eD system obětí kybernetického útoku

11. 6. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: eD system)
eD system se stal v noci z úterý na středu 10. června obětí sofistikovaného kybernetického útoku, který způsobil rozsáhlé výpadky ve fungování služeb, včetně e-shopu společnosti, informačních systému či datových výměn. Firma v tuto chvíli nevylučuje, že šlo o cílený útok.

Společnost eD system své zákazníky již informovala o kybernetickém útoku a s tím souvisejícím výpadku služeb, který ovlivnil nejen funkčnost e-shopu, ale také objednávky nebo dodávky zboží. K útoku se již vyjádřilo také vedení společnosti, které celou situaci označilo za bezprecedentní.

„Jde o velmi sofistikovaný kybernetický útok, při kterém došlo k rozsáhlému napadení technické infrastruktury celé společnosti. Přestože bezpečnostní protokoly útok včas zachytily a přerušily jej, i tak výrazně ovlivnil fungování eD system na všech obsluhovaných trzích. Aktuálně nedokážeme vyloučit, že jde o cílený útok na naši firmu“, vyjádřil se k útoku Petr Slouka, výkonný ředitel eD system. Zároveň zdůraznil, že nedošlo k úniku či ztrátě dat ani nebyla ohrožena bezpečnost partnerů.

Napadení technické infrastruktury však výrazně ovlivnilo fungování firmy. Aktuálně se distributor potýká s nefunkčností eD SHOPu na českém, slovenském i polském trhu, s nefunkčností informačních systému zajišťujících tvorbu objednávek či naskladňování a vyskladňování zboží nebo s problémy datových výměn. Nefunkční jsou také firemní e-maily a zákazníci nemohou využít služeb osobních odběrů a reklamací.

Zpátky v provozu bude eD system opět v pondělí 15. června ráno, do konce tohoto týdne bude pracovat v omezeném provozu. Všichni produktoví specialisté a obchodní manažeři jsou však k dispozici na svých mobilních telefonech.

K vyřešení situace společnost přizvala také řadu externích IT odborníků na kybernetickou bezpečnost, kteří společně s odborníky z eD system pracují na rozsáhlém plánu obnovy. Spouštění systémů bude dle slov distributora probíhat postupně po krocích tak, aby měli odborníci z eD stoprocentní jistotu, že nedojde k dalšímu poškození firmy či partnerů a klientů, proto celý proces nelze nijak výrazně urychlit.

Distributor v tuto chvíli žádá své zákazníky a partnery o trpělivost a loajalitu. Kybernetický útok na IT distribuční řetězec, kterého je společnost součástí, je v tuto chvíli na trhu České republiky bezprecedentní. Vedení společnosti věří, že celou situaci společně s podporou svých klientů a partnerů ustojí, a že opět navážou ve spolupráci v pondělí 15. června.

Profilová karta firmy

eD system a.s.

eD system a.s.

eD system a.s. patří mezi největší distributory IT a výpočetní techniky v České republice. Společnost se nyní výrazně uplatňuje v celém regionu Česko – Slovensko – Polsko. V současné době úspěšně expanduje i do dalších zemí EU. Portfolio nabízených produktů zahrnuje úplný sortiment IT trhu, tedy více než 500 značek nejvýznamnějších světových výrobců, přes 135 000 produktů a umožňuje odběratelům nakoupit vše potřebné "pod jednou střechou“. Společnost disponuje skladem o rozloze 20 000 m2 a špičkovým logistickým zázemím s více než 16 000 druhy produktů k okamžitému dodání.

Zobrazit detail firmy

Podobné články

Salesforce spouští generativní AI pro zákazníky Slacku

27. 2. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Salesforce)
Společnost Salesforce spustila Slack AI, důvěryhodné a intuitivní prostředí s generativní AI, které je k dispozici nativně ve službě Slack. Zákazníci mohou snadno využívat kolektivní znalosti sdílené ve Slacku prostřednictvím řízených zkušeností pro vyhledávání poháněné AI, rekapitulace kanálů, shrnutí vláken a brzy také funkce digests. Čtěte více
Foto: Datacomp

Datacomp v Bratislave otvoril HP showroom

22. 2. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: HP Inc.)
Slovenskí zákazníci odteraz budú mať príležitosť vidieť a vyskúšať si najnovšie produkty spoločnosti HP na jednom mieste. Vo štvrtok 22. februára 2024 totiž oficiálne otvorí prvý značkový showroom HP v Slovenskej republike. Čtěte více

DATERA zvítězila v soutěži „Hrdinové AI“

21. 2. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: TD SYNNEX)
Prvním „Hrdinou AI“ se v soutěži TD SYNNEX a IBM stala společnost DATERA s nástrojem pro profesionální analýzu dat LISSA. Do soutěže „Hrdinové AI“ mohly firmy přihlásit svá řešení založená na AI a ty nejlepší pak získaly expertní, technologickou i marketingovou podporu pro jejich další rozvoj. Čtěte více

Víc než 150 produktů Axis získalo kyberbezpečnostní certifikaci ETSI EN 303 645

20. 2. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Axis Communications)
Společnost Axis Communications získala certifikaci shody s normou pro kybernetickou bezpečnost ETSI EN 303 645. Certifikace platí pro širokou škálu produktů Axis s operačním systémem AXIS OS 11 nebo vyšším a vztahuje se víc než na 150 současných zařízení Axis i na zařízení nová, která uvede trh. Čtěte více