GFI Software: zaměstnanci zneužívají internet

26. 4. 2011. (redaktor: Petra Piscová, zdroj: GFI Software)
Společnost GFI Software oznámila, že podle průzkumu provedeného v dubnu 2011 mezi českými distributory a prodejci bezpečnostních řešení se nejméně dvě třetiny jejich podnikových zákazníků setkává se zneužíváním pracovního internetu svými zaměstnanci. Přitom jen minimum zákazníků se této problematice systematicky věnuje a celých 78 procent ji neřeší buď vůbec, nebo řešení zatím odkládá.

Průzkum společnosti GFI ukázal, že 66 procent distributorů a prodejců se setkalo se zneužíváním internetu zaměstnanci prakticky u každého zákazníka, 16 procent z nich se s tímto problémem setkalo jen u malého počtu zákazníků a 17 procent zákazníků v tomto nespatřuje žádný problém. Pouze v jednom procentě případů se prodejci s problémem zneužívání pracovního internetu u zákazníků nesetkalo. Problematiku zneužívání internetu má vyřešeno pouze 13 procent zákazníků a dalších devět procent ji hodlá řešit v průběhu příštích dvanácti měsíců. Více než polovina podnikových zákazníků (52 procent) si je sice problému vědoma, ale řešení zatím odkládá a dalších 26 procent podniků ji neřeší vůbec.
 
České podniky zatím nepovažují zneužívání firemního internetového připojení svými zaměstnanci jako velký problém, od čehož se odvíjí i velmi nízké procento těch, kteří tento jev řeší systematicky, tj. s pomocí specializovaných softwarových nástrojů,“ řekl Martin Říha, ředitel pro strategii GFI Česká republika a Slovensko. „Nicméně bezpečnostní rizika spojená s neregulovaným přístupem k webu v rámci podniku se neustále zvyšují. Nejenže takový přístup vede ke snižování produktivity zaměstnanců a zpomalování rychlosti přístupu k internetu, ale také ohrožuje bezpečnost podniku, jež může vést v krajním případě až k vyšetřování dané společnosti orgány činnými v trestním řízení.“

Zatímco ještě před pár lety byly největším nebezpečím viry a škodlivé kódy doručované do počítačů přes e-mail, dnes je jednoznačně největším zdrojem ohrožení bezpečnosti web. Rizikových webových stránek přibývá stále více a například erotické stránky, které bývaly největším tahákem na internetu, mají dnes velkou konkurenci například v on-line hrách, sociálních sítích, sázení, stahování obsahu (ať již legálního či nelegálního), nakupování, shánění zájezdů apod., čímž podnik ohrožují nejen z pohledu virů a jiného škodlivého kódu, ale potenciálně také z pohledu právní odpovědnosti za nelegální aktivity (například vědomé či nevědomé porušování autorského práva) a ztráty reputace.

„Problematika webového monitoringu je dnes řešena nejčastěji instalací specializovaného softwaru, jako je například GFI WebMonitor, na centrální gateway pro přístup do internetu. Ovšem ještě před instalací je užitečné citlivě nastavit firemní politiku přístupu k internetu, seznámit s ní své zaměstnance a vysvětlit důvody a výhody jejího nasazení. Je třeba si uvědomit, že v oblasti sledování webového přístupu jsou zákony plně na straně zaměstnavatele, neboť ze zákona vyplývá, že pracovník by měl používat firemní prostředky pouze k pracovním účelům,“ dodal Martin Říha.

Správně nastavená a vysvětlená politika v oblasti sledování webového přístupu vede k:

• eliminaci bezpečnostních rizik vyplývajících z možnosti nákazy z podezřelých webových stránek a tím dosažení vyšší úrovně bezpečnosti,
• získání údajů o využívání webu ve firmě a vyšší produktivitě pracovníků,
• lepší právní ochraně podniku v případě, že pracovníci použijí, ať již vědomě či nevědomě, webového přístupu k aktivitám, které jsou v rozporu se zákony,
• snížení nákladů na IT díky řešení menšímu počtu incidentů a problémů,
• významným úsporám šířky pásma blokovaného nepracovním přístupem k webu (až o 50 procent), a tím snížení přímých nákladů na případné posilování podnikové konektivity do internetu,
• eliminaci vědomých či nevědomých úniků dat.