Experimentální DVB-T2 vysílání u ČRa z olympiády

24. 7. 2012. (redaktor: Andrea Čiháková, zdroj: České Radiokomunikace)
České Radiokomunikace spustily experimentální vysílání ve standardu DVB-T2. Přijímat ho lze v Praze a Plzni, nutný je však televizor či set-top box s DVB-T2 tunerem.

Experimentální vysílání bude po dobu jednoho roku probíhat z vysílače Žižkov v Praze a do 31. prosince 2012 také z vysílače Krkavec v Plzni. Více než 2 miliony diváků tak bude moci přijímat programy ČT2, ČT4, Prima Family a TV Barrandov v HD kvalitě. O spolupráci jednají České Radiokomunikace i s televizí Óčko a Euronews, které by poskytly po dořešení licenčních podmínek programový obsah ve standardní kvalitě.

„Věřím, že červenec 2012 se stane dalším důležitým milníkem v historii televizního vysílání v České republice. Splnili jsme náš slib a přinášíme českému divákovi nejdůležitější sportovní událost roku ve vysokém rozlišení. Téměř každý divák tak bude moci sám posoudit rozdíl mezi současným standardem vysílání a vysíláním ve vysokém rozlišení a uvidí, že přes pozemní vysílače může přijímat stejně kvalitní obsah jako přes kabelovou televizi nebo satelit,“ řekl Kamil Levinský, generální ředitel Českých Radiokomunikací a člen představenstva společnosti Czech Digital Group, která multiplex 3 provozuje.

Vysílání ve vysokém rozlišení umožňuje digitálně přenášet čistý obraz pro velkoplošné zobrazovače v širokoúhlém formátu 16 : 9. Barvy jsou realističtější a vizualizace je podrobnější. DVB-T2 je platformou, která svojí kapacitou umožňuje zpřístupnit i další možnosti televizního vysílání, které diváka 21. století bezesporu velmi zajímají. Jsou jimi například hybridní televize, prostorový zvuk, mobilní příjem televize, 3D vysílání apod. Hybridní TV je technologie, která nabízí kromě přístupu do online videoarchivu stanice také další funkce, mezi které patří například moderní podoba elektronického programového průvodce nebo takzvaný HD teletext a je zároveň branou k nastupujícímu fenoménu sdílení televize prostřednictvím sociálních sítí.

Standard DVB-T2 díky své kapacitě ale také umožňuje 3D vysílání dobře známé z multiplexů kin. Divák se může objevit uprostřed fotbalového utkání, kolem něj mohou běhat zbojníci z pohádky nebo poplave mezi hejnem ryb pod vodou. I takovou perspektivu má DVB-T2 a možnost přenášet 3D vysílání do všech televizorů je jedním z hlavních lákadel televize budoucnosti.

Plný přechod ze současného DVB-T na DVB-T2 bude pro diváky probíhat postupně. Souběžné vysílání v obou standardech bude trvat až do okamžiku, kdy většina diváků bude vybavena přijímači DVB-T2 cestou přirozeného cyklu obnovy přijímačů. Poslední průzkumy ukazují, že tento cyklus trvá ve vyspělých zemích 5 až 7 let.

V oblasti přijímacích technologií nebudou potřeba žádné zásadní změny, jen vylepšení stávajícího vybavení. Stačí doplnit systém o set-top box, popř. při koupi nového přijímače pamatovat na vybavení tunerem DVB-T2.

Díky experimentálnímu vysílání lze v DVB-T2 sledovat olympiádu ve vysokém rozlišení. Letní olympijské hry v Londýně mohou ve vysokém rozlišení sledovat také diváci, kteří přijímají multiplex 3 a mají televize s HD rozlišením podporující MPEG4 nebo diváci vlastnící set-top boxy s podporou MPEG4.

Fotogalerie: 

Podobné články

České Radiokomunikace otevírají datové centrum Strahov

13. 1. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: České Radiokomunikace)
České Radiokomunikace (CRA) posilují svou pozici v oblasti datových center. Otevírají Datové centrum Strahov, které bude sloužit primárně zákazníkům největšího datového centra CRA DC Tower jako geograficky blízká záložní lokalita. CRA tak zajistí větší provozní bezpečnost. Investice do datového centra dosáhly nižších desítek milionů korun. Čtěte více

Partnerský program v IoT

23. 4. 2019. (redaktor: František Doupal, zdroj: CRA)
Oblast IoT se u nás začala rozvíjet zhruba v letech 2014 – 2015. Jako první se začaly stavět sítě a infrastruktura, následoval vývoj hardwaru, vznikla řada firem, které se IoT zabývají. Zkušenosti však ukazují, že jednotlivé části celku nemohou fungovat odděleně, zákazník potřebuje komplexní řešení a je vyžadována konsolidace specializovaných firem – ideálně do partnerského programu tak, aby byly zákazníkům doručovány služby v maximální kvalitě. Čtěte více

Český rozhlas rozšířil digitální vysílání pomocí deseti nových DAB+ vysílačů

28. 12. 2018. (redaktor: František Doupal, zdroj: Český rozhlas)
Český rozhlas společně s Českými Radiokomunikacemi spustil v pátek 28. prosince 2018 druhou fázi sítě DAB+. Deset nových vysílačů zvyšuje pokrytí multiplexu ČRo na 61 % populace České republiky a zajistí signál na dálnicích D1, D5, D8, D10 a D11. Čtěte více

České Radiokomunikace navýšily kapacitu a výkon DC Tower

3. 7. 2017. (redaktor: František Doupal, zdroj: ČRa)
České Radiokomunikace (CRA) budují další datové sály a navyšují kapacitu a výkon datového centra DC Tower v Praze na Žižkově. Do konce roku 2017 by se měla jeho kapacita navýšit o 75 % (aktuální kapacita téměř 270 racků). Čtěte více