchodními partnery a mnoha dalších aspektech oboru, které budou podle společnosti Sophos udávat směr vývoje celého odvětví. Čtěte více

Pět největších trendů v oblasti SASE pro rok 2024

19. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Fortinet)
Situace na poli kyberbezpečnosti je komplikovaná. Společnosti využívají tzv. hybridní pracovní sílu, desítky aplikací a třeba i řadu IoT zařízení. Jedním z řešení možných otázek může být přístup SASE (Secure Access Service Edge), na který se v následujícím komentáři zaměřila společnost Fortinet. Čtěte více