Efektivní tisk ušetří až 60 miliard dolarů ročně

25. 6. 2009. (redaktor: Reseller Magazine OnLine, zdroj: )
Pokud by firmy po celém světě zlepšily management tisku a využívaly moderní technologie k výrobě vlastních tištěných materiálů přímo v kancelářích, pak by ročně ušetřily mezi 28,4 až 59,8 miliardami dolarů (540,6 až 1138,3 mld. Kč).

Takový je závěr studie, kterou si nechala zpracovat OKI Printing Solutions u přední nezávislé ekonomické konzultační společnosti Centre for Economics and Business Research (CEBR).

Zveřejnění studie přichází v době, kdy firmy čelí ekonomické krizi a snaží se snížit provozní výdaje. CEBR jim nabízí možné východisko. Poukazuje na to, že nejnovější technologické trendy a moderní tisková řešení mohou veřejným i soukromým organizacím ušetřit výdaje na tisk a zlepšit tak jejich konkurenceschopnost a to bez jakéhokoliv kompromisu v oblasti kvality firemních tiskovin.

CEBR uskutečnil výzkum ve 28 zemích světa. Studie, jež se věnuje regionu EMEA, se zaměřila na 23 států z Evropy, Středního východu a Afriky. Zde je možné podle závěrů zprávy ušetřit 11,6 až 25 miliard dolarů (tedy 220,8 až 475,9 miliard Kč). Mezi evropskými zeměmi figurovala také Česká republika. V Česku by se dalo jen v deseti nejvýznamnějších sférách ušetřit až 2,7 miliardy Kč ročně.
Ekonomové společnosti CEBR při sestavování studie došli k mnoha zajímavým číslům. Podle nich je největší potenciál k úsporám v rámci celého regionu EMEA ve veřejné správě, kde lze ušetřit celkem 2,8 miliard dolarů (53,3 mld. Kč) ročně. Pak následuje sektor vzdělávání s 2,5 miliardami USD (47,6 mld. Kč) a třetí je stavebnictví a technické poradenství (2,3 mld. USD, tedy 43,8 mld. Kč). Oprávněnost prvního místa veřejné správy dokládá i příklad České republiky, kde by se dalo dle této studie ročně ušetřit 329 milionů korun. Pokud by se podařilo v Česku snížit náklady v deseti oborech s největším potenciálem k úsporám, mezi které patří kromě školství, stavebnictví i např. bankovnictví, zdravotnictví a rekreační služby, pak by se celková ušetřená částka pohybovala v rozmezí 1,3 až 2,7 miliardy korun.