Gartner: Elektronický text nepřímo konkuruje tištěnému

13. 5. 2011. (redaktor: Pavel Gregor, zdroj: Gartner)
Podle analytiků společnosti Gartner je čas, který lidé stráví čtením na displejích téměř stejný jako čas, strávený nad papírovými knihami. Podle drtivé většiny (52 procent) uživatelů tabletů je čtení na obrazovkách snadnější než v tištěných knihách nebo stejné (42 procent). Naopak 47procentům uživatelů přenosných počítačů se zdá čtení z obrazovky těžší a 33procentům se zdá stejné.

Koncem loňského roku provedli analytici společnosti Gartner na vzorku 1 569 respondentů ve Spojených státech amerických, Velké Británii, Číně, Japonsku, Itálii a Indiu průzkum, ve kterém sledovali, jaké jsou zkušenosti lidí s čtením elektronického textu.

„Vzhledem k obecnému poklesu prodeje novin a nástupu online zpravodajství panují obavy, že digitální média porostou na úkor tištěných. Závěry našeho průzkumu ale potvrzují, že papírová a online média nejsou spotřebiteli považovány za přímé konkurenty. Odehrává se tu něco mnohem složitějšího, než pouhé nahrazení tisku digitálními médii,“ uvedl Nick Ingelbrecht, ředitel pro výzkum společnosti Gartner.

„Pokusem prodávat stejný obsah stejnému spotřebiteli v jiném formátu riskujeme odcizení spotřebitele, který odmítne platit dvakrát za jednu věc,“ dodal Ingelbrecht.

Podle tohoto průzkumu je čtení na obrazovkách demograficky prakticky na stejné úrovni jako čtení tištěného textu. Data z průzkumu ukazují, že mladší lidé raději čtou texty elektronicky než ty starší a respondenti ve věku 40 a 54 let jsou s elektronickým čtením spokojeni nejméně. Muži potom popisují čtení z obrazovek jako snadnější než ženy. Obě pohlaví pak ale uvádějí, že elektronické čtení je v podstatě stejné nebo těžší než čtení tištěného textu.

Průzkumy ukazují, že 40 procent dotázaných nemá zkušenost s užíváním čteček jako je Amazon Kindle, Amazon Kindle DX a Barnes & Noble Nook, nejvíce pak v Indii (75 procent), ve Velké Británii (56 procent) a v USA (57procent). S elektronickými čtečkami prokázali naopak největší obeznámenost respondenti z Číny, která také v otázce, zda se na elektronických čtečkách čte lépe, měla nejvyšší kladné odpovědi ze všech zemí. Tato skutečnost odráží relativně vysokou úroveň vzdělání a příjmů v Číně.

„Kvůli tomu, že elektronické čtečky používají různé operační systémy musí zákazníci řešit při nákupu knih kompatibilitu digitálního obsahu se zařízením. To však představuje šanci pro obchodníky, technologické a servisní poskytovatele, stejně tak jako pro vydavatele a online maloobchodníky nabízející lokalizovaný obsah,“ řekl Ingelbrecht.