Etické využívání dat je předpokladem rozvoje umělé inteligence

20. 3. 2023. (redaktor: František Doupal, zdroj: SAS)
Trh s generativní umělou inteligencí (GAI) poroste podle odhadu společnosti SAS meziročně o 34 %. Do roku 2030 dosáhne objemu 110 miliard dolarů. Generativní umělá inteligence je označení, které se používá k popisu jakéhokoli typu umělé inteligence (AI), kterou lze použít k vytvoření textu, obrázků, videa, zvuku, kódu nebo syntetických dat.

Experti SAS proto připomínají veřejnosti nebezpečí nevhodného používání technologií, které vytvářejí audiovizuální, grafický a textový obsah. Pro vlády, podniky a mezinárodní instituce by mělo být vytvoření rámce pro regulaci etického využívání dat prioritou.

„Velká moc vyžaduje velkou zodpovědnost. Nejdůležitější je uvědomit si, že všichni vytváříme a spotřebováváme data. Každý z nás musí být odpovědný za jejich etické použití. Prvním krokem je zvýšit obecné povědomí o problémech datové etiky v organizacích. Pak bychom prostřednictvím spolupráce mezi byznysem, vládami a organizacemi dospět k vývoji systémových řešení a regulací, které zajistí, že algoritmy, jako každý jiný nástroj, budou používány zodpovědně a že jejich závěry a dopady budou plně vysvětlitelné,“ uvedl ředitel české pobočky SAS Institute Petr Šlajchrt.

Podle odborníků SAS by se zásady a předpisy související s umělou inteligencí měly zaměřit na data, která jsou základem algoritmů. Společnosti vytvářející inovace založené na umělé inteligenci se musí postarat o jejich etické shromažďování a používání. Všichni by se v této oblasti měli řídit jasnými pravidly.

Pozornost by měla být věnována také potřebě odpovídajících právních předpisů. Silně regulovaná odvětví – jako jsou finanční služby a zdravotnictví – mají různé priority, pokud jde o zpracování a ochranu údajů, které uchovávají. Například v bankovnictví bude primárním cílem nejen z etického důvodu, ale také obchodního, zabránit phishingu a vyhnout se diskriminaci zákazníků. 

„S daty z IoT zařízení (internet věcí) z domova bychom neměli zacházet na stejné úrovni jako s lékařskými nebo finančními daty. Realita je taková, že stále určujeme, jak budou tyto soubory dat v budoucnu využívány. Jen si představte využití dat z chytrých pečících trub a ledniček ke studiu stravovacích návyků pro životní pojištění. Řada data se rychle stane vysoce citlivými. Proto je tak důležité s nimi zacházet eticky,“ doplnil Petr Šlajchrt. 

Společnost SAS navrhuje etický model založený na orientaci na člověka, transparentnost, soukromí, bezpečnost a inkluzivitu jako výchozí bod pro odpovědné používání generativní umělé inteligence.

Zatímco termín generativní umělá inteligence je často spojována s ChatGPT a padělky, tato technologie byla zpočátku používána k automatizaci opakujících se procesů používaných při digitální korekci obrazu a digitální korekci zvuku.

Podobné články

AMD představilo nové procesory Ryzen Pro řady 8000 a Ryzen Pro řady 8040 se Zen 4 a AI jádry

18. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: AMD)
Obě nové procesorové série vycházejí z dříve představených spotřebitelských CPU. I v tomto případě je přítomna dedikovaná NPU jednotka, navíc jsou zde však funkce určené pro nasazení v korporátním prostředí. Zatímco řada Ryzen Pro 8040 míří do přenosných počítačů a pracovních stanic, APU řady Ryzen Pro 8000 se stanou prvními desktopovými x86 procesory s dedikovanou jednotkou pro AI výpočty. Čtěte více
Adam Paclt, generální ředitel společnosti IceWarp

Současné AI nástroje jsou jen „škrábáním po povrchu“

15. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: IceWarp )
Umělá inteligence tak, jak ji známe dnes v podobě různých chatovacích nástrojů, je jen odrazovým můstkem k tomu, co tato technologie nabídne v blízké budoucnosti. Jakmile se AI nasadí na kvantové počítače, dojde k nebývalému rozvoji ve všech oborech. Čtěte více

Nová pravidla pro firemní AI mohou katapultovat Evropu do popředí

15. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: RSM)
V Evropské unii začala platit nová pravidla pro využití AI ve firmách. Obavy ze zaostávání za zbytkem světa jsou zbytečné, Evropa se může stát v revoluční technologii světovým lídrem. Nejinak je tomu i u Česka. S pravidly padla legislativní bariéra v podnikovém využívání AI a je na českých manažerech, aby zvedli hozenou rukavici. Čtěte více

Díky AI asistentovi společnosti Salesforce se může z každého firemního zaměstnance stát datový expert

12. 4. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Salesforce)
Společnost Salesforce oznámila dostupnost beta verze nové funkce Einstein Copilot pro Tableau, která má pomoci uživatelům bez ohledu na jejich roli a funkci jednoduše zkoumat data s pomocí umělé inteligence. Čtěte více