Externí (přenosné) paměti na sto způsobů

9. 7. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Některou z forem externích pamětí, ať již hovoříme o USB flash discích, externích discích či paměťových kartách, používá většina lidí. Pojďme se proto na segment externích pamětí, který nijak nestrádá ani pod tlakem různých forem (hybridních) cloudových úložišť či NAS podívat podrobněji, protože má co nabídnout.

Možná si to ani neuvědomujeme, ale i externí úložiště prošla v posledních letech intenzivním vývojem a dnes nabývají podob a vlastností, o kterých by se nám ještě nedávno ani nesnilo. A ne vždy jde pouze o kapacitu, rychlosti přenosu dat, velikost či odolnost. Klíčovou roli sehrály dva hlavní faktory: a to vývoj na poli flash pamětí (ruku v ruce jdoucí s jejich zlevňováním) a paměťových sběrnic (v čele s USB-C).

Na trhu aktuálně působí velké množství výrobců, z nichž si by si každý rád ukousl co největší podíl na prodejích a tržbách. I díky tomu můžeme narazit na rozmanitou nabídku nejrůznějších typů pamětí a úložišť, které si na následujících řádcích přiblížíme. Následující seznam není definitivní, zaměříme se spíše na kousky, které z nabídky vyčnívají, protože ve všeobecné rovině hovoříme o stovkách, možná dokonce o tisících různých produktů a jejich variant dostupných na českém a slovenském trhu.

USB flash disky

USB disky jsou tu s námi již dlouho, začínaly na kapacitách v řádu jednotek MB, ale díky pokroku ve vývoji a výrobě flash pamětí dnes nabízejí prostor v řádech terebajtů. Tak trochu extrémním případem je Kingston DataTraveler Ultimate GT s kapacitou až 2 TB. Kingston má však v nabídce samozřejmě i řadu dalších zajímavých modelů – některé zaujmou miniaturními rozměry, jiné zabudovaným šifrováním, další číselnou klávesnicí pro zaheslování paměti a výjimkou nejsou ani modely s odolným provedením nebo více konektory (např. současně moderním a rychlým USB-C i prověřeným USB-A pro zachování kompatibility se staršími PC a notebooky).

Širokým portfoliem v této oblasti oplývá dále např. Samsung. I v jeho případě lze vybírat z mnoha modelů, zaujme např. miniaturní řada Fit Plus s rozhraním USB-C ideální např. pro trvalé rozšíření paměti, protože takový disk může zůstat na svém místě bez nutnosti jeho připojování/odpojování i v případě přenosných počítačů nebo třeba tabletů. Série Duo naopak osloví zákazníky, kteří využijí osazení konektory USB-C i USB-A.

Různorodou nabídkou disponuje i Verbatim. Ten kromě řady běžných modelů (dle varianty nabídnou např. dvojici rozhraní, miniaturní rozměry nebo zvýšenou odolnost) boduje zejména „bezpečnými“ disky, jejichž paměť lze chránit buď číselným kódem, nebo dokonce otiskem prstu.

Dobře známým výrobcem USB flash disků je také SanDisk, jehož široké portfolio opět míří na různé cílové zákaznické skupiny. Výrobce, majetkově spadající pod kolos Western Digital, zaujme např. modely s neobvyklým barevným i designovým ztvárněním, ale uspokojí i náročné zákazníky vyžadující přítomnost dvojice konektorů nebo majitele Apple zařízení, pro které připravil i disky s jejich specifickým Lightning konektorem.

Svá želízka v ohni mají i další výrobci, jmenovat můžeme např. Patriot nebo HyperX, tedy brandy známé spíše hráčům populárních her. Vybírat lze také možné z nabídky firmy Adata nebo v ČR spíše méně známého producenta Silicon Power.

Externí disky

V případě externích disků je důležité rozlišovat mezi modely osazenými klasickými rotačními HDD a modely využívajícími flash paměti. Produkty s HDD bodují povětšinou hlavně nižší cenou a potažmo vyšší kapacitou, další výhody se však již hledají spíše obtížně. Disky s flash pamětí jsou menší, rychlejší, odolnější, a navíc jsou tiché. Zejména pokud se počítá s častým přenášením nebo jejich intenzivním využíváním, jsou jistě praktičtější volbou, navzdory vyšší pořizovací investici.

Modely s rotačními HDD

Začněme však modely s rotačními 2,5" disky, které se v posledních letech už příliš nemění. Fyzické limity totiž v tomto případě nelze obejít a ačkoli další vývoj probíhá i v segmentu mechanických elektromagnetických disků, do segmentu menších přenosných řešení se zatím příliš nepromítá. I tato produktová kategorie má však rozhodně co nabídnout, obzvlášť zákazníkům, kteří chtějí něco málo ušetřit, nebo přesně vědí, co chtějí. Ona totiž maximální kapacita těchto disků, která se vyšplhala až na současných 5 TB, také není vůbec k zahození…

Vezměme si kupříkladu Western Digital, jednoho z největších světových producentů HDD. Jeho portfolio čítá jak základní disky pro nenáročné uživatele (kteří však dost možné ocení i širokou nabídku dostupných barevných provedení), tak i speciality jako je řada WD BLACK P10 určená pro hráče a herní konzole, nebo „bezdrátové“ modely série My Passport Wireless s Wi-Fi, DLNA slotem na SD kartu, integrovanou baterií s výdrží až 10 hodin a schopností bezdrátového streamování uložených multimédií. USB-C je napříč produktovými řadami již takřka samozřejmostí.

Seagate je dalším typickým dodavatelem (externích) pevných disků. Z nabídky, která nás zajímá s ohledem na tento článek, můžeme vyzdvihnout opět celou řadu modelů, které kromě originálního designu zajmou kapacitou až 5 TB nebo adopcí moderního rozhraní USB-C. I Seagate má v nabídce několik jedinečných modelů, které svou vizáží a provedením míří mezi nadšence do počítačových her. Populárním výrobcem externích HDD je také Verbatim, z jehož portfolia stojí stejně jako v případě flash disků zejména „zabezpečené“ modely, kdy mohou zákazníci vybírat z jednotek chráněných číselným kódem, nebo otiskem prstu.

Zajímavé produkty nabízí rovněž LaCie (majetkově spadající pod křídla společnosti Seagate). Portfolio této značky rozhodně nelze označit za všední – vedle disků se zvýšenou odolností vhodných i pro používání ve ztížených podmínkách můžeme doporučit např. i modely, které jako jedny z mála dostupných s portem USB-C kombinují i rozhraní Thunderbolt a v některých případech dokonce i speciální záruku na ochranu dat.

O přízeň zákazníků dále bojují např. firmy jako ADATA, Silicon Power či Transcend.

Modely s flash pamětí

Externí disky s flash pamětí lze v kontextu tohoto článku označit za pravděpodobně nejrychleji se rozvíjející segment, což, jak jsme si již dříve naznačili, souvisí zejména s prudkým rozvojem různých typů flash pamětí. Obecně lze dnes nabídku externí disků s flash pamětí označit za velmi rozmanitou. Narazit můžeme jak na modely, které svou koncepcí kopírují mechanické externí disky, tak i na nejrůznější speciality.

Začít můžeme portfoliem společnosti Samsung, ze kterého na první pohled vystupují dvě produktové řady. Rodina T7 Touch, která zaujme čtečkou otisku prstu pro zabezpečení uložených dat, a následně i profesionální série X5 s kapacitou až 2 TB a rozhraními USB-C + Thunderbolt, umožňujícími dosáhnout rychlostí až 2 800 MB/s při čtení dat a až 2 300 MB/s při jejich zápisu. Pestrou nabídku má k dispozici rovněž Western Digital, nabízející např. miniaturní My Passport SSD, „hráčský“ BLACK P50 nebo My Passport Wireless s možností bezdrátového streamování multimédií. Sesterský SanDisk zase zaujme modely Extreme Portable SSD se zvýšenou odolností. Zajímavé produkty na trh dodává také LaCie, stejně jako u HDD modelů vybavené zvýšenou odolností nebo rozhraním Thunderbolt.

Z portfolia společnosti Verbatim by vaší pozornosti v tomto případě neměl uniknout kompaktní model Vx500. U Silicon Power byste pak neměli minout např. řadu Power Bolt B80 s nezvyklým kulatým provedením. Bodovat u zákazníků hodlá také ADATA – zaujmout může např. kompaktními modely SD700 nebo SE760.

Líbit by se mohlo i nedávno představené úložiště firmy Patriot – své nepříliš intuitivní označení PXD M.2 PCIe Type-C External SSD novinka s hmotností 35 gramů a kapacitou až 2 TB vynahradí např. přítomností kontroléru PCIe Gen3x4 umožňujícímu dosáhnout rychlostí až 1 000 MB/s při čtení i zápisu dat.

Paměťové karty

Na první pohled nenápadný segment, který v posledních letech nepatří na výslunní všeobecné pozornosti, ale stále jde o zboží, jehož se prodají desítky milionů kusů ročně.

Ačkoli se prostor pro používání „paměťovek“ v některých oblastech produktech postupně zmenšuje (fotoaparáty, mobilní telefony apod.), stále se ale na druhou stranu objevují i nové příležitosti (akční kamery, dohledové kamery, smarthome apod.).

Trh s paměťovými kartami byl historicky velmi roztříštěný a množství používaných variant bylo jednu dobu až neúnosné. Pokud bychom prohlásili, že každý výrobce používal svůj vlastní typ paměťové karty, nebyly bychom moc daleko od pravdy. V posledních letech se však situace naštěstí uklidnila a trh se dokázal svými pochody postupně pročistit do daleko přehlednější podoby. Dá se říci, že mu dnes dominují tři výrobci – Kingston, Samsung a SanDisk. Narazit však můžeme i na další – např. ADATA, Lexar nebo Huawei (se svým vlastním proprietárním formátem NM Card).

Kromě již spíše raritních a jen specificky využitelných, avšak stále dostupných, karet Compact Flash, Compact Flash Fast nebo Compact Flash Extreme (s kapacitou až 512 GB a rychlostmi 1 700 MB/s při čtení a 1 400 MB/s při zápisu dat) trh drtivě ovládly karty typu SD/SDHC/SDXC a jejich zmenšené „micro“ varianty. V případě „plnoformátových“ karet typu SDXC se lze dnes dostat až na kapacitu 1 TB při rychlosti čtení a zápisu atakující hranici 300 MB/s. V případě zmenšených variant, konkrétně např. u modelu SanDisk Extreme Pro A2 UHS-I (V30) U3 lze rovněž získat až 1 TB prostoru a rychlosti čtení až 170 MB/s a zápisu až 90 MB/s.

V souvislosti s paměťovými kartami se sluší zmínit i jednu technologickou novinku, která trh začne ovlivňovat v blízké budoucnosti. Na konci května 2020 totiž organizace SD Association, která stojí za specifikacemi pro paměťové karty, představila nový standard SD 8.0 umožňující dorovnat krok s SSD úložišti. V budoucnosti se tak počítá s nasazením rozhraní PCIe 4.0 a protokolu NVME a dosahovat tak (teoretických) rychlostí až 4 GB/s.

Video : 
Štítky: 
Paměti, Externí disky, USB disky, Flashdisky, SSD, Paměťové karty, Adata, Kingston, Patriot, Samsung, Seagate, Transcend, Verbatim, Western Digital

Podobné články

Standard GDDR7 schválen. Přinese propustnost až 192 GB/s

12. 3. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: JEDEC, TechPowerUp, Tomshardware.com)
Organizace JEDEC zveřejnila finální podobu standardu pamětí pro grafické karty GDDR7. Paměťové čipy pro grafické karty nadcházejících generací podle něho přinesou propustnost až 192 GB/s. Vedle zvýšení výkonu bychom se měli dočkat také lepší energetické efektivity a dalších inovací. Čtěte více
Cooler Master MasterBox 600

CES 2024: Novinky z oblasti komponentů

22. 1. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: DCD Publishing)
Další hojně zastoupenou oblastí jsou na veletrhu CES také počítačové komponenty. Nechybělo tady ani dominantní trio ve složení AMD, Intel a Nvidia, kteří zde představili nové grafické čipy a procesory. Co nabídnout však měly i desítky dalších dodavatelů, jejichž novinky také neujdou naší pozornosti. Čtěte více

Patriot zvyšuje herní výkon novou řadou pamětí Viper Xtreme 5 DDR5

18. 12. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: Patriot)
Společnost Patriot Memory rozšířila nabídku pamětí o sérii Viper Xtreme 5 DDR5. Navazuje tím na úspěšné modely Viper Xtreme 5 8000 MT/s RGB DDR5, které získaly mnoho ocenění. Aktuální rozšíření bude zahrnovat nové varianty bez RGB dostupné v sadách s rychlostmi 7 600 MT/s a 8 200 MT/s, s kapacitou sad od 32 GB do 48 GB. Čtěte více

Lexar: Vybavení pro opravdové profesionály

15. 12. 2023. (redaktor: Reseller Magazine OnLine, zdroj: ASBIS CZ)
Společnost Lexar je předním světovým výrobcem spolehlivých paměťových řešení, se kterými cílí na náročné zákazníky, tvůrce videoobsahu, hráče a profesionály. Jejich produkty Lexar SSD 790 NVMe a Lexar ARES DDR5 RGB představují špičkový výkon a rychlost potřebnou k tomu, abyste ze svého digitálního zařízení dostali maximum za příznivou cenu. Čtěte více