GSM/EDGE jsou stále nejpoužívanější technologie

24. 7. 2013. (redaktor: Petra Piscová, zdroj: Ericsson)
Ericsson přinesl v zprávě Ericsson Mobility Report informaci o rapidním rozvoji LTE technologie a výhled rozvoje a využívání technologií až do roku 2018. Přes rychlý nástup LTE je v reportu mimo jiné i informace, že platforma GSM/EDGE zůstane na předních místech žebříčku připojení, a to i vzhledem k rapidnímu nástupu LTE sítí.

Rychlý posun k dokonalejším technologiím také v rozvojových zemích by měl znamenat, že počet uživatelů GSM/EDGE bude po roce 2013 klesat. Úbytek připojení však aspoň ze začátku nebude výrazný. GSM/EDGE bude stále velmi rozšířená technologie, nicméně před rokem 2018 však bude jeho pozice oslabovat. V té době by nastupující 4G sítě měly celosvětově dosáhnout dvou miliard připojení z odhadovaných 9,1 miliard celkem.

Důvodem, proč si GSM/EDGE dlouhodobě udrží svoje postavení, je podle Ericssonu stále významná skupina nenáročných uživatelů, kteří i ve vyspělých trzích budou nadále používat nejlevnější mobilní telefony a připojení. Navíc generační výměna existující báze telefonů a nástup chytrých telefonů si vyžaduje delší časový úsek, který je také ovlivněn mimo jiné ekonomickým vývojem v jednotlivých regionech.

Regiony poběží různou rychlostí, cíl je LTE

Různá úroveň rychlosti v regionech je daná jejich technologickou připraveností a vybaveností. V méně vyspělých regiónech stále dominují 2G technologie, naopak v těch více vyspělých, jako je například západní Evropa, dominuje HSPA.

LTE výrazně roste především v Severní Americe. Podle odhadů bude tato technologie do roku 2016 reprezentovat 60 % všech připojení. Rychlý nárůst LTE připojení na tomto kontinentu má na svědomí především silná konkurence, spotřebitelská poptávka a samozřejmě ale také rozhodnutí samotných operátorů přejít na LTE technologii. 

V západní Evropě budeme svědky pomalejšího růstu mobilních připojení. Dominantní technologií je zatím HSPA, do roku 2018 však LTE bude mít na kontě asi 35 % všech připojení. Tempo zavedení LTE v Evropě je pomalejší než v Severní Americe i proto, že tlak na zavedení LTE tu zatím není tak silný z důvodu poměrně velmi dobře rozvinutých 3G sítí.

Technologii HSPA se daří také v oblasti střední a východní Evropy, kde zaznamenává silný nárůst v počtu připojení. Studie Ericsson Mobility Report odhaduje, že prvotní růst LTE sítí v našem regionu začne nejprve v jeho nejvyspělejších částech. 4G sítě by měly být zavedeny ve většině zemí regionu, v případě České republiky se počátek masivnější implementace očekává v roce 2014.

V Asii pokračuje masivní růst připojení. Trhy jako Japonsko nebo Jižní Korea budou adaptovat LTE sítě poměrně rychle v porovnání s méně rozvinutými zeměmi. Čína podle předpovědi masivně rozšíří LTE síť koncem sledovaného období, tedy okolo roku 2018.

Česká republika je na úplném počátku rozvoje 4G sítí. Všichni tři stávající operátoři na svých pilotních projektech demonstrovali schopnost implementace LTE. Vše bude nyní záležet na aukci LTE frekvencí a doprovodných podmínek vyplývajících z této aukce,“ upozornil Jiří Rynt ze společnosti Ericsson v České republice. „Na straně firmy Ericsson a jejího lokálního zastoupení je vše připraveno pro podporu našich partnerů v LTE rozvoji,“ doplnil Jiří Rynt.

Štítky: 
Telekomunikace, Ericsson

Podobné články

VPortal má nový modul Pevné služby. Ukáže internet v pevném místě i jeho rychlosti

15. 12. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: ČTU)
ČTÚ spustil novou verzi Vizualizačního Portálu telekomunikačních služeb, tzv. VPortalu. VPortal představuje komplexní vizualizační nástroj, který slouží uživatelům pro porovnávání kvality telekomunikačních služeb na území České republiky Čtěte více

TTC Marconi a TTC Mobile oficiálními partnery společnosti Streamwide

4. 12. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: TTC Marconi)
Poskytovatelé technologických řešení v oblasti kritické infastruktury a kritické komunikace TTC Marconi a TTC Mobile uzavřely dohody o obchodním zastoupení se společností Streamwide, která patří mezi lídry v oblasti softwarových technologií pro kritickou komunikaci a krizové scénáře. Čtěte více

Neomezená mobilní data využívá dle ČTÚ už 22 % respondentů

7. 11. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: ČTÚ)
Český telekomunikační úřad se v průzkumu podrobněji zaměřil na mobilní trh. Mimo jiné jsme se tak dozvěděli, že služby virtuálních operátorů využívá téměř 11 % respondentů nebo, že 39 % respondentů vynakládá na měsíční provoz svého soukromého mobilu (soukromé SIM karty) 200 až 499 Kč. Jaké další skutečnosti průzkum odhalil? Čtěte více

Zpráva o vývoji českého trhu elektronických komunikací v roce 2021 (infografika)

13. 10. 2022. (redaktor: František Doupal, zdroj: Český telekomunikační úřad )
Český telekomunikační úřad vydal Zprávu o vývoji trhu elektronických komunikací se zaměřením na rok 2021. Některá její zjištění jsou velmi zajímavá. Čtěte více