Fortinet představil novou platformu pro zabezpečení provozních technologií

8. 1. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Fortinet)
Společnost Fortinet vydala novou verzi integrovaných bezpečnostních řešení a služeb v oblasti provozních technologií (OT). Mezi novinky patří FortiSwitch 424F, FortiExtender Vehicle 211F nebo vylepšená služba FortiGuard OT Security Service navržené speciálně pro připojení a ochranu prostředí provozních technologií. Významnou aktualizací prošla také platforma OT Security Platform či systém FortiOS.

„Chápeme, že OT se od tradičních IT systémů výrazně liší, a proto byla naše platforma OT Security Platform vytvořena speciálně pro integrovanou ochranu a řízení rizik specifických pro průmyslová prostředí,“ řekl John Maddison, marketingový ředitel a výkonný viceprezident pro produktovou strategii ve společnosti Fortinet. „Vzhledem k rostoucímu počtu útoků na kritickou infrastrukturu je zabezpečení OT důležitější než kdy dříve. S nově představenými produkty společnost Fortinet i nadále poskytuje zákazníkům nejdokonalejší OT řešení a služby na trhu.“

OT vyžaduje specifické integrované zabezpečení

Počet průmyslových zařízení připojených mimo hranice podnikové sítě rychle roste a manažeři informační bezpečnosti musí čelit souvisejícímu nárůstu rizik v prostředí OT. Společnost Fortinet zjistila, že tři čtvrtiny podniků v posledním roce zaznamenaly alespoň jeden průnik do OT systémů a téměř třetina se stala obětí útoku ransomwarem. K vyřešení tohoto problému je zapotřebí integrovaný přístup k zabezpečení navržený speciálně pro průmyslová řešení, který umožňuje uplatňování pravidel v celém prostoru, konsoliduje samostatné produkty a snižuje provozní režii.

Platforma Fortinet OT Security přináší nové a vylepšené možnosti

Platforma Fortinet OT Security Platform představuje integrované portfolio bezpečnostních produktů, řešení a služeb, které je určené speciálně pro průmyslové sítě a využívá informace o hrozbách pro OT v reálném čase. Jako součást architektury Fortinet Security Fabric poskytuje platforma OT Security Platform zákazníkům podrobný přehled o celém jejich prostředí a usnadňuje bezpečnou konvergenci IT/OT. Platforma také umožňuje implementovat model nulové důvěry v prostředí OT, včetně bezpečného přístupu na dálku k prostředkům a systémům OT pro vzdálené zaměstnance a dodavatele.

Aktualizace platformy OT Security Platform, které navazují na vylepšení představená na začátku loňského roku, se týkají dvou klíčových pilířů bezpečnostní architektury Security Fabric:

Bezpečné sítě pro OT

  • FortiSwitch Rugged 424F je ethernetový switch průmyslové třídy (IES) konstruovaný pro potřeby digitálních rozvoden a energetického průmyslu. Podporuje realtimové síťové protokoly OT a je integrován s NGFW firewally FortiGate pro komplexní zabezpečení a řízení přístupu.
  • přístupový bod FortiAP 432F splňuje požadavky třídy 1, divize 2 pro použití v nebezpečných provozních prostředích. Dokáže segmentovat průmyslové Wi-Fi sítě a zabránit tak šíření útoků na nechráněná zařízení a systémy. Toto rozšíření nabídky přístupových bodů s krytím IP67 nyní umožňuje nasazení dalších OT aplikací v průmyslových odvětvích, jako je například ropný a plynárenský průmysl.
  • bezdrátová brána FortiExtender Vehicle 211F je řešení s částečně zvýšenou odolností pro připojení vozových parků, mobilních systémů a nasazení v oblasti OT. Splňuje také požadavky bezdrátové komunikační sítě AT&T FirstNet pro záchranné složky.
  • Operační systém společnosti Fortinet FortiOS byl aktualizován a nově zahrnuje ovládací panel OT View, který agreguje a zobrazuje důležitá data OT. Díky tomuto panelu zákazníci získávají ucelený přehled o bezpečnostní situaci v prostředí IT i OT a mohou přijímat příslušná opatření z jediného terminálu.

Provoz zabezpečení a bezpečnostní služby pro OT

  • Nástroj FortiAnalyzer nyní obsahuje analytické funkce a přehledy o rizicích a dodržování předpisů specifické pro OT. Bezpečnostním provozním týmům umožňuje rychleji detekovat hrozby, vyhodnocovat zranitelnosti jednotlivých prostředků a generovat reporty.
  • Řešení FortiNDR, které podporuje lokální, cloudové i hybridní nasazení, nyní dokáže analyzovat více než 15 různých protokolů OT sítí. Zahrnuje také behaviorální analýzu s využitím umělé inteligence, která umožňuje v sítích OT identifikovat škodlivé aktivity a soubory.
  • FortiDeceptor, klamná technologie společnosti Fortinet pro včasné zachycení a izolaci útoků, nyní podporuje 30 protokolů OT a další klamné cíle OT na ochranu různých průmyslových prostředí.
  • Služba FortiGuard OT Security Service se může pochlubit nejrozsáhlejší databází hrozeb OT na trhu a v současné době pokrývá více než 70 protokolů OT a více než 4 000 signatur zranitelností aplikací a zařízení OT. Tyto signatury umožňují na síťový provoz uplatňovat striktní pravidla řízení přístupu a poskytují virtuální opravy zranitelných prostředků OT.
  • Kyberbezpečnostní informační zdroj FortiGuard Outbreak Alerts nyní obsahuje důležité informace o hrozbách specifických pro OT. Zákazníkům poskytuje informace, které potřebují k zabezpečení svých systémů proti novým útokům podle rámce kybernetické bezpečnosti NIST.

„Informační a provozní technologie se prolínají, což zvyšuje celková rizika. Naši klienti vyžadují robustní řešení a služby OT bez rozsáhlých implementací, které komplikují správu a zatěžují IT a bezpečnostní týmy. Prostřednictvím platformy Fortinet OT Security Platform jim můžeme poskytnout jednotný přístup k zabezpečení kancelářské i výrobní části podniku. Nemůžeme se dočkat, až budeme moci tato aktualizovaná a nová řešení představit našim zákazníkům,“ uvedl Dan Sanderson, viceprezident pro strategii společnosti Cyber Advisors.

Podobné články

Třetina zaměstnanců v práci sdílí hesla, otevírá neznámé přílohy nebo jinak ohrožuje bezpečnost

3. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Anect)
Třetina českých zaměstnanců porušuje zásady bezpečného chování na internetu a své zaměstnavatele tak vystavuje zvýšenému riziku online podvodu nebo hackerského útoku. Lidé například navzájem sdílejí přihlašovací údaje do firemních systémů, zasílají pracovní dokumenty soukromým e-mailem či přes sociální sítě nebo k práci využívají neschválené soukromé počítače či telefony. Čtěte více

Počet DDoS útoků na české firmy roste druhý měsíc v řadě

3. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: ComSource)
Počty DDoS útoků na české firmy i jejich celková intenzita v březnu opět vzrostly. Oproti předcházejícímu měsíci dvojnásobně, ve srovnání se začátkem roku dokonce šestinásobně. Dostaly se tak přibližně na úroveň léta loňského roku. Trendem je přitom využívání stále kvalitnějších a efektivnějších útoků. Nejvíce útoků již od července loňského roku míří z Ruska. Čtěte více

Řešení HP Wolf Pro Security získalo vynikající hodnocení v AV-TESTu

3. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: HP Inc.)
Výzkumníci z AV-TESTu označili nové řešení HP Wolf Pro Security za „TOP Produkt“ pro ochranu koncových zařízení ve firmách. Studie výzkumného institutu v oblasti bezpečnosti IT AV-TEST potvrdila, že bezpečnostní software Wolf Pro Security od HP je jedním z nejlepších antivirových řešení pro firemní uživatele využívající platformu Windows na trhu. Čtěte více

Zyxel posiluje kybernetickou bezpečnost v souladu s požadavky směrnice NIS2

2. 5. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Zyxel)
Směrnice EU o bezpečnosti sítí a informačních systémů NIS1, která platí od roku 2016, přestala v důsledku rostoucí četnosti a složitosti kybernetických hrozeb vyhovovat nárokům dnešní doby. Její novela, která nabude účinnosti 18. října 2024, představuje příležitost k posílení kybernetické bezpečnosti. Čtěte více