eD system obětí kybernetického útoku

11. 6. 2020. (redaktor: František Doupal, zdroj: eD system)
eD system se stal v noci z úterý na středu 10. června obětí sofistikovaného kybernetického útoku, který způsobil rozsáhlé výpadky ve fungování služeb, včetně e-shopu společnosti, informačních systému či datových výměn. Firma v tuto chvíli nevylučuje, že šlo o cílený útok.

Společnost eD system své zákazníky již informovala o kybernetickém útoku a s tím souvisejícím výpadku služeb, který ovlivnil nejen funkčnost e-shopu, ale také objednávky nebo dodávky zboží. K útoku se již vyjádřilo také vedení společnosti, které celou situaci označilo za bezprecedentní.

„Jde o velmi sofistikovaný kybernetický útok, při kterém došlo k rozsáhlému napadení technické infrastruktury celé společnosti. Přestože bezpečnostní protokoly útok včas zachytily a přerušily jej, i tak výrazně ovlivnil fungování eD system na všech obsluhovaných trzích. Aktuálně nedokážeme vyloučit, že jde o cílený útok na naši firmu“, vyjádřil se k útoku Petr Slouka, výkonný ředitel eD system. Zároveň zdůraznil, že nedošlo k úniku či ztrátě dat ani nebyla ohrožena bezpečnost partnerů.

Napadení technické infrastruktury však výrazně ovlivnilo fungování firmy. Aktuálně se distributor potýká s nefunkčností eD SHOPu na českém, slovenském i polském trhu, s nefunkčností informačních systému zajišťujících tvorbu objednávek či naskladňování a vyskladňování zboží nebo s problémy datových výměn. Nefunkční jsou také firemní e-maily a zákazníci nemohou využít služeb osobních odběrů a reklamací.

Zpátky v provozu bude eD system opět v pondělí 15. června ráno, do konce tohoto týdne bude pracovat v omezeném provozu. Všichni produktoví specialisté a obchodní manažeři jsou však k dispozici na svých mobilních telefonech.

K vyřešení situace společnost přizvala také řadu externích IT odborníků na kybernetickou bezpečnost, kteří společně s odborníky z eD system pracují na rozsáhlém plánu obnovy. Spouštění systémů bude dle slov distributora probíhat postupně po krocích tak, aby měli odborníci z eD stoprocentní jistotu, že nedojde k dalšímu poškození firmy či partnerů a klientů, proto celý proces nelze nijak výrazně urychlit.

Distributor v tuto chvíli žádá své zákazníky a partnery o trpělivost a loajalitu. Kybernetický útok na IT distribuční řetězec, kterého je společnost součástí, je v tuto chvíli na trhu České republiky bezprecedentní. Vedení společnosti věří, že celou situaci společně s podporou svých klientů a partnerů ustojí, a že opět navážou ve spolupráci v pondělí 15. června.

Profilová karta firmy

eD system a.s.

eD system a.s.

eD system a.s. patří mezi největší distributory IT a výpočetní techniky v České republice. Společnost se nyní výrazně uplatňuje v celém regionu Česko – Slovensko – Polsko. V současné době úspěšně expanduje i do dalších zemí EU. Portfolio nabízených produktů zahrnuje úplný sortiment IT trhu, tedy více než 500 značek nejvýznamnějších světových výrobců, přes 135 000 produktů a umožňuje odběratelům nakoupit vše potřebné "pod jednou střechou“. Společnost disponuje skladem o rozloze 20 000 m2 a špičkovým logistickým zázemím s více než 16 000 druhy produktů k okamžitému dodání.

Zobrazit detail firmy

Podobné články

Electro World se mění na DATART

23. 7. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Datart)
Po schválení spojení zlínské skupiny HP TRONIC (DATART) a NAY (Electro World) soutěžními úřady v České republice i na Slovensku začíná plánovaná integrace. Prodejny v České republice budou postupně sjednoceny pod značku DATART, na Slovensku pod značku NAY. Aktuálně probíhá komunikace změn směrem k zákazníkům. Čtěte více

Manažeři věří, že AI bude důležitá pro plnění cílů udržitelnosti i sociální odpovědnosti

12. 7. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: HP Inc.)
Studie HP provedená společně s Oxford Economics mezi manažery a vládními úředníky v deseti zemích zjistila, že 3 ze 4 vedoucích pracovníků věří, že technologie jsou klíčem k rozšíření ekonomických příležitostí (76 %) a že umělá inteligence pomůže dosáhnout pokroku při plnění cílů udržitelnosti a sociálního dopadu (76 %). Čtěte více

HONOR 200 Pro obsadil přední místo v žebříčku DXOMARK

9. 7. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: Honor)
HONOR 200 Pro se umístil na předním místě v žebříčku high-end smartphonů DXOMARK a potvrdil tak závazek společnosti HONOR přinášet inovace zaměřené na člověka. HONOR 200 Pro také obdržel ocenění Gold Display Label a Eye Comfort Label za vynikající kvalitu displeje a funkce pro pohodlí očí. Čtěte více

ESET v ČR dále roste, potvrdil se zájem o cloudová řešení i profesionální bezpečnostní služby

3. 7. 2024. (redaktor: František Doupal, zdroj: ESET)
Česká pobočka ESETu zveřejnila své finanční výsledky za loňský rok. Kompletní výnosy dosáhly hodnoty 564,2 milionu korun. Společnost během loňského roku představila významné změny a inovace ve své nabídce kyberbezpečnostních řešení a dosažený výsledek potvrdil dlouhodobá očekávání, a to především v případě firemních zákazníků. Čtěte více